Jedynie prawda jest ciekawa


Abonament z kablówką?

07.02.2017

Pojawiają się nowe pomysły dotyczące ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Do końca lutego ma się pojawić projekt nowej ustawy dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nowa ustawa ma ułatwić ściąganie opłat, które do tej pory uiszcza mniej niż połowa gospodarstw domowych.

Za nową ustawę odpowiedzialne jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej powstanie zapowiedział minister Piotr Gliński.

Obecnie za ściąganie abonamentu odpowiada Poczta Polska. Jeszcze nie wiadomo jak będzie to wyglądało w nowej ustawie. To rodzi dyskusję. Prezes Poczty przekonuje, że tylko jego instytucja będzie w stanie skutecznie ściągać abonament.

Z kolei szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański jest zwolennikiem ściągania opłat przez urzędy skarbowe. Opłata byłaby dużo niższa niż obecnie, ale ściąganie odbywałoby się w założeniu, że każdy ma odbiornik radiowy lub telewizyjny. Pomysł Czabańskiego nie spotkał się jednak z akceptacją Ministerstwa Finansów, które nie chcę obciążać swoich pracowników dodatkowymi obowiązkami.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, pojawił się też kolejny pomysł:

„Rząd rozważa ściąganie abonamentu RTV nie tylko za pomocą Poczty Polskiej, ale również telewizji kablowych oraz platform satelitarnych. Ewentualnie Poczta Polska mogłaby korzystać z ich baz danych o abonentach. Założenie jest proste, jeśli ktoś płaci za telewizję, to znaczy, że ją na czymś ogląda. Kablówkę ma obecnie 4,5 mln abonentów, telewizje satelitarne - ok. 5,5 mln. Nie wiadomo jednak, jak duża część abonentów się pokrywa oraz ile osób z wymienionych już abonament RTV opłaca” – czytamy na wyborcza.pl.

„Nieoficjalnie branża mocno się tej idei sprzeciwia. Rzuca różne argumenty, od ochrony danych osobowych, przez nierówne traktowanie operatorów kablowych i platformy cyfrowe, które nie wiadomo dlaczego miałyby nagle gnębić swoich klientów abonamentem” – czytamy.

Przedstawiciele branży proponują, by abonament był zbierany razem z rachunkiem za prąd.

Gorączkowe poszukiwanie rozwiązania ws. abonamentu to efekt problemów finansowych Telewizji Polskiej. Prezes Jacek Kurski zapowiedział, że jeżeli rozwiązanie w najbliższym czasie nie zostanie znalezione rozwiązanie, to będzie musiał stworzyć tzw. „budżet śmierci” dla Telewizji. Oznaczałoby to m.in. zamknięcie niektórych ośrodków lokalnych oraz ograniczenie wydatków na misję.

Dotychczasowy pomysł tzw. opłaty audiowizualnej upadł z powodu potrzebny notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej.

Mly/wyborcza.pl

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook