Jedynie prawda jest ciekawa


29 projektów w budżecie obywatelskim Białegostoku

28.10.2016

Budowa strzelnicy miejskiej, punktów ratowniczych, pomnika Ludwika Zamenhofa czy instalacja solarnych ławek z możliwością ładowania telefonu - to niektóre z 29 projektów wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w Białymstoku na 2017 rok.

To czwarta edycja budżetu obywatelskiego, na który przeznaczono 10 mln zł. To o 10 mln zł mniej niż przed rokiem. W marcu decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta. Uzasadniano to m.in. tym, że wciąż trwa realizacja projektów wybranych w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego.

W głosowaniu na projekty zakwalifikowane do przyszłorocznego budżetu wzięło udział ponad 26,3 tys. mieszkańców (w tym ponad 3 tys. głosów było nieważnych) - poinformował w piątek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Mówił, że to mniej oddanych głosów niż w poprzednich edycjach, ale - jak zauważył - od tej edycji nie można realizować projektów na terenie szkół i przedszkoli, a w ocenie prezydenta to właśnie te społeczności mobilizowały najwięcej osób.

O poparcie mieszkańców w tym budżecie partycypacyjnym rywalizowały 62 projekty. Wśród zakwalifikowanych projektów było 28 ogólnomiejskich i 37 osiedlowych. Na realizację pomysłów ogólnomiejskich przeznaczono 7 mln zł, a osiedlowych - 3 mln zł.

W głosowaniu do realizacji wybrano 29 pomysłów - 7 ogólnomiejskich i 22 osiedlowe na łączną kwotę blisko 7 mln zł. Jak wyjaśnił prezydent, wybrane projekty wyczerpują pulę pieniędzy przeznaczoną na realizację. Dodał, że 3 mln zł, które zostały, mogą okazać się potrzebne po przetargach, bo - jak zauważył - we wcześniejszych edycjach już tak było, iż trzeba było zwiększyć budżet danego zadania.

Najwięcej głosów, ponad 4 tys., otrzymał pomysł budowy strzelnicy w jednym z powojskowych magazynów na Węglówce. To projekt ogólnomiejski wart blisko 1 mln zł.

Wśród innych ogólnomiejskich projektów wybrano m.in. instalację w trzech miejscach w mieście solarnych ławek z dostępem do internetu, przy których będzie też możliwość ładowania telefonów komórkowych. To także pomysł stworzenia punktów ratowniczych z defibrylatorami.

Natomiast wśród pomysłów osiedlowych najwięcej projektów dotyczy budowy dróg, parkingów i chodników, a także boisk i siłowni. Wybudowany zostanie też pomnik pochodzącego z Białegostoku twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, ale też zorganizowany zostanie festyn rodzinny na jednym z osiedli.

To już czwarta edycja budżetu obywatelskiego w Białymstoku: w pierwszej do podziału było 10 mln zł, w drugiej - 12 mln zł, natomiast w ubiegłym roku do podziału było 20 mln zł.

wkt/PAP

[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 2. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 3. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 4. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 5. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 6. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 7. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 8. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook