Jedynie prawda jest ciekawa


41% Polaków dostrzega problem wykluczenia

08.02.2017

41 proc. Polaków dostrzega problem wykluczenia społecznego, 32 proc. uważa, że wykluczenie w naszym kraju nie występuje - wynika z opublikowanego właśnie badania Głównego Urzędu Statystycznego.

41 proc. Polaków dostrzega problem wykluczenia społecznego, 32 proc. uważa, że wykluczenie w naszym kraju nie występuje - wynika z opublikowanego właśnie badania Głównego Urzędu Statystycznego "Jakość życia w Polsce w 2015 roku. Wyniki badania spójności społecznej".

W badaniu GUS wykluczenie społeczne zdefiniowano, jako "brak możliwości uczestnictwa w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym lub gospodarczym".

Z raportu wynika, że 27 proc. ankietowanych nie było pewnych znaczenia pojęcia wykluczenia społecznego bądź występowania tego zjawiska w Polsce.

Najwięcej respondentów wskazało, że wykluczenie społeczne może być spowodowane narkomanią (83 proc.), chorobami psychicznymi (81 proc.), ubóstwem materialnym - biedą (75 proc.) oraz patologiami życia rodzinnego (75 proc.). Oprócz tego, jako sytuacje prowadzące do wykluczenia społecznego
relatywnie często wskazywano takie czynniki jak: bezrobocie (65 proc.), homoseksualizm, biseksualizm lub transseksualizm (61 proc.), niepełnosprawność (56 proc.) oraz zbyt niskie dochody (53 proc.).

Istnienie zjawiska wykluczenia społecznego w Polsce dostrzegały przede wszystkim osoby z wykształceniem magisterskim lub wyższym (58 proc.), mieszkańcy największych miast, liczących, co najmniej 500 tys. mieszkańców (55 proc.) oraz osoby relatywnie młode, w wieku 25-34 lata (49 proc.) i 35-44 lata (46 proc.).

Grupami, w których zaobserwowano najwyższe odsetki wskazań negujących istnienie zjawiska wykluczenia społecznego w Polsce, były natomiast: osoby w wieku 45-54 lata (wśród których opinię, że zjawisko wykluczenia społecznego nie istnieje wyraziło 36 proc.), osoby zamieszkujące najmniejsze miasta, liczące poniżej 20 tys. mieszkańców (36 proc.), a także osoby z wykształceniem średnim, w tym policealnym (35 proc.).

GUS zapytał w badaniu także o zjawisko dyskryminacji, które określane jest, jako "gorsze, nierówne traktowanie".

Z raportu wynika, że biorąc pod uwagę deklaracje dotyczące bezpośredniej styczności z przejawami dyskryminacji zaobserwowano, iż w tym przypadku najczęściej wskazywaną grupą byli bezdomni. Świadkiem gorszego traktowania tej grupy była, co piąta osoba w wieku 16 lat i więcej (20 proc.). Co ósma osoba (13 proc.) zetknęła się bezpośrednio z gorszym traktowaniem osób o złej sytuacji materialnej, natomiast po 11 proc. było świadkami zdarzenia, gdy dyskryminowane były osoby niepełnosprawne oraz osoby homoseksualne, biseksualne lub transseksualne.

Świadkiem gorszego traktowania osób starszych, w wieku powyżej 65 lat oraz osób o niskim statusie społeczno-zawodowym był natomiast co dziesiąty mieszkaniec Polski.

Badanie zawiera analizę wyników drugiej edycji wieloaspektowego badania ankietowego gospodarstw domowych zatytułowanego, które zrealizował GUS w pierwszej połowie 2015 r. Raport z tego badania został opublikowany przez GUS w tym tygodniu.

[fot.youtube]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook