Jedynie prawda jest ciekawa


Żygadło: PIT lokalny to dobry pomysł

17.03.2014

Jeszcze w obecnej kadencji parlamentu mają zostać przyjęte przepisy dotyczące PIT-u lokalnego. Zmiany mają precyzować kwotę, którą każdy z nas odprowadzi do samorządu lokalnego – czyli zostanie wyodrębniona część lokalna podatku – pisze Łukasz Żygadło.

W czasach, gdy każdy z nas obraca „złotówkę” dwa razy, zanim zdecyduje się na jej wydatek, informacja dotycząca pieniędzy, które musimy płacić na „państwo” jest bardzo ważna. Tak właśnie jest w PIT-em lokalnym. Czy, ktoś może powiedzieć, ile przekazał pieniędzy dla własnego miasta przez ostatnie pięć lat? Czy możemy zadać pytanie prezydentowi, burmistrzowi czy wójtowi: na co zostały przekazane moje – nasze pieniądze? W obecnej chwili nie, bowiem pieniądze przekazywane od państwa samorządów płyną wieloma kanałami. Ustawa o PIT lokalnym może wszystko zmienić, zwłaszcza, że w 2014r., gminy mają otrzymać 0,11proc. więcej udziałów z podatku PIT.

Blisko 60 proc. obywateli chce wiedzieć ile pieniędzy płaci na własny samorząd. Badania opinii publicznej w tej sprawie, które zleciła Kancelaria Prezydenta pokazują, że wielu obywateli domaga się wpisania do własnego rozliczenia podatkowego kwoty, która zostanie przekazania dla jego samorządu lokalnego.

To są bardzo dobre pomysły, które mogę zwiększyć poczucie własnej tożsamości regionalnej oraz zwiększyć kontrolę społeczności lokalnej nad władzą samorządową.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński przekonuje, że wprowadzenie PIT-u lokalnego jest możliwe jeszcze w tej kadencji i zapewnia, że istnieje akceptacja ministra finansów w tej sprawie. Jednak nie wszystko w tym pomyśle, wygląda różowo.

Problem stanowi możliwość pojawienia się ogromnych przepaści finansowych pomiędzy samorządami. Miasta takie jak Warszawa, Poznań czy Wrocław na kanwie nowych przepisów otrzymają potężne kwoty pieniędzy, natomiast gminy małe i słabe będą nadal borykać się z problemami finansowymi – być może jeszcze większymi niż dotychczas. W takiej sytuacji ręce zacierać może marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, który jasno deklaruje, że ma dość płacenia „janosikowego” na biedniejsze regiony Polski.

Z drugiej strony, pomysł może realnie zmobilizować do pracy lokalne władzy. Być może samorządowcy przestaną być bierni i skuszeni zyskami, zaczną na własną rękę szukać inwestorów dla swojej gminy – jak wiemy, nie wszędzie praktykowane jest takie działanie.

Łukasz Żygadło

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook