Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Afera korupcyjna w Hiszpanii

27.11.2014

Premier Mariano Rajoy bronił dziś swojej partii przed parlamentem.

Hiszpański premier Mariano Rajoy zapewniał dziś w parlamencie: "Hiszpania nie jest skorumpowana. Większość polityków to przyzwoici ludzie". Rajoy bronił swej Partii Ludowej (PP) przed nasilającymi się oskarżeniami o korupcję.

Dzień wcześniej skandal korupcyjny zmusił do dymisji minister zdrowia Anę Mato. W swym końcowym raporcie w sprawie korupcji sędzia śledczy Pablo Ruz zarzucił jej, że pośrednio była beneficjentką łapówek, od lat płaconych przez firmy, które zapewniały sobie w ten sposób lukratywne kontrakty i zezwolenia budowlane w gminach rządzonych przez Partię Ludową.

Sędzia Ruz ustalił, że owa sieć skorumpowanych firm finansowała rodzinie Mato bilety lotnicze, pobyty w hotelach, imprezy urodzinowe dla dzieci itp.

Także PP miała profity z tych łapówek - napisał Ruz w raporcie. Trzem byłym skarbnikom tej partii, wielu byłym burmistrzom i deputowanym z ramienia PP mają zostać postawione zarzuty. Na tym nie koniec. Cieniem na PP kładą się też rewelacje Luisa Barcenasa - były skarbnik tej partii przekazał śledczym dokumenty, z których wynika, że PP przez całe lata płaciła rachunki pieniędzmi z "czarnych kont". Rajoy zaprzeczał dotąd istnieniu takich kont.

W październiku aresztowano w Hiszpanii pod zarzutem korupcji 51 osób - kilku burmistrzów i byłych lokalnych działaczy PP, urzędników i przedsiębiorców. Dochodzeniami związanymi z aferami korupcyjnymi objętych jest w całym kraju 150 przedsiębiorstw.

Sekretarz generalny opozycyjnej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedro Sanchez powiedział w czwartek w parlamencie premierowi: "Po raporcie sędziego nie jest pan już zdolny do przewodzenia walce z korupcją". Socjaliści odrzucają porozumienie z rządem Rajoya w sprawie uchwalenia nowych ustaw antykorupcyjnych.

Przedstawiciel Zjednoczonej Lewicy (IU) Cayo Lara zadał pytanie: "Kto ponosi odpowiedzialność za to, że PP czerpała korzyści finansowe z tego skandalu (korupcyjnego)?" Dziennik "El Pais" skomentował dymisję minister zdrowia: "Mato ustępuje, żeby Rajoy nie upadł". "El Mundo" ujął to podobnie: "Mato odchodzi, żeby Rajoy mógł kontynuować".

Faktem jest, że nie tylko PP jest zamieszana w skandale. W Andaluzji socjalistyczni politycy są podejrzani o sprzeniewierzenie państwowych środków przeznaczonych na pomoc gospodarczą. W Katalonii założyciel tamtejszej partii rządzącej Konwergencja i Związek (CiU) Jordi Pujol przez całe lata ukrywał przed urzędem podatkowym swój milionowy majątek za granicą. Skandale korupcyjne sprawiły, że szybko rośnie poparcie dla utworzonej na początku br. nowej partii lewicowej Podemos. W sondażach zrównuje się ona z PP i PSOE.(PAP)

tk/PAP

fot. PAP/EPA

 

Słowa kluczowe:

Hiszpania

,

afera korupcyjna

,

afera

,

Rajoy

,

Zapatero

Warto poczytać

 1. mid-17322158 23.03.2017

  Oświadczenie byłego prezesa zarządu PZU

  - Kierowanie tak znakomitą spółką jak PZU było dla mnie zaszczytem - pisze w oświadczeniu były prezes PZU SA Michał Krupiński.

 2. MinisterstwoSrodowiskaulWawelska52 23.03.2017

  MŚ: Wniosek o odwołanie Szyszki osłabia pozycję Polski

  Wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki to osłabianie pozycji Polski, jeżeli chodzi o możliwości negocjacji kwestii klimatycznych.

 3. industrial-16363901280 23.03.2017

  MRPiPS: Dobry wynik stopy bezrobocia w lutym

  Według danych GUS stopa bezrobocia w lutym utrzymała poziom ze stycznia na poziomie 8,5 proc.

 4. pzuchludzinski 23.03.2017

  Marcin Chludziński będzie p. o. prezesa PZU

  Rada nadzorcza PZU SA oddelegowała w czwartek członka rady nadzorczej Marcina Chludzińskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki.

 5. mid-epa05863336-1 22.03.2017

  Putin wybiela Nord Stream 2

  "Ten projekt nie jest skierowany przeciwko jakiemukolwiek spośród naszych partnerów, w tym ukraińskich”.

 6. europe-13959161280 22.03.2017

  Wielki wzrost polskiej gospodarki dzięki UE

  „Od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej polska gospodarka urosła o prawie 59 proc.” - podał wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

 7. london-2033595960720 22.03.2017

  Powrócą pozwolenia na pracę na Wyspach?

  Theresa May zleciła szefowej MSW Amber Rudd, ministrowi ds. pracy i emerytur Damianowi Greenowi i ministrowi ds. Brexitu Davidowi Davisowi przygotowanie nowych przepisów, które miałyby wejść w życie po opuszczeniu przez kraj UE.

 8. power-plant-675381280 22.03.2017

  Nowe odwierty geotermii w Polsce

  „Potencjał wód geotermalnych w Polsce jest niewykorzystany i w tym względzie możemy wzorować się na Islandii. W najbliższych latach zrobimy duży postęp w tym zakresie".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook