Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Afera korupcyjna w Hiszpanii

27.11.2014

Premier Mariano Rajoy bronił dziś swojej partii przed parlamentem.

Hiszpański premier Mariano Rajoy zapewniał dziś w parlamencie: "Hiszpania nie jest skorumpowana. Większość polityków to przyzwoici ludzie". Rajoy bronił swej Partii Ludowej (PP) przed nasilającymi się oskarżeniami o korupcję.

Dzień wcześniej skandal korupcyjny zmusił do dymisji minister zdrowia Anę Mato. W swym końcowym raporcie w sprawie korupcji sędzia śledczy Pablo Ruz zarzucił jej, że pośrednio była beneficjentką łapówek, od lat płaconych przez firmy, które zapewniały sobie w ten sposób lukratywne kontrakty i zezwolenia budowlane w gminach rządzonych przez Partię Ludową.

Sędzia Ruz ustalił, że owa sieć skorumpowanych firm finansowała rodzinie Mato bilety lotnicze, pobyty w hotelach, imprezy urodzinowe dla dzieci itp.

Także PP miała profity z tych łapówek - napisał Ruz w raporcie. Trzem byłym skarbnikom tej partii, wielu byłym burmistrzom i deputowanym z ramienia PP mają zostać postawione zarzuty. Na tym nie koniec. Cieniem na PP kładą się też rewelacje Luisa Barcenasa - były skarbnik tej partii przekazał śledczym dokumenty, z których wynika, że PP przez całe lata płaciła rachunki pieniędzmi z "czarnych kont". Rajoy zaprzeczał dotąd istnieniu takich kont.

W październiku aresztowano w Hiszpanii pod zarzutem korupcji 51 osób - kilku burmistrzów i byłych lokalnych działaczy PP, urzędników i przedsiębiorców. Dochodzeniami związanymi z aferami korupcyjnymi objętych jest w całym kraju 150 przedsiębiorstw.

Sekretarz generalny opozycyjnej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedro Sanchez powiedział w czwartek w parlamencie premierowi: "Po raporcie sędziego nie jest pan już zdolny do przewodzenia walce z korupcją". Socjaliści odrzucają porozumienie z rządem Rajoya w sprawie uchwalenia nowych ustaw antykorupcyjnych.

Przedstawiciel Zjednoczonej Lewicy (IU) Cayo Lara zadał pytanie: "Kto ponosi odpowiedzialność za to, że PP czerpała korzyści finansowe z tego skandalu (korupcyjnego)?" Dziennik "El Pais" skomentował dymisję minister zdrowia: "Mato ustępuje, żeby Rajoy nie upadł". "El Mundo" ujął to podobnie: "Mato odchodzi, żeby Rajoy mógł kontynuować".

Faktem jest, że nie tylko PP jest zamieszana w skandale. W Andaluzji socjalistyczni politycy są podejrzani o sprzeniewierzenie państwowych środków przeznaczonych na pomoc gospodarczą. W Katalonii założyciel tamtejszej partii rządzącej Konwergencja i Związek (CiU) Jordi Pujol przez całe lata ukrywał przed urzędem podatkowym swój milionowy majątek za granicą. Skandale korupcyjne sprawiły, że szybko rośnie poparcie dla utworzonej na początku br. nowej partii lewicowej Podemos. W sondażach zrównuje się ona z PP i PSOE.(PAP)

tk/PAP

fot. PAP/EPA

 

Słowa kluczowe:

Hiszpania

,

afera korupcyjna

,

afera

,

Rajoy

,

Zapatero

Warto poczytać

 1. st-st 21.10.2016

  Gróbarczyk: Nie możemy stracić tej stoczni

  Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej Magdalena Smółka poinformowała na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że jest zmuszona do wystawienia przedsiębiorstwa na sprzedaż.

 2. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 3. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 4. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

 5. fr-st 21.10.2016

  Projekty dot. frankowiczów w komisji finansów

  Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO.

 6. tr-st 21.10.2016

  Rolnicy będą mogli zarobić więcej

  Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.

 7. cow-17143801920 20.10.2016

  Wzrosną wydatki na rolnictwo

  Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

 8. ceta-stf 20.10.2016

  W Brukseli protestują przeciwko CETA

  Wśród manifestantów zebranych na placu przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli byli przedstawiciele władz miast, które ogłosiły się "wolnymi od CETA", radni, a także lewicowi eurodeputowani oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook