Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bułgaria przeciwko podwyżce cen prądu

21.06.2015

Po zapowiedzi strajku przedsiębiorców, nie zgadzających się na drastyczne podwyżki cen prądu, także bułgarski rząd wyraził swój kategoryczny sprzeciw wobec takiej propozycji niezależnej komisji regulacji energii.

O sprzeciwie rządu wobec takiej podwyżki poinformował wicepremier Tomisław Donczew po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.   

Komisja regulacji cen energii ogłosiła w połowie czerwca, że od 1 lipca wzrosną ceny prądu o ok. 2 proc. dla indywidualnych odbiorców, a o ok. 20 proc. dla przemysłu.

Zapowiedź ta wywołała oburzenie wśród przedsiębiorców. Właściciele firm zrzeszeni w największym w Bułgarii stowarzyszeniu pracodawców poinformowali, że od 1 lipca rozpoczną akcję strajkową, polegającą na wstrzymaniu wszelkich prac na jedną godzinę dziennie. Jak argumentował szef stowarzyszenia Wasyl Welew, nowe ceny prądu zagrażają ok. 5 tysiącom przedsiębiorstw, które zmuszone będą zwalniać swoich pracowników.

Premier Bojko Borysow, który w lutym 2013 r. zmuszony był podać się do dymisji po burzliwych ulicznych protestach przeciwko wysokim rachunkom za prąd oświadczył, że zgadza się z przeciwnikami zapowiedzianej podwyżki cen energii elektrycznej. Dodał, że jest gotowy przyłączyć się do ich protestu. Niedzielne nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów było zwołane w obawie przed powtórzeniem się wydarzeń sprzed dwóch lat.

Wicepremier Donczew wezwał do wnikliwego zbadania motywów zapowiadanej podwyżki cen energii przez niezależną komisję oraz do analizy sytuacji w sektorze energetycznym.

PAP/mmil

[Fot. pixabay.com]

Słowa kluczowe:

Bułgaria

,

prąd elektryczny

,

podwyżki

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook