Jedynie prawda jest ciekawa

Zybertowicz: Wywiad nie chciał zbierać informacji po 10/04

03.06.2016

Polska Agencja Wywiadu odmówiła przyjęcia informacji, która mogła rzucić światło na przyczyny tragedii smoleńskiej - powiedział w programie „Gość poranka” (TVP Info) prof. Andrzej Zybertowicz.

Socjolog porównał postawę polskiego wywiadu do śledczego, który odmawia obejrzenia nagrania dokumentującego zbrodnię.

Może jest chory psychicznie, może jest nieodpowiedzialny albo jego przełożeni nie chcą, by zebrał wszystkie dowody z miejsca zdarzenia - mówił doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Chodzi o kondycję państwa. Jeśli wykluczyć, że w polskiej tajnej służbie są osoby pracujące dla przeciwnika, to myślę, że to głębszy mechanizm funkcjonujący w czasach rządów PO-PSL. To ten sam mechanizm, co w ramach inwestycji przejawiało się w uniemożliwianiu polskim firmom udziału w przetargu. Nie ma w tym instynktu państwowego - podkreślił gość TVP Info.

Niechęć wykorzystania informacji pokazuje mechanizm braku woli politycznej do wyjaśnienia sprawy - dodał.

Niezależnie od tego, czy tragedia była efektem zamachu, czy splotu nieszczęśliwych okoliczności, wyjdzie mnóstwo informacji o poważnych zaniedbaniach, że wiele instytucji było źle zarządzanych, w szczególności tajne służby - zaznaczył prof. Zybertowicz.

Mam wrażenie, że w świetle osób zainteresowanych wymianą władzy są służby, które tak zostały przepojone złą kulturą funkcjonowania, że ich dalsze istnienie jest zagrożeniem - przyznał socjolog.

Gość TVP Info sporo uwagi poświęcił również polityce zagranicznej.

Agresywna polityka Rosji otworzyła oczy elit NATO i UE. Mam nadzieję, że pomoże w tym również zagraniczna aktywność prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział prof. Zybertowicz.

To aktywność obecnej władzy sprawiła, że przestaliśmy być państwem drugiej kategorii - dodał.

Socjolog skomentował również działania opozycji.

Co to znaczy opozycja totalna? To znaczy: nie akceptujemy żadnych reguł gry! (…) Nie chcemy żadnego kompromisu - wyjaśnił prof. Zybertowicz.

Socjolog podkreślił, że rządzący powinni zakomunikować o tym Komisji Europejskiej.

[fot.wPolityce.pl/TVP1]

wPolityce.pl/gah/tp

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook