Jedynie prawda jest ciekawa

Zybertowicz: Wojna informacyjna prowadzona przez Rosję

30.03.2017

- Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

- Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz.

Tzw. pranksterzy próbowali zorganizować rozmowę między prezydentami Ukrainy i Polski, nie wiedzieli, że rozmowa już się odbyła, a administracje obu prezydentów są w stałym kontakcie.

- W takich sytuacjach ważna jest czujność instytucji oby państw i szybkie reagowanie — podkreślił doradca prezydenta Dudy.

- Trzeba traktować oba przedsięwzięcia – zarówno ostrzelanie polskiego konsulatu, jak i próbę zaaranżowania fałszywej rozmowy między prezydentami – jako posunięcia w ramach tej samej wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję. Wojny, która ma z jednej strony testować sprawność funkcjonowania polskich instytucji, z drugiej strony podatność naszej oraz ukraińskiej opinii publicznej na skłócenia i prowokację. W dalszym efekcie ma doprowadzić do rozmiękczenia stanowiska krajów NATO wobec rosyjskiej agresji — powiedział prof. Zybertowicz.

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali wczoraj o ostrzelaniu konsulatu w Łucku. W budynek trafił pocisk granatnika. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał. Zgodnie z decyzją MSZ wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko polecił też wzmocnienie ochrony zagranicznych placówek dyplomatycznych i ambasad na Ukrainie.

[fot. youtube.com Polskie Radio]

ems/Radio Maryja

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook