Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Afera taśmowa wpłynęła na ustawę o NBP?!

28.07.2014

Prof. Andrzej Kaźmierczak odsłania kulisy nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim. Czy minister Szczurek kłamie?

Prof. Andrzej Kaźmierczak mówi w rozmowie z tygodnikiem "Niedziela" o kulisach nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim - temacie, który był głównym wątkiem w nagranej rozmowie Marka Belki i min. Bartłomieja Sienkiewicza. Członek Rady Polityki Pieniężnej tłumaczy, że minister Szczurek kłamie w tej sprawie. "Projekt dostarczony członkom Rady Polityki Pieniężnej, ale nie był przedmiotem dyskusji i nie był przez Radę konsultowany. Chociaż formalnej akceptacji nie wymaga, to jednak konsultacja z Radą należy do dobrego obyczaju" - mówi prof. Kaźmierczak.

I zaznacza, że minister Szczurek wprowadza w błąd opinię publiczną: "To nieprawda. Konsultacji nie było. Projekt założeń ustawy o NBP rzeczywiście dostarczono członkom Rady, ale - powtarzam - nie był on przedmiotem obrad RPP. Żaden punkt porządku obrad któregokolwiek z naszych posiedzeń nie dotyczył projektu ustawy o NBP" - tłumaczy.

W rozmowie z "Niedzielą" wyjaśnia też szczegóły dotyczące zmiany ustawy o NBP. "W nowelizacji chodziło o to, żeby znalazł się w niej zapis umożliwiający finansowanie deficytów budżetowych państwa poprzez skup obligacji państwowych przez NBP. I to okrężną drogą, ponieważ NBP nie może finansować deficyt budżetowego" - czytamy.

Zdaniem prof. Kaźmierczaka RPP dopiero po wybuchu afery taśmowej Rada przedstawiła swoją opinię, choć nie w formie pisemnej. Stało się tak z powodu tego, że wcześniej projekt ten nie był przedmiotem dyskusji.

LL, "Niedziela"

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Słowa kluczowe:

Marek Belka

,

Bartłomiej Sienkiewicz

,

NBP

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook