Jedynie prawda jest ciekawa


Abonament z kablówką?

07.02.2017

Pojawiają się nowe pomysły dotyczące ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Do końca lutego ma się pojawić projekt nowej ustawy dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nowa ustawa ma ułatwić ściąganie opłat, które do tej pory uiszcza mniej niż połowa gospodarstw domowych.

Za nową ustawę odpowiedzialne jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej powstanie zapowiedział minister Piotr Gliński.

Obecnie za ściąganie abonamentu odpowiada Poczta Polska. Jeszcze nie wiadomo jak będzie to wyglądało w nowej ustawie. To rodzi dyskusję. Prezes Poczty przekonuje, że tylko jego instytucja będzie w stanie skutecznie ściągać abonament.

Z kolei szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański jest zwolennikiem ściągania opłat przez urzędy skarbowe. Opłata byłaby dużo niższa niż obecnie, ale ściąganie odbywałoby się w założeniu, że każdy ma odbiornik radiowy lub telewizyjny. Pomysł Czabańskiego nie spotkał się jednak z akceptacją Ministerstwa Finansów, które nie chcę obciążać swoich pracowników dodatkowymi obowiązkami.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, pojawił się też kolejny pomysł:

„Rząd rozważa ściąganie abonamentu RTV nie tylko za pomocą Poczty Polskiej, ale również telewizji kablowych oraz platform satelitarnych. Ewentualnie Poczta Polska mogłaby korzystać z ich baz danych o abonentach. Założenie jest proste, jeśli ktoś płaci za telewizję, to znaczy, że ją na czymś ogląda. Kablówkę ma obecnie 4,5 mln abonentów, telewizje satelitarne - ok. 5,5 mln. Nie wiadomo jednak, jak duża część abonentów się pokrywa oraz ile osób z wymienionych już abonament RTV opłaca” – czytamy na wyborcza.pl.

„Nieoficjalnie branża mocno się tej idei sprzeciwia. Rzuca różne argumenty, od ochrony danych osobowych, przez nierówne traktowanie operatorów kablowych i platformy cyfrowe, które nie wiadomo dlaczego miałyby nagle gnębić swoich klientów abonamentem” – czytamy.

Przedstawiciele branży proponują, by abonament był zbierany razem z rachunkiem za prąd.

Gorączkowe poszukiwanie rozwiązania ws. abonamentu to efekt problemów finansowych Telewizji Polskiej. Prezes Jacek Kurski zapowiedział, że jeżeli rozwiązanie w najbliższym czasie nie zostanie znalezione rozwiązanie, to będzie musiał stworzyć tzw. „budżet śmierci” dla Telewizji. Oznaczałoby to m.in. zamknięcie niektórych ośrodków lokalnych oraz ograniczenie wydatków na misję.

Dotychczasowy pomysł tzw. opłaty audiowizualnej upadł z powodu potrzebny notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej.

Mly/wyborcza.pl

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook