Jedynie prawda jest ciekawa


2 mld zł wyniosła pomoc z Funduszu Szwajcarskiego dla Polski

19.05.2017

Wsparcie dla Rumunii – w ramach Funduszu - wyniosło 181 mln franków, a dla Węgier - 130,7 mln franków.

Prawie 2 mld zł wyniosła pomoc, jaką otrzymała Polska w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wsparcie przeznaczono m.in. na inwestycje w dziedzinie ochrony środowiska, innowacje w energetyce czy poprawę infrastruktury transportowej.

"Szwajcarska pomoc dla Polski, która wyniosła 489 mln franków, czyli prawie 2 mld zł, jest zdecydowanie największym wsparciem udzielonym przez Szwajcarię w ramach programu rozwojowego" - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej podsumowującej 10 lat Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy  Raymund Furrer, dyrektor Departamentu ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w szwajcarskim Państwowym Sekretariacie ds. Ekonomicznych. 

Dla porównania, wsparcie dla Rumunii wyniosło 181 mln franków, a dla Węgier - 130,7 mln franków. 

Raymund Furrer dodał, że w ramach zakończonego właśnie w Polsce programu, dofinansowano 58 dużych projektów, a ok. 40 proc. środków trafiło do słabiej rozwiniętych regionów południowo-wschodniej Polski, "by wzmocnić lokalne społeczności". 

Z bezzwrotnej pomocy programu, zwanego Funduszem Szwajcarskim, korzystały zarówno instytucje publiczne i prywatne, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, jak i społeczności lokalne. Jak wskazał podczas piątkowej konferencji wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, łącznie zrealizowano
kilkadziesiąt dużych projektów i ponad 1,7 tys. mniejszych inicjatyw.

"Środki przeznaczyliśmy na projekty zmierzające do poprawy stanu środowiska, na infrastrukturę kolejową, współpracę naukową, ale i rozwój przedsiębiorczości w regionach. Efekty tych inicjatyw widzimy w całej Polsce" - podkreślił Chorąży.

Największe wsparcie (198,7 mln franków szwajcarskich) przeznaczono na projekty z zakresu środowiska i infrastruktury. Jak wskazał wiceminister Chorąży,  "dzięki dofinansowaniu przyśpieszyliśmy proces usuwania azbestu z dachów z terenu województwa lubelskiego, wybudowaliśmy jedną z najnowocześniejszych elektrociepłowni na biomasę, a nasi naukowcy przy współpracy z naukowcami ze Szwajcarii prowadzili badania nad nowymi innowacyjnymi rozwiązaniami dla gospodarki".

Dzięki demontażowi oraz dodatkowemu finansowaniu zakupu blachy służącej do pokrycia dachów dla osób najuboższych, usunięto zagrożenie dotykające 88 tys. osób w woj. małopolskim i lubelskim. Bezpiecznemu składowaniu poddano 131 tys. ton azbestu, czyli tyle, ile ważyłoby prawie 130 wież Eiffla - wynika z danych ministerstwa rozwoju.

Celem wielu projektów było wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Na przykład w Lęborku rozbudowano elektrociepłownię na biomasę, wykorzystującą technologię wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki temu ciepłownia zmniejszyła o ponad 7000 ton/rok spalanie węgla, który negatywnie wpływał na środowisko i zdrowie mieszkańców. Jednocześnie zainstalowano systemy solarne na ponad 25 tys. budynków prywatnych - wynika z przedstawionych podczas konferencji danych.

Część przedsięwzięć dotyczyła zrównoważonego rozwoju kolejnictwa. Wiceminister Chorąży podkreślił, że dzięki dofinansowaniu m.in. uzupełniono tabor dla składów kolei regionalnych na trasie Malbork-Grudziądz oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej. W Legionowie zaś wybudowano dworzec kolejowy wraz z platformą autobusową i dwoma parkingami. Inwestowano także w infrastrukturę drogową w powiatach województw: lubuskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

"To tylko niektóre z podejmowanych działań. Ich lista jest znacznie dłuższa. Prócz projektów typowo środowiskowych, nakierowanych na ratowanie starorzeczy Wisły czy karpackiej fauny, podejmowaliśmy też szereg innych działań, m.in. na rzecz przedsiębiorczości, poprawy bezpieczeństwa i ochrony granic, zdrowia i pomocy społecznej, a także społeczeństwa obywatelskiego" - wyliczył Chorąży.

W sumie, jak wynika z wyliczeń resortu rozwoju, na rozwój regionalny i ochronę granic przeznaczono 79,7 mln franków, na projekty z zakresu nauki, zdrowia i pomocy społecznej - 69,7 mln franków, zaś do sektora prywatnego trafiło 67,9 mln franków.

Środki Funduszu Szwajcarskiego posłużyły np. inwestycjom w innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa. "Ważnym elementem tego programu było też promowanie współpracy dwustronnej polsko-szwajcarskiej" - wyjaśnił Chorąży. Polscy naukowcy wraz ze szwajcarskimi kolegami prowadzili np. badania nad nanomateriałami dla bioenergetyki oraz wykorzystaniem technologii informatycznych w astrofizyce. 

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Do Polski trafiła niemal połowa tej kwoty. Program był realizowany na terenie całego kraju. Zakładał preferencje dla czterech województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego. Na tych obszarach wydatkowano ok. 43 proc. wszystkich środków. Program trwał od czerwca 2007. 

pg/PAP 

[foto: Wikipedia, Robert Wielgórski]

Warto poczytać

 1. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 2. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 3. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 4. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 5. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 6. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 7. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 8. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook