Jedynie prawda jest ciekawa

Zybertowicz: Tusk powiela modus operandi Merkel

03.02.2017

List Donalda Tuska i zatrzymanie dawnych bossów grupy pruszkowskiej zdominowały rozmowę w porannego programu TVP Info, którego gościem był prof. Andrzej Zybertowicz.


List Tuska to komunikat ważnego członka unijnych elit do pozostałych kluczowych postaci, w tym szefów rządów. Ten list pokazuje, że ta refleksja jest na bardzo elementarnym poziomie- powiedział doradca prezydenta Dudy. -Ten list jest sygnałem pewnego niepokoju i może świadczy, że obawy mogą brać górę- dodał. Prof. Zybertowicz zwrócił również uwagę na obecną kondycję UE. -Elity skupiły się na regulacjach, a nie na potrzebach społecznych- podkreślił. -Postawienie w jednym szeregu zmian w USA z zagrożeniem chińskim i rosyjskim jest błędem- powiedział socjolog. -List może być odebrany w Waszyngtonie jako nieufność wobec kluczowego partnera bezpieczeństwa- dodał.

Prof. Andrzej Zybertowicz zauważył, że Donald Tusk powiela modus operandi kanclerz Niemiec. -To powtarza pewien sposób działania p. Merkel. (...) Gdy powstaje sytuacja kryzysowa, wysyła pewien sygnał, patrzy, jak formułuje się opinie i przyłącza się do dominującego nurtu- tłumaczył rozmówca Adriana Klarenbacha. -Dla nas może to być strategia chowania głowy w piasek, zamiast prowadzenia świadomej polityki reform- zauważył.

Dalsza część programu „Gość poranka” (TVP Info) została poświęcona tematowi grupy pruszkowskiej i roli, jaką miał odegrać w ułaskawieniu Andrzeja Z., ps. Słowik, ówczesny prezydent Lech Wałęsa. -Było wtedy prowadzone postępowanie, ale nie wykazało niczego. Zastanawiam się, czy z uwagi na fakt, że wokół prezydentury Lecha Wałęsy narosło tyle wątpliwości, nie należałoby do tego wątku wrócić- powiedział prof. Andrzej Zybertowicz. -Wiemy, że Lech Wałęsa konsekwentnie wprowadzał opinię publiczną w błąd i otaczał się ludźmi związanymi z tajnymi służbami PRL- dodał.

Jednocześnie doradca prezydenta z dystansem podszedł do wypowiedzi Jarosława Sokołowskiego, ps. Masa. -Świadek koronny może sobie mówić w mediach, co chce- powiedział socjolog. -Nie sądzę, żeby pochwała ze strony Masy była najcenniejsza- dodał.

fot.[Fratria]

pc/gah/TVP Info


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook