Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykański oddział PAIH partnerem organizacji biznesowych Doliny Krzemowej

31.08.2017

Specjalizujące się we wspieraniu firm technologicznych biuro PAIH w San Francisco (Polish Hub) rozpoczęło współpracę z lokalnym środowiskiem innowatorów i instytucji biznesowych Doliny Krzemowej. Ułatwi to polskim start-upom wejście na amerykański rynek.

"Biuro Handlowe PAIH (Polish Hub) w San Francisco rozpoczęło wspólne działania z wiodącymi instytucjami otoczenia biznesu Doliny Krzemowej. Wśród najnowszych partnerów Biura są zrzeszający ponad 200 tys. członków San Francisco Chamber of Commerce oraz środowisko aniołów biznesu z Keiretsu Forum" - poinformowała w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Jak podkreślono, biuro PAIH w San Francisco już w kwietniu 2017 roku udostępniło polskim firmom miejsce do pracy w znanym na tamtejszym rynku inkubatorze przedsiębiorców Rocket Space. "Zainteresowanie wśród polskich firm technologicznych naszym co-workingiem jest tak ogromne, że miejsca mamy zarezerwowane do końca roku" - zaznaczyła cytowana w komunikacie Maja Kieturakis, szefowa Polish Hub.

Przez trzy miesiące z biura, w którym pracują doświadczone firmy technologiczne mógł korzystać m.in. polski producent aplikacji Spontime, któremu oddział PAIH w USA zapewnił darmowy dostęp do mentorów i warsztatów. Polski start-up otrzymał również za darmo intensywny tygodniowy pakiet szkoleniowy w jednym z najszybciej rozwijających się w Silicon Valley inkubatorów przedsiębiorczości Ignite Academy. PAIH pomogła również firmie z polskimi korzeniami, AirWander.

Jak podkreśliła założycielka start-upu Ewa Bader, dzięki warsztatom organizowanym przez RocketSpace poznała wielu inwestorów, założycieli firm, które osiągnęły ogromne sukcesy w branży oraz specjalistów od marketingu i strategii biznesowej.

Polish Hub włączyło się ponadto w organizację wydarzeń promujących polskie technologie. Współorganizowało trzy spotkania z serii PLUG - Polish Tech Link, podczas których spotykają się działające w USA polskie firmy technologiczne oraz potencjalni inwestorzy. Biuro zainicjowało ponadto projekt CEconnection, promujący kraje Europy Środkowej w Dolinie Krzemowej. "Do tej networkingowej inicjatywy zaproszono odpowiedniki Polish Hub z Austrii, Węgier, Czech i Słowacji. Kolejne spotkania obu inicjatyw odbędą się jesienią" - zapowiada PAIH. W połowie września Polish Hub podczas targów TechCrunch organizuje Demo Night z udziałem polskich firm.

Biuro PAIH w San Francisco planuje też uruchomienie tzw. webinariów (szkoleń online) dla polskich firm z amerykańskimi ekspertami technologicznymi. "Organizowane będą też indywidualne spotkania mentorskie w siedzibie Hubu w Rocket Space" - napisano.

Polish Hub nawiązał już współpracę z takimi firmami wspierającymi przedsięwzięcia we wczesnych fazach rozwoju jak Bay Angels, One Traction czy Brand of Angels. Ostatnio dołączyło do tej grupy również Keiretsu Forum. "To (...) bardzo elitarne grono, ponieważ wejście w szeregi Keiretsu możliwe jest jedynie po uzyskaniu rekomendacji i na zaproszenie członków grupy" - wyjaśniła Maja Kieturakis.

Keiretsu zrzesza managerów wpływowych firm z Doliny Krzemowej, którzy inwestują lub pełnią rolę doradców dla mniej doświadczonych przedsiębiorców w regionie. Organizacja zainwestowała 750 mln dol. w projekty z największym potencjałem. "Dla polskich firm, wspieranych przez Polish Hub, współpraca z Keiretsu Forum oznacza dostęp do wysokiej klasy ekspertów, ale również wejście w orbitę ich powiązań biznesowych, które sięgają daleko poza Amerykę" - wyjaśniła przedstawicielka PAIH w USA. Stowarzyszenie ma oddziały w całej Ameryce Północnej, Azji i Europie. Organizuje spotkania networkingowe i szkolenia.

Współpracę z otoczeniem biznesowym San Francisco oraz całej Doliny Krzemowej wzmocni również wejście amerykańskiego biura PAIH - w roli partnera - do San Francisco Chamber of Commerce. W szeregach tej aktywnej od ponad 150 lat organizacji, działa 200 tys. członków, w tym 2,5 tys. firm i organizacji okołobiznesowych. SFCC organizuje dwa tysiące spotkań biznesowych rocznie. "Są one najlepszym sposobem na uzyskanie z pierwszej ręki informacji o potencjalnych partnerach biznesowych, niszach rynkowych czy trendach" - dodała Kieturakis.

Według danych PAIH od wiosny 2017 Polish Hub "obsłużyło zapytania od ponad 70 polskich firm i instytucji", głównie z branży technologicznej.

(PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Marek Michałowski

fot. U.S. Army Corps of Engineers Digital Visual Library

Warto poczytać

 1. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 2. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 3. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 4. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 5. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

 6. 3498425619685389265508513446467992387321856n 09.06.2018

  Zakończyła się budowa Dreamlinera upamiętniającego stulecie odzyskania Niepodległości

  W fabryce Boeinga w Everett zakończyło się właśnie malowanie najnowszego z Dreamlinerów w wersji 787-9. Wyjątkowa biało-czerwona maszyna zarejestrowana jako SP-LSC upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował LOT w komunikacie przekazanym w sobotę PAP

 7. ztmgdynia06062018 06.06.2018

  Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

  Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

 8. rolnictwo 04.06.2018

  Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

  Najnowszy raport NIK szokuje. Fatalne wyniki polskiego rolnictwa zmuszą Izbę do działania

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook