Jedynie prawda jest ciekawa


Będą kontrole legalności pracy cudzoziemców

18.01.2017

ZUS i Straż Graniczna będą wymieniać informację online, co pozwoli na szybką reakcję na nieprawidłowości przy podejmowaniu pracy przez cudzoziemców - poinformował PAP w środę rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik ZUS poinformował PAP, że Zakład oraz Straż Graniczna postanowiły stworzyć specjalny interfejs, który "pozwoli na szybką wymianę informacji online, a tym samym umożliwi reakcję na wykrywane nieprawidłowości przy podejmowaniu pracy przez cudzoziemców w trybie przyspieszonym". 


"Informacje miałyby być przekazywane między instytucjami na bieżąco. Obie strony potwierdziły dziś podjęcie szybkich działań w zakresie systemów IT, w celu stworzenia takowego interfejsu" - zaznaczył. Porozumienie między ZUS a Strażą Graniczną to efekt wtorkowego spotkania obu instytucji. 

"Omówiona została dotychczasowa współpraca i zadania, jakie wynikają ze wzmożonego napływu cudzoziemców podejmujących pracę w Polsce" - podkreślił Andrusiewicz. 

Zwrócił uwagę, że obecnie ZUS raz na kwartał przekazuje do Straży Granicznej dane na temat przedsiębiorców, zgłaszających do ubezpieczeń społecznych cudzoziemców. 

"Dane dotyczące konkretnych ubezpieczonych i płatników przekazywane są także ad hoc na wniosek samej Straży" - wyjaśniał. 

"Z drugiej strony Straż Graniczna zawiadamia ZUS o podejrzeniu naruszenia przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych, które wykrywa w trakcie prowadzonych przez siebie kontroli. W celu zacieśnienia prowadzonej już współpracy i potrzeby szybszej weryfikacji prawidłowości zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju, obie strony zdecydowały się zawrzeć specjalne porozumienie o współpracy, które doprecyzuje wzajemne obowiązki" - dodał rzecznik ZUS. 

Straż Graniczna, oprócz kontroli prowadzonych na przejściach granicznych, może również dokonywać kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Pogranicznicy regularnie prowadzą w całym kraju wspólne akcje z przedstawicielami np. inspekcji pracy czy służby celnej, podczas których sprawdzają m.in. czy cudzoziemcy przebywają legalnie na terenie Polski.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook