Jedynie prawda jest ciekawa

Afera korupcyjna w Hiszpanii

27.11.2014

Premier Mariano Rajoy bronił dziś swojej partii przed parlamentem.

Hiszpański premier Mariano Rajoy zapewniał dziś w parlamencie: "Hiszpania nie jest skorumpowana. Większość polityków to przyzwoici ludzie". Rajoy bronił swej Partii Ludowej (PP) przed nasilającymi się oskarżeniami o korupcję.

Dzień wcześniej skandal korupcyjny zmusił do dymisji minister zdrowia Anę Mato. W swym końcowym raporcie w sprawie korupcji sędzia śledczy Pablo Ruz zarzucił jej, że pośrednio była beneficjentką łapówek, od lat płaconych przez firmy, które zapewniały sobie w ten sposób lukratywne kontrakty i zezwolenia budowlane w gminach rządzonych przez Partię Ludową.

Sędzia Ruz ustalił, że owa sieć skorumpowanych firm finansowała rodzinie Mato bilety lotnicze, pobyty w hotelach, imprezy urodzinowe dla dzieci itp.

Także PP miała profity z tych łapówek - napisał Ruz w raporcie. Trzem byłym skarbnikom tej partii, wielu byłym burmistrzom i deputowanym z ramienia PP mają zostać postawione zarzuty. Na tym nie koniec. Cieniem na PP kładą się też rewelacje Luisa Barcenasa - były skarbnik tej partii przekazał śledczym dokumenty, z których wynika, że PP przez całe lata płaciła rachunki pieniędzmi z "czarnych kont". Rajoy zaprzeczał dotąd istnieniu takich kont.

W październiku aresztowano w Hiszpanii pod zarzutem korupcji 51 osób - kilku burmistrzów i byłych lokalnych działaczy PP, urzędników i przedsiębiorców. Dochodzeniami związanymi z aferami korupcyjnymi objętych jest w całym kraju 150 przedsiębiorstw.

Sekretarz generalny opozycyjnej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedro Sanchez powiedział w czwartek w parlamencie premierowi: "Po raporcie sędziego nie jest pan już zdolny do przewodzenia walce z korupcją". Socjaliści odrzucają porozumienie z rządem Rajoya w sprawie uchwalenia nowych ustaw antykorupcyjnych.

Przedstawiciel Zjednoczonej Lewicy (IU) Cayo Lara zadał pytanie: "Kto ponosi odpowiedzialność za to, że PP czerpała korzyści finansowe z tego skandalu (korupcyjnego)?" Dziennik "El Pais" skomentował dymisję minister zdrowia: "Mato ustępuje, żeby Rajoy nie upadł". "El Mundo" ujął to podobnie: "Mato odchodzi, żeby Rajoy mógł kontynuować".

Faktem jest, że nie tylko PP jest zamieszana w skandale. W Andaluzji socjalistyczni politycy są podejrzani o sprzeniewierzenie państwowych środków przeznaczonych na pomoc gospodarczą. W Katalonii założyciel tamtejszej partii rządzącej Konwergencja i Związek (CiU) Jordi Pujol przez całe lata ukrywał przed urzędem podatkowym swój milionowy majątek za granicą. Skandale korupcyjne sprawiły, że szybko rośnie poparcie dla utworzonej na początku br. nowej partii lewicowej Podemos. W sondażach zrównuje się ona z PP i PSOE.(PAP)

tk/PAP

fot. PAP/EPA

 

Słowa kluczowe:

Hiszpania

,

afera korupcyjna

,

afera

,

Rajoy

,

Zapatero

Warto poczytać

 1. SKOKwiki 21.09.2017

  SKOK-i apelują o zmianę prawa

  Apelujemy do polityków o naprawienie ustawy o SKOK-ach, aby była bardziej adekwatna do specyfiki kas - mówił w czwartek prezes Kasy Krajowej Rafał Matusiak.

 2. PortGdanskwiki 21.09.2017

  Gospodarka morska ma się coraz lepiej. Rosną przeładunki w Gdańsku

  Przeładunki w Porcie Gdańsk wzrosły od stycznia do końca sierpnia o 3,7 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Największy wzrost, sięgający 373 proc. odnotowano w segmencie ro-ro, czyli samochodów handlowych - poinformował w czwartkowym komunikacie gdański port.

 3. HTC 21.09.2017

  Google przejął mobilną część HTC

  Wiadomość wstrząsnęła internetem: Google kupił część HTC za 1,1 mld dolarów. Mimo, że już od jakiegoś czasu po sieci krążyły plotki, jakoby HTC miało zostać przejęte przez Google’a, wiadomość rozpala dziś internet, bo ta decyzja może wiele zmienić nie tylko na rynku producentów telefonów.

 4. Biurowiec 21.09.2017

  CETA wchodzi w życie. Polscy przedsiębiorcy mają zyskać miliony dolarów

  Będziemy bacznie obserwować, jak przez pierwszych sześć miesięcy przedsiębiorcy wykorzystują nowe możliwości - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

 5. Szewczak 21.09.2017

  Szewczak o wyłudzeniach VAT: to największa afera finansowa III RP

  Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT jest niezbędna; to jest największa afera finansowa III RP - powiedział PAP poseł PiS Janusz Szewczak. "Skala wyłudzeń jest gigantyczna. To jest 200-250 mld złotych" - szacował.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook