Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: Spór o TK na korzyść Rosji

11.03.2016

Doradca prezydenta sugeruje, że TK może torpedować działania rządu.


„Mamy kwadraturę koła. Cała sytuacja wymaga gruntownego przemyślenia sprawy i znalezienia kompromisowego wyjścia. Inaczej grozi nam sytuacja, której obawia się ekipa obecnie rządząca: grupa trzech osób jest w stanie sparaliżować państwo - przy orzekaniu przez TK w składzie pięcioosobowym tyle wystarczy do zablokowania każdej ustawy” — mówi prof. Andrzej Zybertowicz, oceniając w rozmowie z dziennikiem „Polska The Times” spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Socjolog przekonuje w wywiadzie między innymi o tym, że im spór w Polsce staje się bardziej nieracjonalny, tym lepszy jest to scenariusz dla Rosji.

„Gdy KOD demonstruje pod hasłem solidarności z Lechem, z formułami typu „Jestem TW Bolek”, to demonstruje przeciwko prawdzie - a to już jest zatruwanie umysłów. KOD staje się siłą społeczną, która utrudnia części Polaków odróżnienie prawdy od fałszu. Pytanie, czy w ten sposób, chcąc nie chcąc, nie wpisuje się w scenariusz wojny informacyjnej napisany w Moskwie?” — zastanawia się doradca prezydenta Dudy.

I odnosi się między innymi do analizy Komisji Weneckiej, która w piątek ma wydać swoją opinię o noweli ustawy o TK autorstwa PiS.

„Gdy jakiś obóz polityczny przez osiem lat sprawuje władzę, to w naturalny sposób deleguje do różnych ciał międzynarodowych własnych przedstawicieli. W ten sposób ma wspólny język z elitami innych państw. A później takie kontakty wykorzystuje do zabiegania o swoje interesy. Dlatego właśnie warto patrzeć na krytykę ze strony niektórych instytucji także przez pryzmat naszego wewnętrznego sporu politycznego przenoszonego, w celu uzyskania wsparcia, za granicę” — przekonuje Zybertowicz.

I dodaje:

„Pytanie, czy Komisja Wenecka jest w stanie podejmować decyzje w oderwaniu od presji układu sił i interesów, czy też nie. Bo dziś widać, że polski Trybunał Konstytucyjny tego nie potrafi. Już znacznie wcześniej członkom TK zdarzało się rażąco łamać zasadę mówiącą, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie” — czytamy.

W ocenie prof. Zybertowicza sędziowie TK wielokrotnie pokazali już, że ich działalność, tryb i sposób orzekania powinien być przedmiotem poważnej dyskusji.

„Mam na myśli np. jego orzeczenie w sprawie ustawy lustracyjnej. On rozpatrywał tę sprawę, mimo że część sędziów lub osób im najbliższych, małżonków, była uwikłana we współpracę z tajnymi służbami PRL. W takiej sytuacji powinni się wyłączyć z orzekania w tej sprawie. Nic takiego się nie stało” — ocenia.

kw, „Polska The Times”

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook