Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

40-proc. redukcja emisji CO2 dobije polską gospodarkę?

09.05.2014

Minister środowiska Maciej Grabowski ocenia, że zaproponowany przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku jest zbyt ambitny. Jeszcze w maju ma zostać przedstawiony raport, z którego będą wynikały szczegóły polskiej propozycji.

"W moim przekonaniu 40 proc. cel redukcji CO2 do 2030 roku jest zbyt ambitny i dla naszej energetyki, w szczególności w obecnym stanie, bardzo trudny" - powiedział Grabowski w piątek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dodał, że w europejskiej dyskusji nad kształtem polityki klimatycznej od pewnego czasu pojawiają się nowe pojęcia, jak koszt, konkurencyjność i bezpieczeństwo dostaw. "Na tych pojęciach i my budujemy nasze stanowisko negocjacyjne. Stanowisko, które będzie realistyczne, konstruktywne i będzie brać pod uwagę polskie interesy" - powiedział minister.

Poinformował, że Polska będzie opierać swoje stanowisko na kilku argumentach. "Po pierwsze, mamy model, który wykorzystujemy do badania kosztów i korzyści wynikających z propozycji Komisji Europejskiej. Nasze stanowisko negocjacyjne na podstawie tych analiz będziemy gotowi przedstawić w najbliższych tygodniach, a może i dniach" - powiedział Grabowski.

Jak później wyjaśnił dziennikarzom, chodzi o raport dotyczący szacunków kosztów. „Robimy te szacunki, obliczenia, by na tej podstawie podać polskie stanowisko – jak sobie wyobrażamy dalsze procedowanie. Cel jest bowiem ogólny dla całej Unii, ale nie jest określone, jak mają go wypełnić poszczególne państwa” - wskazał minister środowiska.

Potwierdził przy tym, że w raporcie znajdzie się propozycja wartości celu redukcji do zaakceptowania dla Polski. Ponieważ bowiem 40-procentowy cel redukcji emisji CO2 znalazł się jedynie w pierwotnym komunikacie KE, Polska traktuje go jedynie jako swego rodzaju otwarcie dyskusji, która odbywa się dopiero teraz.

„Teraz jest dyskusja i polityczna i oparta o szacunki i symulacje, która pomoże sformułować nasze stanowisko wobec takiego kierunku działań. Także ja myślę, że jesteśmy tu w pewnym sensie na początku drogi, choć chcemy osiągnąć kompromis, jak zdecydowała Rada, do początku października” - dodał Grabowski.

Prócz tego zaznaczył, że w swoim stanowisku Polska będzie domagała się również uwzględnienia dotychczasowych wysiłków redukcyjnych i wyznaczenia takiego udziału w redukcyjnym wysiłku Europy, który nie będzie tak bolesny dla naszej gospodarki, jakby to wynikało z ogólnego celu 40-proc. redukcji.

Minister przypomniał, że Polska już zredukowała emisję o 30 proc. w stosunku do tzw. roku bazowego „Rozwijamy się, więc nie pozwolimy, aby poziom emisji CO2 (…) stał się tym szklanym sufitem, który zablokuje nasz rozwój” - podkreślił.

Wskazał również, że Polska jest za połączeniem wyznaczania nowych celów europejskiej polityki klimatycznej z negocjacjami globalnego porozumienia. "Zależy nam, by nasz przemysł był chroniony przed nieuczciwą konkurencją ze strony państw, które nie są lub nie będą obciążone polityką klimatyczną" - powiedział.

W swoim stanowisku Polska zwróci też uwagę na rolę rodzimych złóż paliw i zagwarantowanie prawa do ich eksploatacji. "Polski węgiel może i powinien pełnić rolę bezpiecznika w systemie energetycznym naszego regionu i Europy. Nie możemy też dopuścić, by Komisja zablokowała czy utrudniała nam możliwość eksploatacji gazu z pokładów łupkowych" - powiedział minister środowiska.

Poinformował również, że w czwartek w Wyszehradzie państwa Grupy Wyszehradzkiej, a także Rumunia, Bułgaria i Chorwacja podpisały wspólne oświadczenie dotyczące przede wszystkim polityki klimatycznej.

„Tutaj mamy jednomyślność. (…) Co do zbyt ambitnych w moim przekonaniu propozycji Komisji. Ale też, że tego typu decyzje powinny być prowadzone głównie przez Radę Europejską, a nie przez Komisję Europejską, bo tutaj tak naprawdę interesy państw są najważniejsze” - zaznaczył Grabowski.

Ryb, PAP

fot. [flickr.com]

Słowa kluczowe:

emisja CO2

,

KE

,

Polska

,

energetyka

Warto poczytać

 1. tree-12837211280nasi 22.01.2017

  Nowe zasady wycinania drzew na posesji

  Ministerstwo zastrzega, że zmiany nie oznaczają tego, że brak jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów.

 2. 1024px-Zahlungsmittel 22.01.2017

  Analitycy: EBC na razie nie zmieni polityki

  Europejski Bank Centralny nie zmienia swojej polityki, bo uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji.

 3. mid-epa05731232 21.01.2017

  Będzie projekt centralnego rejestru faktur

  - Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur - powiedział szef resortu finansów Mateusz Morawiecki.

 4. mid-epa05731233 21.01.2017

  Morawiecki: Przeszacowany eksport w 2014-2015 r.

  "Mianowicie dziś już wiemy, że co najmniej 20 mld zł lub 30 mld zł eksportu w roku 2014 czy 2015, to był eksport fikcyjny wynikający z pustych faktur VAT”.

 5. 58dd1cf0dab4432787519cdab3b6de7a 20.01.2017

  Korytarz Północny coraz bliżej realizacji

  „To jest konkurencja, to jest istotny element polskiej strategii różnicowania źródeł dostaw” - powiedział Piotr Naimski.

 6. office-15747171280 20.01.2017

  Wzrost koniunktury w gospodarce

  „Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż przed miesiącem”.

 7. digital-marketing-17253401280 20.01.2017

  Największe wyzwania firm na rok 2017

  Według ekspertów wyzwanie dotyczące przyciągania talentów i zatrzymywania wartościowych pracowników będzie jednym z kluczowych.

 8. 5c05c2cd7e0e488b9a8ce266e2a886c3orlenSI 20.01.2017

  PERN kupił prawie 5 proc. akcji Orlenu

  „Usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” - podkreśliło Ministerstwo Energii w komunikacie.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook