Jedynie prawda jest ciekawa


Akcje PZU mocno w górę

08.12.2016

Rano podczas czwartkowej sesji ceny akcji PZU wzrosły o ponad 4,4 proc. - to reakcja na informacje o zakupie akcji Pekao przez PZU i PFR od włoskiego UniCredit. W tym samym czasie akcje Pekao spadły o 1,1 proc.

PZU i Polski Fundusz Rozwoju zgadzają się kupić 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł - poinformował PZU w czwartek rano komunikacie. 


Dodano, że kupujący zapłacą za akcje banku po 123 zł. Transakcję pozytywnie oceniają analitycy DM mBanku. W swym porannym raporcie wskazują, że cena na poziomie 123 zł na akcję za udziały w Pekao jest adekwatna. Przypominają, że określili dziewięciomiesięczną cenę docelową na 127,42 zł za akcję. 

Według nich transakcja jednocześnie wygeneruje około 1,9 mld zł nadwyżki. Analitycy pozytywnie postrzegają też zapewnienie PZU, że nie będzie zmian w zarządzie, który jest gwarantem dywidendy oraz stabilnego rozwoju. 

"Generalnie wydaje się, że cena ok. 123 zł jest dość atrakcyjna. Premia za kontrolę nie jest duża. Oczywiście pakiet 20 proc. nie daje pełnej kontroli, ale nawet biorąc to pod uwagę, nie jest to duża premia" - ocenia analityk Ipopema Securities Łukasz Jańczak. 

"Zarząd PZU sugerował, że obecna polityka dywidendowa będzie utrzymana. Zakładałbym, że 50 proc. zysków PZU za 2016 rok zostanie wypłacone" - dodaje. Według niego cena za trzy spółki (Pioneer Pekao Investment Management, Pekao PTE, Xelion) jest właściwa. 

"Być może jest lekka premia, ale PZU może generować synergie, łącząc Pioneera z PZU TFI" - zauważa analityk. Jego zdaniem inwestycja w OFE jest dyskusyjna, ale na tyle mała, że nieznacząca. 

"Wszystkie parametry transakcji wydają się przyzwoite od strony PZU, podobnie jak utrzymanie polityki dywidendowej i emisja instrumentu hybrydowego Tier 2, który ma poprawić współczynniki kapitałowe" - zaznacza Jańczak. 

Mateusz Krupa, analityk Erste Securities uważa jednak, że przejęcie od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao jest negatywne dla mniejszościowych akcjonariuszy. 

"Przyszłe dywidendy mogą być zagrożone, Pekao może nie płacić 100 proc. zysków na dywidendę, jak obecnie, ponieważ mogą one zużywane do zwiększenia akcji kredytowej kosztem wypłaty. Interesy mniejszościowych akcjonariuszy mogą nie być na pierwszym miejscu" - zauważa. 

"W związku z ogłoszeniem transakcji widzimy potencjał do dalszego spadku kursu akcji. Niektórzy uczestnicy rynku mogli liczyć, że transakcja może nie dojść do skutku, a teraz jest już pewność" - dodał Krupa.

wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook