Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: „Pęknięcie w konstytucji”

07.05.2017

Doradca prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza ocenił w niedzielę, że w konstytucji jest pewne strukturalne pęknięcie i wydaje się, że jeśli chcemy, by Polska była sprawnie rządzona, trzeba będzie się zdecydować na uspójnienie systemu politycznego na poziomie konstytucyjnym.

Podczas dyskusji w niedzielę w TVP Info o zgłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycji, by w 2018 r. odbyło się referendum ws konstytucji, Zybertowicz stwierdził, że nawet osoby, które nie są zaangażowane w politykę "wskazują, że w konstytucji jest pewne strukturalne pęknięcie". 

"Bo w naszym systemie politycznym największą legitymizację ma urząd prezydenta, prezydent pochodzi z wyboru powszechnego, natomiast władzę w systemie w sensie sprawczym ma premier i mamy tu pęknięcie" - mówił doradca prezydenta. 

"Na poziomie legitymizacyjnym" - zaznaczył - "system jest skonstruowany jako prezydencki, na poziomie sprawczym, jako gabinetowy". "I to napięcie powoduje różne sytuacje, że kohabitacja w Polsce - jak pamiętamy okres rządów Lecha Kaczyńskiego po przegranych wyborach przez PiS, był trudnym okresem" - powiedział Zybertowicz. 

"Wydaje się, że punktu widzenia strukturalnego, jeśli chcemy żeby Polska była sprawnie rządzona, trzeba będzie się zdecydować na uspójnienie systemu na poziomie konstytucyjnym" - powiedział Zybertowicz. 

Z kolei zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił w programie radia Zeta i Polsat News, że "referendum miałoby być określeniem kierunków zmian konstytucji RP". 

"Jesteśmy po prawie 20 latach funkcjonowania konstytucji z 97 roku, mamy świadomość określonych niedostatków tej konstytucji, w wielu wymiarach, co jest na bieżąco w zakresie i polityki widoczne (...) i w zakresie, moim zdaniem, także gwarancji jeżeli chodzi o rozdział II, gdzie także pan prezydent w zeszłym roku wskazywał np. na kwestie osób niepełnosprawnych" - mówił Mucha. Jak dodał, "tych dysfunkcji konstytucji bardzo wiele widać". 

"Ideą jest to, żeby Polacy się wypowiedzieli w sprawie najważniejszego aktu prawnego jakiem jest konstytucja RP" - powiedział Mucha. Dodał, że gdyby referendum odbyłoby się przy wysokiej frekwencji, wówczas można byłoby podjąć prace nad "konkretnymi rozwiązaniami na poziomie legislacyjnym". 

Zapytany, czy prezydent chciałby mieć więcej władzy Mucha odpowiedział, że "to jest pytanie, na które powinni odpowiedzieć Polacy". "Bo dzisiaj faktycznie mamy elementy takie, które stanowią, że ten system jest, można powiedzieć, półprezydencki". jak zaznaczył, prezydent ma inicjatywę ustawodawcza, ma prawo weta, ale z drugiej strony konstytucja stanowi np, że "prezydent będąc zwierzchnikiem sił zbrojnych w czasie pokoju wykonuje to zwierzchnictwo za pośrednictwem obrony narodowej". 

Dopytywany, stwierdził, że prezydent "by się nie bał większej władzy". "Ale Polacy powinni się opowiedzieć za tym, czy to powinien być system prezydencki, czy system klasyczny, parlamentarno-gabinetowy. To być może też jest materia na jedno z pytań referendalnych" - powiedział Mucha. 

Mówił też, że może pytaniem otwarcia byłoby "czy jesteśmy za tym, żeby wprowadzić zupełnie nową konstytucję, czy dokonujemy określonych zmian". 

Prezydent powiedział w ubiegłą środę podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu. 

ak/PAP 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook