Jedynie prawda jest ciekawa

Zybertowicz: „To jest ten antykaczyzm”

10.01.2017

„Część opozycji, w tym przypadku chodzi o Nowoczesną, reprezentuje te środowiska, które nie pogodziły się z tym, że PiS zmienia Polskę z kierunkiem zgodnym z programem partii” - stwierdził na antenie Telewizji Republika doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

Prof. Zybertowicz komentował negocjacje obozu rządzącego z opozycją ws. konfliktu sejmowego. 

„Zwróćmy uwagę, co się działo z opozycją za rządów PO i co się z nią dzieje w ciągu ostatniego roku. W momencie, gdy jest stabilna ekipa rządząca, ona ma możliwość przegłosowania wszystkiego i odrzucania wszystkich wniosków. Opozycja jest sparaliżowana do jałowej gry. Projekty ustaw mogą być od początku odrzucane. Tak się działo przez ostatnie 8 lat, ale to jest niedobre, bo opozycja jest wypychana poza parlament” - mówił prof. Zybertowicz. 

„Opozycja zepchnięta do miniaturowej roli w parlamencie, prowadziła pracę organiczną w terenie. To była strategia PiS-u na przetrwanie i umocnienie żywiołu patriotycznego” - dodał. 

Jak zaznaczył,  PiS chce uchronić opozycję przed automatycznym „wycinaniem” wszystkich jej propozycji. 

„Ale dla opozycji, która nie akceptuje fundamentalnie, że jest opozycją i nie akceptuje werdyktu wyborczego, takiej szansy nie przyjmuje” - ocenił Zybertowicz. 

„Pod hasłami obrony demokracji, oni stosują praktyki niedemokratyczne. Okupowanie parlamentu jest pewną formą przemocy. Okupacja mównicy w reakcji na zawieszenie jednego posła, była nieproporcjonalna. PO cynicznie manipulowała opinią publiczną (...). 

Ważne jest to, że nienawidzimy PiS-u. To jest ten "antykaczyzm" – mówił dalej doradca prezydenta.

„Jaki błąd popełnia obóz dobrej zmiany?” - pytał prof. Zybertowicz. 

Jego zdaniem wrzuca się do jednego worka tych, którzy walczą wyłącznie o swoje korzyści i tych, którzy są szczerze zatroskani o polską demokrację i nie działają cynicznie. 

„Oni kupili pewną narrację "antypisowką". Poszli na tę demonstrację, bo obóz rządzący popełnił pewne pochopne decyzje” - ocenił Zybertowicz.

ak/Telewizja Republika

[fot. wPolityce.pl/TVP]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook