Jedynie prawda jest ciekawa


Banki ukarane za manipulację stopą EURIBOR

07.12.2016

Komisja Europejska nałożyła w środę 485 mln euro kary na trzy banki: Credit Agricole, HSBC i JPMorgan Chase za sprzeczną z prawem UE wymianę poufnych informacji i zmowę ws. poziomu międzybankowej stopy procentowej strefy euro EURIBOR.

Dzięki temu instytucje te mogły manipulować cenami instrumentów pochodnych (ang. interest rate derivatives), czyli produktami finansowymi, które pomagają firmom w zarządzaniu ryzykiem dotyczącym zmian stóp procentowych. Komisja prowadziła śledztwo w sprawie zmowy kartelowej od kilku lat. 

W 2013 r. banki Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale i RBS zawarły ugodę z Brukselą i dobrowolnie poddały się karze, natomiast Credit Agricole, HSBC i JPMorgan Chase nie przyznały się do złamania prawa. 

Środowa decyzja oznacza koniec postępowania w tej sprawie. "Banki, podobnie jak inne firmy działające w ramach jednolitego rynku, muszą przestrzegać unijnych reguł konkurencji" – powiedziała na środowej konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. konkurencji Margarete Vestager. 

Wartość instrumentów pochodnych zależna jest od poziomu międzybankowej stopy procentowej strefy euro EURIBOR czy EONIA (Euro Over-Night Index Average). Dochodzenie KE wykazało, że pomiędzy 2005 a 2008 rokiem siedem banków było w zmowie w tej sprawie. Chodzi właśnie o Barclays, Cr,dit Agricole, HSBC, JPMorgan Chase, Deutsche Bank, RBS i Societe Generale. 

Traderzy z tych instytucji byli ze sobą w stałym kontakcie m.in. poprzez komunikatory internetowe, by manipulować wskaźnikami referencyjnymi, które mają wpływ na ostateczną wysokość EURIBOR. 

"Uczestnictwo w takich układach było bardzo lukratywne dla banków. Bardzo niewielki ruch stopy EURIBOR mógł mieć ogromny wpływ (na rynek - PAP), ze względu na wielkość wolumenu handlu" - podkreślała Vestager. 

Najwyższą karę w wysokości 337 mln euro dostał JPMorgan Chase; Credit Agricole ma zapłacić 114 mln euro, a HSBC 33 mln euro. Dwa pierwsze banki brały udział w kartelu przez 5 miesięcy, a ten ostatni przez miesiąc. 

JPMorgan oświadczył, że nie akceptuje decyzji Komisji Europejskiej. "W pełni współpracowaliśmy z Komisją Europejską podczas jej pięcioletniego dochodzenia. Nie braliśmy udziału w żadnym wykroczeniu wobec wartości referencyjnej EURIBOR" - napisał bank w oświadczeniu cytowanym przez Reutersa. 

Credit Agricole zamierza przeanalizować decyzję KE, natomiast HSBC zamierza się stanowczo bronić. 

Skandale związane z manipulowaniem londyńską międzybankową stopą procentową (LIBOR) oraz międzybankową stopą procentową strefy euro doprowadziły do zmiany prawa ws. nadzoru nad wskaźnikami rynkowymi. 

Przepisy w tej sprawie zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w 2013 r., a Parlament Europejski przyjął je w tym roku. Zmiany wprowadziły nadzór nad ustalaniem i stosowaniem wskaźników przez odpowiednie instytucje w tych krajach UE, gdzie one powstają. W przypadku wskaźników o krytycznym znaczeniu, czyli stanowiących punkt odniesienia dla instrumentów finansowych o wartości co najmniej 500 mld euro, kontrolę dodatkowo pełnić ma międzynarodowe kolegium nadzorców, którego prace koordynuje Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/ARIS OIKONOMOU]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook