Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

2013: Bezrobocie wśród absolwentów może przekroczyć 30 proc.

30.12.2012

Jeśli w 2013 r. bezrobocie w Polsce znacznie przewyższy 13 proc. - a wszystko na to wskazuje - to wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc. - wynika z prognoz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przypomniało, że stopa rejestrowanego bezrobocia w Polsce w listopadzie 2012 r. wynosiła 12,9 proc., a poziom bezrobocia wśród młodych w trzecim kwartale br. był dwukrotnie wyższy i wyniósł 25,8 proc. 

Analizując dane historyczne możemy stwierdzić, że jeśli w 2013 roku bezrobocie w Polsce będzie znacznie wyższe niż 13 proc., a wszystko na to wskazuje, to bezrobocie wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc., gdyż ta grupa społeczna wykazuje szczególną wrażliwość na zmiany gospodarcze - powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami Piotr Palikowski.

Trudności w znalezieniu pracy przez absolwentów będą - w jego ocenie - wynikać z niekorzystnych uwarunkowań gospodarczych, np. niskiego wzrostu PKB i nakładów inwestycyjnych czy globalnej dekoniunktury, ale także niedostosowania kompetencji młodych do wymagań rynku pracy.

Złe nastroje gospodarcze oraz niedopasowanie podaży do popytu na polskim rynku pracy powodują, iż firmy wolą zatrudniać specjalistów z doświadczeniem niż absolwentów - dodał Palikowski. Zauważył, że ten problem narasta od połowy poprzedniej dekady.

Jak poinformowało Stowarzyszenie, specyfika polskiego rynku pracy młodych polega na ich opóźnionym wejściu w życie zawodowe. Wynika to m.in. z tego, że młodzi Polacy chętnie studiują. Efekt jest taki, że pokolenie w wieku 25-34 należy do najlepiej wykształconych w Europie. Jednak wskaźnik zatrudnienia w tej kategorii wiekowej wynosi 75,3 proc. i od lat 2008-2009 spada - wskazują specjaliści. 

Stowarzyszenie wskazało, że problem zatrudnienia młodych jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej. W Grecji czy Hiszpanii bezrobocie wśród młodych przekracza 50 proc.

Unijni urzędnicy dostrzegają problem i jego skalę, stąd inicjatywy, jakie podejmują, np. rekomendacje dotyczące Pakietu na rzecz Zatrudnienia Młodych czy EU Skills Panorama - nowy portal unijny, na którym znajdują się informacje o zapotrzebowaniu na umiejętności - powiedział Palikowski.

Wszystkie te działania nie zatrzymają jednak rosnących wskaźników bezrobocia wśród młodych, równie ważne jest aktywne angażowanie się przedsiębiorców w edukację i politykę informacyjną co do własnych potrzeb - dodał. 

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przywołało prognozy Międzynarodowej Organizacji Pracy, z których wynika, że poprawa sytuacji młodych na rynku pracy w skali ogólnoświatowej może nastąpić dopiero w 2016 roku.

PSZK skupia się m.in. na rozwoju i promocji standardów zarządzania kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach.

źródło: PAP/Wuj

fot. sxc.hu

Słowa kluczowe:

absolwenci

,

praca

,

bezrobocie

Warto poczytać

 1. minister-grobarczyk1 06.07.2015

  Gróbarczyk ministrem gospodarki morskiej?

  PiS zapowiada powołanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 2. DSC00563 06.07.2015

  Tysiące mieszkań bez wody

  W Katowicach w wyniku konfliktu między spółką Tauron, a spółdzielnią mieszkaniową kilkanaście tysięcy mieszkań zostało odcięte od ciepłej wody.

 3. MDP9168z 06.07.2015

  Amerykanie pomogą Ukrainie?

  Dzięki wsparciu Ukraińcy mogliby częściowo uniezależnić się od rosyjskiego paliwa jądrowego.

 4. WW-126 06.07.2015

  Rosną długi i dochody samorządów

  Długi polskich samorządów w minionych trzech latach wzrósł o prawie 4,3 mld zł i w końcówce ubiegłego roku przekroczyć 72,1 mld zł. Na szczęście szybciej od długów rosną dochody samorządów. Zadłużone jednostki mogą ubiegać się o pożyczki naprawcze z budżetu państwa.

 5. flagigrecja 06.07.2015

  MF: Kryzys grecki - lekcją dla Polski

  Według ministra finansów Mateusza Szczurka kyzys grecki jest pewną lekcją dla Polski, a także informacją dla tych, którzy chcieliby szybkiego wejścia do strefy euro Jego zdaniem Polska nie jest zależna od ciągłego napływu inwestycji zagranicznych, aby mieć taki wzrost, jaki ma.

 6. 15705025 05.07.2015

  PiS nie planuje wprowadzenia trzeciej stawki podatkowej

  Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości i zjednoczonej prawicy na jesienne wybory parlamentarne nie przewiduje wprowadzenia trzeciej, najwyższej stawki podatkowej dla najwięcej zarabiających – poinformował w niedzielę prof. Piotr Gliński.

 7. bankswiat 05.07.2015

  Bank Światowy daje kredyt Lidlowi i Kauflandowi

  Ponad 100 mln dol. obie sieci otrzymały na ekspansję w Polsce i zdobycie polskiego klienta.

 8. mid-15704092 04.07.2015

  39 czy 90 mld złotych?

  Zobacz, ile będą kosztowały wyborcze propozycje Prawa i Sprawiedliwości, a także możliwe źródła ich finansowania. INFOGRAFIKA

Facebook