Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

2013: Bezrobocie wśród absolwentów może przekroczyć 30 proc.

30.12.2012

Jeśli w 2013 r. bezrobocie w Polsce znacznie przewyższy 13 proc. - a wszystko na to wskazuje - to wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc. - wynika z prognoz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przypomniało, że stopa rejestrowanego bezrobocia w Polsce w listopadzie 2012 r. wynosiła 12,9 proc., a poziom bezrobocia wśród młodych w trzecim kwartale br. był dwukrotnie wyższy i wyniósł 25,8 proc. 

Analizując dane historyczne możemy stwierdzić, że jeśli w 2013 roku bezrobocie w Polsce będzie znacznie wyższe niż 13 proc., a wszystko na to wskazuje, to bezrobocie wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc., gdyż ta grupa społeczna wykazuje szczególną wrażliwość na zmiany gospodarcze - powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami Piotr Palikowski.

Trudności w znalezieniu pracy przez absolwentów będą - w jego ocenie - wynikać z niekorzystnych uwarunkowań gospodarczych, np. niskiego wzrostu PKB i nakładów inwestycyjnych czy globalnej dekoniunktury, ale także niedostosowania kompetencji młodych do wymagań rynku pracy.

Złe nastroje gospodarcze oraz niedopasowanie podaży do popytu na polskim rynku pracy powodują, iż firmy wolą zatrudniać specjalistów z doświadczeniem niż absolwentów - dodał Palikowski. Zauważył, że ten problem narasta od połowy poprzedniej dekady.

Jak poinformowało Stowarzyszenie, specyfika polskiego rynku pracy młodych polega na ich opóźnionym wejściu w życie zawodowe. Wynika to m.in. z tego, że młodzi Polacy chętnie studiują. Efekt jest taki, że pokolenie w wieku 25-34 należy do najlepiej wykształconych w Europie. Jednak wskaźnik zatrudnienia w tej kategorii wiekowej wynosi 75,3 proc. i od lat 2008-2009 spada - wskazują specjaliści. 

Stowarzyszenie wskazało, że problem zatrudnienia młodych jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej. W Grecji czy Hiszpanii bezrobocie wśród młodych przekracza 50 proc.

Unijni urzędnicy dostrzegają problem i jego skalę, stąd inicjatywy, jakie podejmują, np. rekomendacje dotyczące Pakietu na rzecz Zatrudnienia Młodych czy EU Skills Panorama - nowy portal unijny, na którym znajdują się informacje o zapotrzebowaniu na umiejętności - powiedział Palikowski.

Wszystkie te działania nie zatrzymają jednak rosnących wskaźników bezrobocia wśród młodych, równie ważne jest aktywne angażowanie się przedsiębiorców w edukację i politykę informacyjną co do własnych potrzeb - dodał. 

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przywołało prognozy Międzynarodowej Organizacji Pracy, z których wynika, że poprawa sytuacji młodych na rynku pracy w skali ogólnoświatowej może nastąpić dopiero w 2016 roku.

PSZK skupia się m.in. na rozwoju i promocji standardów zarządzania kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach.

źródło: PAP/Wuj

fot. sxc.hu

Słowa kluczowe:

absolwenci

,

praca

,

bezrobocie

Warto poczytać

 1. 17.10.2012

  Burdzy: Z każdą debatą Romney rośnie

  W drugiej debacie prezydenckiej nastąpiła cudowna przemiana prezydenta Baracka Obamy. O ile w pierwszym starciu przypominał śniętą rybę, to we wtorek był już żarłocznym rekinem. Nie minęło kilka minut, a Obama już kilka razy powiedział rywalowi Mittowi Romneyowi, że mówi „nieprawdę”.

 2. 07.11.2013

  Rejestr bezrobocia na Śląsku

  Spadek bezrobocia w regionie zanotowano po raz pierwszy od pięciu lat.

 3. 22.09.2013

  Papież do ludzi pracy: walczmy z kultem pieniądza

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę na Sardynii ludzi świata pracy do walki z kultem pieniądza i "pozbawionym etyki" systemem, który czyni z niego "bożka". Płomienne przemówienie papież wygłosił w Cagliari, po wysłuchaniu słów bezrobotnego.

 4. 10.05.2013

  Wielka emigracja z Irlandii

  Przez ostatnie cztery lata ok. 300 tys. Irlandczyków wyemigrowało z kraju. Głównym powodem wyjazdów jest poszukiwanie lepszej pracy.

 5. 06.09.2013

  Z Polski wyjeżdża więcej osób niż w stanie wojennym

  Nasz kraj opuściło już ponad 1,5 mln Polaków. Do wyjazdu zmusza ich trudna sytuacja materialna. Emigrują nie tylko ludzie młodzi, ale także osoby starsze, zmęczone walką z kryzysem finansowym.

 6. 01.02.2013

  Europejski rynek pracy dla młodych pogarsza się

  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami Piotr Palikowski uważa, że pogłębiający się kryzys może pozostawić trwałe ślady dla całego pokolenia młodych ludzi.

 7. 20.07.2013

  W sadach brakuje rąk do pracy

  Pracownicy potrzebni przy zbiorach owoców. Sadownicy alarmują, że nie ma komu pracować. Czeka nas kryzys na rynku owoców?

 8. 26.04.2013

  Gliński: w Polsce zbliża się przełom

  „Coraz szersze grupy społeczne nie akceptują systemu, który dziś rządzi krajem.”

Facebook