Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

40-proc. redukcja emisji CO2 dobije polską gospodarkę?

09.05.2014

Minister środowiska Maciej Grabowski ocenia, że zaproponowany przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku jest zbyt ambitny. Jeszcze w maju ma zostać przedstawiony raport, z którego będą wynikały szczegóły polskiej propozycji.

"W moim przekonaniu 40 proc. cel redukcji CO2 do 2030 roku jest zbyt ambitny i dla naszej energetyki, w szczególności w obecnym stanie, bardzo trudny" - powiedział Grabowski w piątek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dodał, że w europejskiej dyskusji nad kształtem polityki klimatycznej od pewnego czasu pojawiają się nowe pojęcia, jak koszt, konkurencyjność i bezpieczeństwo dostaw. "Na tych pojęciach i my budujemy nasze stanowisko negocjacyjne. Stanowisko, które będzie realistyczne, konstruktywne i będzie brać pod uwagę polskie interesy" - powiedział minister.

Poinformował, że Polska będzie opierać swoje stanowisko na kilku argumentach. "Po pierwsze, mamy model, który wykorzystujemy do badania kosztów i korzyści wynikających z propozycji Komisji Europejskiej. Nasze stanowisko negocjacyjne na podstawie tych analiz będziemy gotowi przedstawić w najbliższych tygodniach, a może i dniach" - powiedział Grabowski.

Jak później wyjaśnił dziennikarzom, chodzi o raport dotyczący szacunków kosztów. „Robimy te szacunki, obliczenia, by na tej podstawie podać polskie stanowisko – jak sobie wyobrażamy dalsze procedowanie. Cel jest bowiem ogólny dla całej Unii, ale nie jest określone, jak mają go wypełnić poszczególne państwa” - wskazał minister środowiska.

Potwierdził przy tym, że w raporcie znajdzie się propozycja wartości celu redukcji do zaakceptowania dla Polski. Ponieważ bowiem 40-procentowy cel redukcji emisji CO2 znalazł się jedynie w pierwotnym komunikacie KE, Polska traktuje go jedynie jako swego rodzaju otwarcie dyskusji, która odbywa się dopiero teraz.

„Teraz jest dyskusja i polityczna i oparta o szacunki i symulacje, która pomoże sformułować nasze stanowisko wobec takiego kierunku działań. Także ja myślę, że jesteśmy tu w pewnym sensie na początku drogi, choć chcemy osiągnąć kompromis, jak zdecydowała Rada, do początku października” - dodał Grabowski.

Prócz tego zaznaczył, że w swoim stanowisku Polska będzie domagała się również uwzględnienia dotychczasowych wysiłków redukcyjnych i wyznaczenia takiego udziału w redukcyjnym wysiłku Europy, który nie będzie tak bolesny dla naszej gospodarki, jakby to wynikało z ogólnego celu 40-proc. redukcji.

Minister przypomniał, że Polska już zredukowała emisję o 30 proc. w stosunku do tzw. roku bazowego „Rozwijamy się, więc nie pozwolimy, aby poziom emisji CO2 (…) stał się tym szklanym sufitem, który zablokuje nasz rozwój” - podkreślił.

Wskazał również, że Polska jest za połączeniem wyznaczania nowych celów europejskiej polityki klimatycznej z negocjacjami globalnego porozumienia. "Zależy nam, by nasz przemysł był chroniony przed nieuczciwą konkurencją ze strony państw, które nie są lub nie będą obciążone polityką klimatyczną" - powiedział.

W swoim stanowisku Polska zwróci też uwagę na rolę rodzimych złóż paliw i zagwarantowanie prawa do ich eksploatacji. "Polski węgiel może i powinien pełnić rolę bezpiecznika w systemie energetycznym naszego regionu i Europy. Nie możemy też dopuścić, by Komisja zablokowała czy utrudniała nam możliwość eksploatacji gazu z pokładów łupkowych" - powiedział minister środowiska.

Poinformował również, że w czwartek w Wyszehradzie państwa Grupy Wyszehradzkiej, a także Rumunia, Bułgaria i Chorwacja podpisały wspólne oświadczenie dotyczące przede wszystkim polityki klimatycznej.

„Tutaj mamy jednomyślność. (…) Co do zbyt ambitnych w moim przekonaniu propozycji Komisji. Ale też, że tego typu decyzje powinny być prowadzone głównie przez Radę Europejską, a nie przez Komisję Europejską, bo tutaj tak naprawdę interesy państw są najważniejsze” - zaznaczył Grabowski.

Ryb, PAP

fot. [flickr.com]

Słowa kluczowe:

emisja CO2

,

KE

,

Polska

,

energetyka

Warto poczytać

 1. bank77 27.03.2017

  Polacy coraz bardziej się bogacą

  Dziennik.pl podaje, że imponujący jest obecnie w Polsce skok zarobków.

 2. grupawyszehradzka111 27.03.2017

  Polska biznesowym liderem V4

  - Najłatwiej prowadzić biznes w Polsce wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju.

 3. koleee 27.03.2017

  KE dofinansuje bilety dla młodzieży z UE

  Komisja Europejska przeznaczy 2,5 mln euro na dofinansowanie biletów dla 7 tys. młodych mieszkańców UE na podróż do dowolnego kraju unijnego.

 4. taurrr 27.03.2017

  Grupa Tauron i jej spółki zgłosiły najwięcej projektów do PBSE

  PBSE to sektorowy program, będący skierowaną do sektora elektroenergetycznego częścią Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój".

 5. moodyspolskieradioSI 27.03.2017

  Moody's optymistycznie o polskim PKB

  Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. rok do roku z 2,9 proc. rdr prognozowanych w styczniu - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Agencja oceniła, iż perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły.

 6. 1280px-Zamekkrolewskifasadasaska02 26.03.2017

  Warszawa: Szczyt premierów V4 i Kongres Innowatorów

  W Warszawie 27-28 marca 2017 r. odbędzie się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw V4.

 7. ketchup-356438960720 26.03.2017

  GfK: Na sosy i dressingi wydaliśmy 1,3 mld zł

  - Polskie gospodarstwa domowe przeznaczyły w ubiegłym roku na zakupy produktów z kategorii sosów i dressingów niemal 1,3 mld złotych - wynika z danych firmy GfK.

 8. dzeicko-steff 25.03.2017

  Szefowa MRPiPS : Polacy nie marnotrawią środków z 500 plus

  Polacy nie marnotrawią środków z Programu 500 plus; nie potwierdziły się też obawy, że program spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy - mówiła w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook