Jedynie prawda jest ciekawa


30 "żółtych kartek" za przetargi

05.01.2017

Ponad 30 instytucji z całej Polski - w tym szpital, urzędy i sądy - otrzymały od NSZZ "Solidarność" i promującej społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw Fundacji CentrumCSR.PL "żółte kartki". Akcja ma piętnować rażąco niskie płace pracowników firm wygrywających przetargi.

Kartki przyznawane są dwu grupom zamawiających: tym, którzy rozstrzygając przetargi, nie zwracają uwagi na to, żeby pracownicy wybieranych firm otrzymywali niezaniżone wynagrodzenia, i tym , którzy nie stosują klauzul społecznych. Chodzi głównie o firmy ochroniarskie, sprzątające i budowlane.

Żółte kartki otrzymali m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, Urząd Miasta Gdańska, Specjalistyczny Szpital im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Ekspertka NSZZ "Solidarność" Sylwia Szczepańska powiedziała PAP, że inicjatywa przyznawania "żółtych kartek" powstała w związku z informacjami, że w przetargach publicznych proponuje się pracownikom bardzo niskie wynagrodzenia. "Chcieliśmy zareagować, zwrócić się do tych instytucji, pokazywać im, że coś powinni w tej sprawie zrobić" - wyjaśniała.

Podkreśliła, że akcja przynosi efekty i instytucje zmieniają wymogi przy przetargach. „Bardzo ładnie zachował się rektor Uniwersytetu im. Adama Mikiewicza w Poznaniu. Chodziło o płacenie sprzątaczkom poniżej minimalnego wynagrodzenia. Rektor odpisał, przeprosił, zbadał sprawę i pozmieniał wymogi przetargowe" - mówiła.

Ekspertka przypomniała, że w grudniu w związku z przetargami w sądach "Solidarność" i fundacja zwróciły się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W apelu podkreślono, że sądy w Bielsku Podlaskim, Łęczycy i Nysie w przetargach publicznych na usługi sprzątania, ochrony oraz pracy na portierni nie gwarantują płacy w wysokości co najmniej godzinowej płacy minimalnej. 

W ocenie Szczepańskiej, powodem "rażących rozstrzygnięć przetargów" były m.in. przepisy, zgodnie z którymi najważniejszym kryterium była cena. „Plus przyzwolenie na to, że instytucje publiczne, za publiczne pieniądze, płacą tak niskie stawki" - dodała. Według niej, zastrzeżenia można mieć w tym przypadku także do instytucji kontrolnych, np. Państwowej Inspekcji Pracy, a także do ZUS. 

„To jest kwestia zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. ZUS też powinien być bardziej aktywny w tej sprawie. Jednak chodzi o to, by jak najwięcej składek wpływało do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Bo ci ludzie kiedyś zapukają do Funduszu po emerytury" - oceniła ekspertka.

W opinii Szczepańskiej, coraz rzadziej dochodzi do rażących rozstrzygnięć przetargów. "To też jest kwestia tego, że poprawia się rynek pracy. Coraz trudniej znaleźć pracowników za niskie stawki. Pracodawcy też zaczynają sobie z tego zdawać sprawę" - stwierdziła. Zwróciła uwagę, że sytuację na rynku pracy może poprawić także ustalenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 13 zł.

Zapowiedziała, że "żółte kartki" nadal będą wręczane.

Ryb, PAP

Fot. [solidarnosckatowice.pl]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook