Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

2013: Bezrobocie wśród absolwentów może przekroczyć 30 proc.

30.12.2012

Jeśli w 2013 r. bezrobocie w Polsce znacznie przewyższy 13 proc. - a wszystko na to wskazuje - to wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc. - wynika z prognoz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przypomniało, że stopa rejestrowanego bezrobocia w Polsce w listopadzie 2012 r. wynosiła 12,9 proc., a poziom bezrobocia wśród młodych w trzecim kwartale br. był dwukrotnie wyższy i wyniósł 25,8 proc. 

Analizując dane historyczne możemy stwierdzić, że jeśli w 2013 roku bezrobocie w Polsce będzie znacznie wyższe niż 13 proc., a wszystko na to wskazuje, to bezrobocie wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc., gdyż ta grupa społeczna wykazuje szczególną wrażliwość na zmiany gospodarcze - powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami Piotr Palikowski.

Trudności w znalezieniu pracy przez absolwentów będą - w jego ocenie - wynikać z niekorzystnych uwarunkowań gospodarczych, np. niskiego wzrostu PKB i nakładów inwestycyjnych czy globalnej dekoniunktury, ale także niedostosowania kompetencji młodych do wymagań rynku pracy.

Złe nastroje gospodarcze oraz niedopasowanie podaży do popytu na polskim rynku pracy powodują, iż firmy wolą zatrudniać specjalistów z doświadczeniem niż absolwentów - dodał Palikowski. Zauważył, że ten problem narasta od połowy poprzedniej dekady.

Jak poinformowało Stowarzyszenie, specyfika polskiego rynku pracy młodych polega na ich opóźnionym wejściu w życie zawodowe. Wynika to m.in. z tego, że młodzi Polacy chętnie studiują. Efekt jest taki, że pokolenie w wieku 25-34 należy do najlepiej wykształconych w Europie. Jednak wskaźnik zatrudnienia w tej kategorii wiekowej wynosi 75,3 proc. i od lat 2008-2009 spada - wskazują specjaliści. 

Stowarzyszenie wskazało, że problem zatrudnienia młodych jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej. W Grecji czy Hiszpanii bezrobocie wśród młodych przekracza 50 proc.

Unijni urzędnicy dostrzegają problem i jego skalę, stąd inicjatywy, jakie podejmują, np. rekomendacje dotyczące Pakietu na rzecz Zatrudnienia Młodych czy EU Skills Panorama - nowy portal unijny, na którym znajdują się informacje o zapotrzebowaniu na umiejętności - powiedział Palikowski.

Wszystkie te działania nie zatrzymają jednak rosnących wskaźników bezrobocia wśród młodych, równie ważne jest aktywne angażowanie się przedsiębiorców w edukację i politykę informacyjną co do własnych potrzeb - dodał. 

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przywołało prognozy Międzynarodowej Organizacji Pracy, z których wynika, że poprawa sytuacji młodych na rynku pracy w skali ogólnoświatowej może nastąpić dopiero w 2016 roku.

PSZK skupia się m.in. na rozwoju i promocji standardów zarządzania kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach.

źródło: PAP/Wuj

fot. sxc.hu

Słowa kluczowe:

absolwenci

,

praca

,

bezrobocie

Warto poczytać

 1. elektrownia2 27.11.2015

  Pierwsi kandydaci do budowy polskiej elektrowni jądrowej

  Pięć firm zgłosił chęć dostarczenia technologii dla naszej elektrowni atomowej.

 2. czabbanSI 27.11.2015

  Czabański: reforma mediów publicznych w styczniu

  "W przyszłym tygodniu do zarządów i Rad Nadzorczych publicznych mediów zostanie wysłane pismo, którego celem będzie przestrzeżenie ich przed działaniem na szkodę spółek".

 3. acheng 27.11.2015

  Holenderski minister chce "mini Schengen"

  Zdaniem Dijsselbloem'a taka sytuacja jest możliwa w przypadku złej współpracy wewnątrz Unii.

 4. MG5457 27.11.2015

  Rafalska o projekcie 500+: Nie ma kryteriów dochodowych

  "W eterze krąży informacja, że wszystkie rodziny będą zobowiązanie do składania informacji o sytuacji dochodowej. Nie tak nie będzie."

 5. lupkidupkiSI 27.11.2015

  Ruszyło wydobycie gazu z łupków

  Przy obecnych cenach ropy są to wielkości zbyt małe dla zachodnich koncernów energetycznych. W przyszłości wydobycie gazu z łupków w Polsce będzie mogło sięgnąć jednak nawet kilku miliardów m3.

 6. 060610-SKP-MIG-29-01-1280x 27.11.2015

  Polska będzie remontowała bułgarskie MiGi-29

  Parlament Bułgarii ratyfikował w piątek umowę z Polską ws. remontów silników samolotów MiG-29 bułgarskich sił powietrznych.

 7. IMG3798 26.11.2015

  Przetargi na zakup ziemi pod kontrolą

  "Obecnie analizowane są dotychczasowe przetargi na zakup ziemi, a transakcje są wstrzymane."

 8. mid-epa05041099 26.11.2015

  Kwieciński: Ukraina jest ważnym rynkiem

  "Ukraina jest ważnym rynkiem lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich firm."

Facebook