Jedynie prawda jest ciekawa


Żygadło: PIT lokalny to dobry pomysł

17.03.2014

Jeszcze w obecnej kadencji parlamentu mają zostać przyjęte przepisy dotyczące PIT-u lokalnego. Zmiany mają precyzować kwotę, którą każdy z nas odprowadzi do samorządu lokalnego – czyli zostanie wyodrębniona część lokalna podatku – pisze Łukasz Żygadło.

W czasach, gdy każdy z nas obraca „złotówkę” dwa razy, zanim zdecyduje się na jej wydatek, informacja dotycząca pieniędzy, które musimy płacić na „państwo” jest bardzo ważna. Tak właśnie jest w PIT-em lokalnym. Czy, ktoś może powiedzieć, ile przekazał pieniędzy dla własnego miasta przez ostatnie pięć lat? Czy możemy zadać pytanie prezydentowi, burmistrzowi czy wójtowi: na co zostały przekazane moje – nasze pieniądze? W obecnej chwili nie, bowiem pieniądze przekazywane od państwa samorządów płyną wieloma kanałami. Ustawa o PIT lokalnym może wszystko zmienić, zwłaszcza, że w 2014r., gminy mają otrzymać 0,11proc. więcej udziałów z podatku PIT.

Blisko 60 proc. obywateli chce wiedzieć ile pieniędzy płaci na własny samorząd. Badania opinii publicznej w tej sprawie, które zleciła Kancelaria Prezydenta pokazują, że wielu obywateli domaga się wpisania do własnego rozliczenia podatkowego kwoty, która zostanie przekazania dla jego samorządu lokalnego.

To są bardzo dobre pomysły, które mogę zwiększyć poczucie własnej tożsamości regionalnej oraz zwiększyć kontrolę społeczności lokalnej nad władzą samorządową.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński przekonuje, że wprowadzenie PIT-u lokalnego jest możliwe jeszcze w tej kadencji i zapewnia, że istnieje akceptacja ministra finansów w tej sprawie. Jednak nie wszystko w tym pomyśle, wygląda różowo.

Problem stanowi możliwość pojawienia się ogromnych przepaści finansowych pomiędzy samorządami. Miasta takie jak Warszawa, Poznań czy Wrocław na kanwie nowych przepisów otrzymają potężne kwoty pieniędzy, natomiast gminy małe i słabe będą nadal borykać się z problemami finansowymi – być może jeszcze większymi niż dotychczas. W takiej sytuacji ręce zacierać może marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, który jasno deklaruje, że ma dość płacenia „janosikowego” na biedniejsze regiony Polski.

Z drugiej strony, pomysł może realnie zmobilizować do pracy lokalne władzy. Być może samorządowcy przestaną być bierni i skuszeni zyskami, zaczną na własną rękę szukać inwestorów dla swojej gminy – jak wiemy, nie wszędzie praktykowane jest takie działanie.

Łukasz Żygadło

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook