Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: „Pęknięcie w konstytucji”

07.05.2017

Doradca prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza ocenił w niedzielę, że w konstytucji jest pewne strukturalne pęknięcie i wydaje się, że jeśli chcemy, by Polska była sprawnie rządzona, trzeba będzie się zdecydować na uspójnienie systemu politycznego na poziomie konstytucyjnym.

Podczas dyskusji w niedzielę w TVP Info o zgłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycji, by w 2018 r. odbyło się referendum ws konstytucji, Zybertowicz stwierdził, że nawet osoby, które nie są zaangażowane w politykę "wskazują, że w konstytucji jest pewne strukturalne pęknięcie". 

"Bo w naszym systemie politycznym największą legitymizację ma urząd prezydenta, prezydent pochodzi z wyboru powszechnego, natomiast władzę w systemie w sensie sprawczym ma premier i mamy tu pęknięcie" - mówił doradca prezydenta. 

"Na poziomie legitymizacyjnym" - zaznaczył - "system jest skonstruowany jako prezydencki, na poziomie sprawczym, jako gabinetowy". "I to napięcie powoduje różne sytuacje, że kohabitacja w Polsce - jak pamiętamy okres rządów Lecha Kaczyńskiego po przegranych wyborach przez PiS, był trudnym okresem" - powiedział Zybertowicz. 

"Wydaje się, że punktu widzenia strukturalnego, jeśli chcemy żeby Polska była sprawnie rządzona, trzeba będzie się zdecydować na uspójnienie systemu na poziomie konstytucyjnym" - powiedział Zybertowicz. 

Z kolei zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił w programie radia Zeta i Polsat News, że "referendum miałoby być określeniem kierunków zmian konstytucji RP". 

"Jesteśmy po prawie 20 latach funkcjonowania konstytucji z 97 roku, mamy świadomość określonych niedostatków tej konstytucji, w wielu wymiarach, co jest na bieżąco w zakresie i polityki widoczne (...) i w zakresie, moim zdaniem, także gwarancji jeżeli chodzi o rozdział II, gdzie także pan prezydent w zeszłym roku wskazywał np. na kwestie osób niepełnosprawnych" - mówił Mucha. Jak dodał, "tych dysfunkcji konstytucji bardzo wiele widać". 

"Ideą jest to, żeby Polacy się wypowiedzieli w sprawie najważniejszego aktu prawnego jakiem jest konstytucja RP" - powiedział Mucha. Dodał, że gdyby referendum odbyłoby się przy wysokiej frekwencji, wówczas można byłoby podjąć prace nad "konkretnymi rozwiązaniami na poziomie legislacyjnym". 

Zapytany, czy prezydent chciałby mieć więcej władzy Mucha odpowiedział, że "to jest pytanie, na które powinni odpowiedzieć Polacy". "Bo dzisiaj faktycznie mamy elementy takie, które stanowią, że ten system jest, można powiedzieć, półprezydencki". jak zaznaczył, prezydent ma inicjatywę ustawodawcza, ma prawo weta, ale z drugiej strony konstytucja stanowi np, że "prezydent będąc zwierzchnikiem sił zbrojnych w czasie pokoju wykonuje to zwierzchnictwo za pośrednictwem obrony narodowej". 

Dopytywany, stwierdził, że prezydent "by się nie bał większej władzy". "Ale Polacy powinni się opowiedzieć za tym, czy to powinien być system prezydencki, czy system klasyczny, parlamentarno-gabinetowy. To być może też jest materia na jedno z pytań referendalnych" - powiedział Mucha. 

Mówił też, że może pytaniem otwarcia byłoby "czy jesteśmy za tym, żeby wprowadzić zupełnie nową konstytucję, czy dokonujemy określonych zmian". 

Prezydent powiedział w ubiegłą środę podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu. 

ak/PAP 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook