Jedynie prawda jest ciekawa


Miliard złotych na rewitalizację polskich dworców

26.10.2017
1270pkp
Miliard złotych na rewitalizację polskich dworców

Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 dworców. W czwartek w podwarszawskim Pruszkowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.

Przyjęty we wrześniu ub. roku Program Inwestycji Dworcowych jest - jak podkreślił Adamczyk - pierwszą tak dużą inicjatywą, dzięki której unowocześnione będą polskie dworce. Program obejmuje 186 obiektów. Szef resortu mówił, że start programu to ważny dzień dla pasażerów. "W ok. 200 miastach, w perspektywie najbliższych lat przywrócimy funkcje dworcowe, możliwość korzystania z kas, i wypoczynku w godziwych warunkach, specjalną obsługę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi" - wyliczał minister.

Jak dodał, bardzo istotnymi punktami na liście obiektów przewidzianych do odbudowy są dworce położone w największych polskich aglomeracjach. W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków, kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP PLK - dodał Adamczyk.

Podkreślił, że dworce będą rewitalizowane czy budowane nie tylko w dużych miastach, jak Poznań i Gdańsk, lecz również w mniejszych i "całkiem małych miejscowościach", tam gdzie w ciągu ostatnich lat zostały "zdewastowane", "straciły swój podstawowy walor, czyli możliwość schronienia podróżnych, możliwość cywilizowanej podróży koleją".

Prezes PKP Krzysztof Mamiński dodał, że prace rewitalizacyjne są ściśle skoordynowane z programem modernizacji linii kolejowych. "Zrobimy to w tym samym czasie, by był efekt zmodernizowanej linii i zmodernizowanego dworca. Dworzec kolejowy i podróż koleją ma się pasażerom kojarzyć tylko dobrze" - mówił.

Mamiński powiedział, że ramach programu operacyjnego Polska Wschodnia, ta część kraju będzie posiadała zmodernizowane i wybudowane linie kolejowe, a do tego powstaną nowe, nowoczesne dworce. Te zaś, które są pod opieką konserwatora zabytków, zostaną odtworzone w stanie pierwotnym. Zbudowane będzie też ok. 50 nowych dworców, które spełnią wymogi ekologiczne i będą miały wszystkie funkcje im przypisane. Jak dodał, w okolicach dworców powstaną parkingi, dojścia, na niektórych stacje ładowania samochodów elektrycznych, bezpłatne miejsca dla rowerów. "Myślimy o całej infrastrukturze, a nie tylko dworcowych budynkach" - powiedział.

Dworzec w podwarszawskim Pruszkowie, na którym Adamczyk ogłosił rozpoczęcie programu, powstał w 1924 r. i za 52 miesiące odzyska dawną świetność, będzie przystosowany dla niepełnoprawnych. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu, prace będą prowadzone w ścisłej kooperacji z mazowieckim konserwatorem zabytków. Koszt modernizacji dworca w Pruszkowie wyniesie 9,6 mln zł, a zostanie sfinansowany przez PKP PLK i ze środków budżetu państwa. Przebudowa będzie realizowana równolegle z modernizacją podmiejskiej linii Warszawa - Grodzisk Mazowiecki.

Dworzec zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, na jego parterze znajdą się kasy, poczekalnia, toalety i lokale komercyjne. Piętro w całości będzie zagospodarowane przez miejscowy samorząd - znajdzie się tam biblioteka i czytelnia multimedialna. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, wszystkie prace będą prowadzone pod okiem mazowieckiego konserwatora zabytków.

(PAP)

autor: Małgorzata Dragan
edytor: Jacek Ensztein

fot. Pixabay

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook