Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: Opozycja zachowuje się w sposób schizofreniczny

05.03.2017

"Kandydatura Saryusz-Wolskiego to jest testowanie jak faktycznie działają wartości demokratyczne w Unii".

„Pan Donald Tusk sam w dużej mierze przegrał walkę o polskie wsparcie. Zaraz po wyborach powinien poprosić o spotkanie panią premier i liderów partii opozycyjnych. Pan Tusk powinien usiąść z nami przy stole i nie krytykować polskiego rządu. On krytykuje oficjalnie nasze państwo na arenie międzynarodowej” – powiedział Adam Andruszkiewicz z Kukiz'15 w programie „Woronicza 17 na antenie TVP Info.

„Rzekomy ambasador spraw polskich na arenie międzynarodowej krytykuje państwo polskie” – dodał.

Jan Grabiec z PO bronił Donalda Tuska.

„Negocjacje toczą się od wielu miesięcy. Jest kandydatem, bo tak ustaliła większość członków Rady Europejskiej”.

Stwierdził też, że Donald Tusk odniósł sukces jako przewodniczący Rady Europejskiej i dodał: „To jest kompromitacja rządu polskiego. (…) Rząd PiS-u wykonał woltę, która będzie przykładem blamażu przez wiele lat”.

Patryk Jaki zwrócił uwagę na proniemieckie nastawienie Tuska.

„Najwięksi publicyści od lat mówią, że Tusk zawdzięcza to stanowisko Niemcom” – powiedział.

„Niemcy są profesjonalnym państwem, słyną z jednej z najlepszych dyplomacji na świecie, skoro popierają Tuska, to nie robią tego przez przypadek. Robią to dlatego, bo są przekonani, że Donald Tusk dobrze reprezentuje interesy Niemiec” – tłumaczył. .

„Zgadzam się, że Donald Tusk jest kandydatem niemieckim. To nie jest tak, że ktoś ma polski paszport, to znaczy, że myśli o polskim interesie. Musimy wybrać osobę, która będzie dbała o Polskę” – dodał.

Na słowa Patryka Jakiego zareagował Adam Struzik z PSL.

„Tyle retoryki antyeuropejskiej dawno nie słyszałem” n– powiedział.

„Polska zgłosiła Tuska, 2,5 roku temu. (…) Wystarczy gotowość Donalda Tuska, by większość Rady Europejska podjęła taką decyzję” – dodał.

Prof. Andrzej Zybertowicz mówił o problemie jaki rodzi siła państwa niemieckiego.

„Jeśli jedną ze słabości UE jest jej hegemoniczność. Jeśli jedno państwo, które jest zasłużenie najsilniejsze, bo na najsprawniejszą gospodarkę, dominuje na zbyt wielu polach Unię, to powstaje problem” – powiedział.

„Kandydatura Saryusz-Wolskiego to jest testowanie jak faktycznie działają wartości demokratyczne w Unii. Nagle okazuje się, że procedury są niejasne Nie wiadomo w jaki sposób kto kogo zgłasza” – dodał.

Zybertowicz mówił też roli Tuska w zwycięstwie PiS w wyborach w Polsce.

„Donald Tusk doprowadził do zwycięstwa formacji, która waszym zdaniem szkodzi Polsce. A teraz chcecie poprzeć polityka, który z waszego punktu widzenia zaszkodził Polsce, osłabiając obóz rządzący, a potem szkodzi Polsce na forum unijnym. Opozycja zachowuje się w sposób schizofreniczny. Z jednej strony potępia rządzących, którzy mogli przejąć władzę dzięki temu, że Donald Tusk osłabił swój obóz, z drugiej strony lansuje go na drugą kadencję, mimo że osłabiał pozycję Polski w Unii Europejskiej” – powiedział.

„W obliczu kryzysu Unii i deklaracji wielu środowisk opiniotwórczych, że potrzebujemy reformy, Polska mówi: sprawdzam” – dodał.

Zdaniem Grabca kandydatura Saryusz-Wolskiego świadczy o zawiści PiS.

„Jarosław Kaczyński i rząd PiS z czystej zawiści i dla czystego interesu politycznego usiłuje rzucić pod nogi Donalda Tuska przeszkody” – powiedział.

Patryk Jaki przypomniał poparcie Tuska dla sankcji wobec Polski.

„Nikt nigdy w historii państwa nie zachował się tak haniebnie jak Donald Tusk popierając sankcje, za które musieliby zapłacić wszyscy obywatele” -powiedział.

„Nasz obóz polityczny potrafi zobaczyć szerszy horyzont. Polityk nie musi być z naszego obozu, ważne by dbał o polski interes” – dodał.

Andrzej Zybertowicz przekonywał, że sprawa dotyczy szerszego problemu niż tylko polityczna przyszłość Donalda Tuska.

„Rzecz się toczy o reformę Unii. (…) W sytuacji gdy Unia przeżywa serię kryzysów, waga polski rośnie. I wysunięcie Jacka Saryusz-Wolskiego musi być traktowane jako element funkcjonowania Polski w sytuacji gdy chcemy mieć wpływ na to w jaką stronę pójdzie reforma Unii. I testowania przywiązania elit unijnych do wartości, które głośno głoszą” - stwierdził prezydencki doradca.

Mly/PAP

fot. [Polskie Radio Jedynka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

Opinie