Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie większa kontrola nad takimi organizacjami jak ZAiKS? Ministerstwo Kultury planuje zmiany. Czy to wystarczy?

19.04.2017

Po latach zaniechań poprzedniej ekipy rządzącej, obecne władze w końcu zabrały się za wnikliwsze uregulowanie zasad działania Organizacji Zbiorowego Zarządzania. Ministerstwo Kultury pracuje właśnie nad ustawą o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Eksperci nie mają wątpliwości, że zmiany są konieczne, bo OZZ muszą dostosować się do nowych realiów technologicznych. Usprawnienia prawa domaga się też Unia Europejska.

Nie ulega wątpliwości, że od kilku lat Organizacje Zbiorowego Zarządzania są przedmiotem krytyki zarówno samych artystów (np. Kazika Staszewskiego), jak i instytucji obywatelskich. Dobitnie o tym świadczą dwa raporty, które powstały w ostatnim czasie, zupełnie niezależnie od siebie, traktujące o nieprawidłowościach w działaniach OZZ-ów. Ekspertyzy przygotowane przez Fundację Republikańską i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, pokazują, do jak wielu wypaczeń dochodzi i jak bardzo potrzebne są zmiany. O wnioskach, do jakich doszły obie organizacje, informowaliśmy już na łamach naszego portalu. O tym, jak bardzo drażliwa jest to kwestia, najbardziej świadczy fakt, że oba dokumenty, przygotowane z dużą rzetelnością, spotkały się z krytyką przedstawicieli OZZ-ów. Jak udało nam się  dowiedzieć, przedstawiciele organizacji odpowiedzialnych za zarządzanie prawami autorskimi, zdecydowali się nawet na podjęcie kroków prawnych przeciwko autorom raportów – niezależnym prawnikom, reprezentującym przecież interes społeczny.

Trudno zapomnieć o tym, że to właśnie społeczeństwo jest największym oponentem OZZ-ów. Takie rozwiązania, jak konieczność uiszczania opłat za słuchanie muzyki w miejscach publicznych, np. podczas wesel, w restauracjach, salonach fryzjerskich czy płacenie opłaty reprograficznej (swego rodzaju zadośćuczynienie artystom) podczas zakupu sprzętu RTV, żywo oburzają obywateli. Czarę goryczy przelały zapowiedzi, wprowadzenia opłat reprograficznych za korzystanie ze smarfonów czy tabletów. Takie rozwiązania wprowadzone np. w Niemczech spowodowały podwyższenie cen urządzeń elektronicznych, na czym tracą zarówno zwykli klienci, jak i firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją elektroniki. Wspomniany wcześniej Kazik Staszewski, który jako artysta miałby być beneficjentem zmian, rozszerzenie opłaty nazywa „jałmużną z pieniędzy ukradzionych pierwej prostemu a uczciwemu człowiekowi”, a pomysłodawcom radzi „udławienie się” tymi pieniędzmi pochodzącymi „z grabieży”.

Oliwy do ognia dolewają medialne doniesienia o kolejnych „inwestycjach OZZ-ów za pieniądze artystów”, takich jak pałac w Janowicach kupiony przez jedną z organizacji za 4,5 mln. złotych, czy gigantyczne kwoty zgromadzone na kontach, a nie będące jeszcze rozdysponowane na rzecz twórców.

Czy nowa ustawa proponowana przez Ministerstwo Kultury rozwiąże te problemy? Już pojawiły się głosy, że konieczne są jeszcze głębsze zmiany, niż te proponowane przez ministerstwo, a liczne środowiska liczą na owocne konsultacje społeczne. W chwili obecnej może cieszyć fakt, że urzędnicy zdają sobie sprawę z niedostatecznej kontroli państwa nad OZZ-ami.

Jak czytamy w projekcie, ta kontrola będzie rozszerzona. „Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może  przeprowadzać kontrolę w siedzibie organizacji zbiorowego zarządzania lub jej terenowych jednostkach organizacyjnych, jeżeli wykonują one czynności z zakresu zbiorowego zarządzania” (art. 95).

Może też „nakazać organizacji zbiorowego zarządzania opracowanie i wykonanie w oznaczonym terminie planu podziału i wypłaty uprawnionym pobranych przez nią przychodów z praw” (art. 96).

Obywatelom pozostaje mieć nadzieję, że rząd konsekwentnie będzie ograniczał samowolę potężnych organizacji.

 

Warto poczytać

 1. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 2. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 3. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 4. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 5. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 6. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 7. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 8. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook