Jedynie prawda jest ciekawa


Życzę Kwiatkowskiemu, żeby zawiódł Tuska

26.07.2013

Chciałbym widzieć taki NIK, który jako „pies wartowniczy” państwa, głośno szczeka i budzi nas, gospodarzy... - pisze europoseł Janusz Wojciechowski.

Platforma Obywatelska, przy pomocy usłużnych koalicjantów, wybiera dziś Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Wybiera go w pośpiechu, byle prędzej, byle jak, bez dyskusji, bez poważnej debaty nie tylko nad personaliami, ale i nad teraźniejszością i przyszłością Najwyższej Izby Kontroli. Wybiera go nieelegancko na miesiąc przed zakończeniem trwającej wciąż kadencji dotychczasowego prezesa Jacka Jezierskiego.

Szkoda, że tak nieładnie to się odbywa i bez złudzeń, że chodzi o coś więcej niż tylko o jak najszybsze przejęcie tej niesłychanie ważnej instytucji państwowej.

Nie ulega wątpliwości, czego Tusk oczekuje od Kwiatkowskiego. Ten młodszy oficer Platformy ma zadanie tak pokierować Najwyższą Izbą Kontroli, żeby włos nie spadł z głowy ekipie Tuska. Żeby NIK nie wchodziła tam, gdzie może coś znaleźć, żeby nie zajmowała się tym, co może być nieprzyjemne dla rządu i kolegów Skarbu Państwa, żeby nie ujawniała rządowych afer, żeby nie opisywała zbyt dokładnie stanu finansów i budżetu państwa, żeby w relacjach rząd - kontrola było sympatycznie i miło.

Przyjazna rządowi PO kontrola państwowa – to główne zadanie Krzysztofa Kwiatkowskiego, które ma on realizować także po odejściu Tuska, ponieważ kontrole NIK standardowo sięgają 4-5 lat wstecz.

Najlepiej żeby NIK sołtysów i wójtów kontrolowała i nie zajmowała się wiele, a najlepiej wcale, ministrami Tuska.

Z przyjaznymi kontrolami nie będzie Kwiatkowskiemu trudno. Już kilka lat temu koalicja PO-PSL-SLD (przy stanowczym sprzeciwie Prawa i Sprawiedliwości) wprowadziła zmiany w ustawie o NIK, które wyrwały kontroli państwowej zęby. Działał w tej sprawie skutecznie destrukcyjny tandem – tropicielka afery dorszowej Julia Pitera i rozmawiający z krzesłami Mirosław Sekuła. Zlikwidowany został protokół kontroli – podstawowy dokument pokontrolny, będący fotografią stanu poszczególnych instytucji państwowych. NIK sama została poddana kontroli prywatnych firm audytorskich, na zlecenie Marszałka Sejmu. Pogmatwane zostały wewnętrzne relacje służbowe w Izbie. Śp. Prezydent Lech Kaczyński nie chciał podpisać tej nowelizacji, psującej NIK, podpisać, ale stał się Smoleńsk i Komorowski w trymiga podpisał.

To już nie jest ta sama Izba, jaka została stworzona przez śp. Lecha Kaczyńskiego. To już nie jest tak silna kontrola państwowa, jak była kiedyś. Już to widać choćby po tegorocznej kontroli budżetowej, w której przeważają laurki dla rządu, i to wystawiane w sytuacji, gdy budżet się wali, a rząd rozpaczliwie szuka, komu by tu zabrać 24 miliardy.

Mimo wszystko życzę jak najlepiej Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, bo życzę jak najlepiej Najwyższej Izbie Kontroli, tej bardzo ważnej, bardzo potrzebnej wszystkim Polakom instytucji państwowej.

Życzę Kwiatkowskiemu, by mowa jego, jako prezesa NIK, była krótka – nie, nie, tak, tak. Żeby mówił jasno, co jest czarne, a co białe, bez zbędnego roztrząsania wszystkich odcieni szarości. Żeby nie bał się trudnych kontroli, żeby nie uciekał w krzaki przed trudnymi tematami, żeby nie zamiatał pod dywan afer i wszelkich ustaleń nieprzyjemnych dla kolegów, żeby piętnował korupcję i wszystko co jej sprzyja, żeby pozwalał Izbie rozwijać skrzydła i działać, bo tam jest zespół naprawdę dobrych, profesjonalnych, oddanych Polsce rzetelnych i uczciwych kontrolerów.

Życzę Kwiatkowskiemu, żeby zawiódł Tuska...

Kiedyś jako prezes NIK, na jakiejś konferencji międzynarodowej usłyszałem bardzo celne porównanie – że kontrola państwowa to jest taki pies wartowniczy, który w odróżnieniu od psa gończego nie goni złodzieja, ale na niego szczeka.

Chciałbym bardzo widzieć taki NIK, który jako „pies wartowniczy” państwa, głośno szczeka i budzi nas, czyli gospodarzy.

Janusz Wojciechowski

Europoseł PiS

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP- Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook