Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: Spór o TK na korzyść Rosji

11.03.2016

Doradca prezydenta sugeruje, że TK może torpedować działania rządu.


„Mamy kwadraturę koła. Cała sytuacja wymaga gruntownego przemyślenia sprawy i znalezienia kompromisowego wyjścia. Inaczej grozi nam sytuacja, której obawia się ekipa obecnie rządząca: grupa trzech osób jest w stanie sparaliżować państwo - przy orzekaniu przez TK w składzie pięcioosobowym tyle wystarczy do zablokowania każdej ustawy” — mówi prof. Andrzej Zybertowicz, oceniając w rozmowie z dziennikiem „Polska The Times” spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Socjolog przekonuje w wywiadzie między innymi o tym, że im spór w Polsce staje się bardziej nieracjonalny, tym lepszy jest to scenariusz dla Rosji.

„Gdy KOD demonstruje pod hasłem solidarności z Lechem, z formułami typu „Jestem TW Bolek”, to demonstruje przeciwko prawdzie - a to już jest zatruwanie umysłów. KOD staje się siłą społeczną, która utrudnia części Polaków odróżnienie prawdy od fałszu. Pytanie, czy w ten sposób, chcąc nie chcąc, nie wpisuje się w scenariusz wojny informacyjnej napisany w Moskwie?” — zastanawia się doradca prezydenta Dudy.

I odnosi się między innymi do analizy Komisji Weneckiej, która w piątek ma wydać swoją opinię o noweli ustawy o TK autorstwa PiS.

„Gdy jakiś obóz polityczny przez osiem lat sprawuje władzę, to w naturalny sposób deleguje do różnych ciał międzynarodowych własnych przedstawicieli. W ten sposób ma wspólny język z elitami innych państw. A później takie kontakty wykorzystuje do zabiegania o swoje interesy. Dlatego właśnie warto patrzeć na krytykę ze strony niektórych instytucji także przez pryzmat naszego wewnętrznego sporu politycznego przenoszonego, w celu uzyskania wsparcia, za granicę” — przekonuje Zybertowicz.

I dodaje:

„Pytanie, czy Komisja Wenecka jest w stanie podejmować decyzje w oderwaniu od presji układu sił i interesów, czy też nie. Bo dziś widać, że polski Trybunał Konstytucyjny tego nie potrafi. Już znacznie wcześniej członkom TK zdarzało się rażąco łamać zasadę mówiącą, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie” — czytamy.

W ocenie prof. Zybertowicza sędziowie TK wielokrotnie pokazali już, że ich działalność, tryb i sposób orzekania powinien być przedmiotem poważnej dyskusji.

„Mam na myśli np. jego orzeczenie w sprawie ustawy lustracyjnej. On rozpatrywał tę sprawę, mimo że część sędziów lub osób im najbliższych, małżonków, była uwikłana we współpracę z tajnymi służbami PRL. W takiej sytuacji powinni się wyłączyć z orzekania w tej sprawie. Nic takiego się nie stało” — ocenia.

kw, „Polska The Times”

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook