Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: "Tusk miał okazję zachować się jak mąż stanu"

04.08.2013

Donald Tusk miał okazję zachować się jak mąż stanu i po ujawnieniu sprawy podjąć zabiegi o przesunięcie szczytu o 2-3 dni. Na Twitterze byłem krytykowany, że to przecież niemożliwe, ale odpowiedziałem, że tym się różni mąż stanu od polityka „zwykłego”, że potrafi robić rzeczy, które innym wydają się niemożliwe - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog UMK w Toruniu.

wPolityce.pl: To nie pierwszy raz, kiedy Tuskowi jakieś daty się nakładają, kiedy ważne polskie daty oczywiście "przypadkowo" nachodzą się z wydarzeniami rangi europejskiej. Skąd taka polityka odwracania uwagi od jednych wydarzeń na rzecz drugich i jaką rolę odgrywa w niej minister Sienkiewicz?

Prof. Andrzej Zybertowicz: Odpowiem nieco żartobliwie: wygląda jakby Tusk najpierw utracił wiarę w Polskę, niedawno utracił wiarę w kanclerz Merkel, a teraz jest na etapie wiary w Bartłomieja Sienkiewicza. Wiary w to, że instrumentami policyjno-manipulacyjnymi uda się zachować władzę. Bo stan nastrojów i owoce rządów Platformy są takie, że w ramach normalnych procedur demokratycznych Tusk nie zachowa władzy. Chyba, że zaaranżuje jakieś napięcia, przesunięcia emocji społecznych na tyle radykalne, by ożywić straszak PiS-u. A sposobem na to jest nakręcanie niepokojów społecznych i przedstawienie siebie - na tle rzekomego faszyzmu - jako jedynego gwaranta stabilizacji. Taki przekaz zarówno dla wyborców polskich, jak i dla opinii międzynarodowej.

CAŁA ROZMOWA NA PORTALU wPolityce.pl

fot. PAP/Radek Pietruszka


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook