Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

40-proc. redukcja emisji CO2 dobije polską gospodarkę?

09.05.2014

Minister środowiska Maciej Grabowski ocenia, że zaproponowany przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku jest zbyt ambitny. Jeszcze w maju ma zostać przedstawiony raport, z którego będą wynikały szczegóły polskiej propozycji.

"W moim przekonaniu 40 proc. cel redukcji CO2 do 2030 roku jest zbyt ambitny i dla naszej energetyki, w szczególności w obecnym stanie, bardzo trudny" - powiedział Grabowski w piątek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dodał, że w europejskiej dyskusji nad kształtem polityki klimatycznej od pewnego czasu pojawiają się nowe pojęcia, jak koszt, konkurencyjność i bezpieczeństwo dostaw. "Na tych pojęciach i my budujemy nasze stanowisko negocjacyjne. Stanowisko, które będzie realistyczne, konstruktywne i będzie brać pod uwagę polskie interesy" - powiedział minister.

Poinformował, że Polska będzie opierać swoje stanowisko na kilku argumentach. "Po pierwsze, mamy model, który wykorzystujemy do badania kosztów i korzyści wynikających z propozycji Komisji Europejskiej. Nasze stanowisko negocjacyjne na podstawie tych analiz będziemy gotowi przedstawić w najbliższych tygodniach, a może i dniach" - powiedział Grabowski.

Jak później wyjaśnił dziennikarzom, chodzi o raport dotyczący szacunków kosztów. „Robimy te szacunki, obliczenia, by na tej podstawie podać polskie stanowisko – jak sobie wyobrażamy dalsze procedowanie. Cel jest bowiem ogólny dla całej Unii, ale nie jest określone, jak mają go wypełnić poszczególne państwa” - wskazał minister środowiska.

Potwierdził przy tym, że w raporcie znajdzie się propozycja wartości celu redukcji do zaakceptowania dla Polski. Ponieważ bowiem 40-procentowy cel redukcji emisji CO2 znalazł się jedynie w pierwotnym komunikacie KE, Polska traktuje go jedynie jako swego rodzaju otwarcie dyskusji, która odbywa się dopiero teraz.

„Teraz jest dyskusja i polityczna i oparta o szacunki i symulacje, która pomoże sformułować nasze stanowisko wobec takiego kierunku działań. Także ja myślę, że jesteśmy tu w pewnym sensie na początku drogi, choć chcemy osiągnąć kompromis, jak zdecydowała Rada, do początku października” - dodał Grabowski.

Prócz tego zaznaczył, że w swoim stanowisku Polska będzie domagała się również uwzględnienia dotychczasowych wysiłków redukcyjnych i wyznaczenia takiego udziału w redukcyjnym wysiłku Europy, który nie będzie tak bolesny dla naszej gospodarki, jakby to wynikało z ogólnego celu 40-proc. redukcji.

Minister przypomniał, że Polska już zredukowała emisję o 30 proc. w stosunku do tzw. roku bazowego „Rozwijamy się, więc nie pozwolimy, aby poziom emisji CO2 (…) stał się tym szklanym sufitem, który zablokuje nasz rozwój” - podkreślił.

Wskazał również, że Polska jest za połączeniem wyznaczania nowych celów europejskiej polityki klimatycznej z negocjacjami globalnego porozumienia. "Zależy nam, by nasz przemysł był chroniony przed nieuczciwą konkurencją ze strony państw, które nie są lub nie będą obciążone polityką klimatyczną" - powiedział.

W swoim stanowisku Polska zwróci też uwagę na rolę rodzimych złóż paliw i zagwarantowanie prawa do ich eksploatacji. "Polski węgiel może i powinien pełnić rolę bezpiecznika w systemie energetycznym naszego regionu i Europy. Nie możemy też dopuścić, by Komisja zablokowała czy utrudniała nam możliwość eksploatacji gazu z pokładów łupkowych" - powiedział minister środowiska.

Poinformował również, że w czwartek w Wyszehradzie państwa Grupy Wyszehradzkiej, a także Rumunia, Bułgaria i Chorwacja podpisały wspólne oświadczenie dotyczące przede wszystkim polityki klimatycznej.

„Tutaj mamy jednomyślność. (…) Co do zbyt ambitnych w moim przekonaniu propozycji Komisji. Ale też, że tego typu decyzje powinny być prowadzone głównie przez Radę Europejską, a nie przez Komisję Europejską, bo tutaj tak naprawdę interesy państw są najważniejsze” - zaznaczył Grabowski.

Ryb, PAP

fot. [flickr.com]

Słowa kluczowe:

emisja CO2

,

KE

,

Polska

,

energetyka

Warto poczytać

 1. cologne-1527780960720 28.10.2016

  Bombardier inwestuje we Wrocławiu

  Ponad 250 mln zł zainwestowała w rozbudowę zakładu we Wrocławiu firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się w rozwiązaniach dla transportu szynowego.

 2. fcbc7993d71d4d18b0157aa9e6f850ec 28.10.2016

  Złoże gazu Karmin jest już eksploatowane

  PKN Orlen i PGNiG uruchomiły eksploatację złoża gazu ziemnego Karmin, odkrytego w 2014 r. w gminie Dobrzyca w Wielkopolsce.

 3. money-367973960720 28.10.2016

  Blisko 90 mld zł wypływa z Polski

  "Święte prawo własności będzie powodowało, że jeszcze 20, 50 lat będziemy odkręcali ten trend, przy dobrych wiatrach, poprzez repatriacje i ekspansję naszego kapitału, poprzez eksport".

 4. RatuszBialystokrok2013 28.10.2016

  29 projektów w budżecie obywatelskim Białegostoku

  Budowa strzelnicy miejskiej, punktów ratowniczych czy instalacja solarnych ławek z możliwością ładowania telefonu - to niektóre z 29 projektów wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w Białymstoku na 2017 rok.

 5. architecture-1536625960720 28.10.2016

  Kolejne listy intencyjne ws. "Mieszkania Plus"

  Podpisane listy intencyjne otwierają drogę do przeprowadzenia szczegółowych analiz inwestycyjnych dotyczących konkretnych nieruchomości.

 6. mid-16a28027 28.10.2016

  Morawiecki: W III RP zabrakło nam wyobraźni i odwagi

  "Doprowadziliśmy tym do sytuacji. kiedy ponad połowa przemysłu wytwórczego jest w rękach zagranicznych".

 7. shopping-cart-1275480960720 27.10.2016

  Polska zaskarży KE do Trybunału Sprawiedliwości

  Premier zapowiedziała, że rząd złoży dwie skargi m.in. ws. podatku handlowego.

 8. mid-16a27119 27.10.2016

  Współpraca rolnicza Polski z Senegalem

  Obydwa kraje podpisały memorandum o współpracy rolniczej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook