Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: Fanatyczni obrońcy UE z PO i N dostarczyli paliwo do Brexitu

30.06.2016

"To jest wizja elity, której się wydaje, że wyraża poglądy całej ludzkości".

– Myślę, że Unia Europejska jest w okresie pewnego dryfu, ale jeśli spojrzymy na to globalnie, cała istota projektu Unii Europejskiej polega na tym, żeby stworzyć przestrzeń, która jest mniej chwiejna, która eliminuje wojnę i zabezpiecza – powiedział na antenie Telewizji Republika prof. Andrzej Zybertowicz.

Gościem Katarzyny Gójskiej-Hejke w programie "W Punkt" był socjolog, prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP.

"Mamy sytuację pewnej niestabilności, która może być przejściowa"

Dwa dni temu do mediów wyciekł dokument, zgodnie z którym Niemcy i Francja postawiły "ultimatum" i proponują stworzenie "superpaństwa", które miałoby zastąpić Unię Europejską. Kraje członkowskie faktycznie nie miałyby prawa do własnej armii, własnych służb specjalnych, odrębnego kodeksu karnego, odrębnego systemu podatkowego. – Myślę, że Unia Europejska jest w okresie pewnego dryfu, ale jeśli spojrzymy na to globalnie, cała istota projektu Unii Europejskiej polega na tym, żeby stworzyć przestrzeń, która jest mniej chwiejna, która eliminuje wojnę i zabezpiecza – wskazał prof. Zybertowicz.

W jego ocenie "mamy sytuację pewnej niestabilności, która może być przejściowa". – Jeśli politycy będą reagować nerwowo, to może to się przyczynić do niestabilności, chociażby rynków finansowych – zauważył doradca prezydenta.

"W zjawiskach społecznych występuje coś takiego, jak samospełniające się proroctwo"

Mówiąc o Brexicie socjolog wskazał, że nerwowe reakcje eurokratów "mogą zniweczyć projekt, który dał Europie stabilność, ale jednak przy różnych minusach". – Jest za dużo nerwowości, są tacy, którzy chcieliby ukarać Wielką Brytanię za Brexit i powiedzieć innym krajom "nie idźcie tą drogą". Może to pogłębić chaos, zamiast wnieść stabilizację – ocenił.

Prof. Andrzej Zybertowicz zauważył, że "w zjawiskach społecznych występuje coś takiego, jak samospełniające się proroctwo". – Istotne jest, żeby nie ulegać tym głosom, które mówią o wielkim przyspieszeniu i dyscyplinowaniu Brytyjczyków. Emocje ludzkie cechują się zaraźliwością. Dobrze, żeby media były przestrzenią do spokojnej dyskusji, trzeba to przeczekać – wskazał.

W ocenie doradcy prezydenta działania Komisji Europejskiej wobec Polski, mogły przyczynić się do wygranej zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. – Nasi fanatyczni polscy obrońcy Unii, z Platformy i .Nowoczesnej, którzy tak zachęcali do ingerencji w sprawy Polskie, dostarczyli paliwo do Brexitu. W sytuacji, kiedy różnica była nieduża, grupa Brytyjczyków, do których docierały informacje o traktowaniu Polski mogli pomyśleć "nie chcemy być tak traktowani" – powiedział.

"Badania pokazywały, że głosy są podzielone, ale nikt nie pisał scenariuszy Brexitu"

Zdaniem gościa Telewizji Republika w Wielkiej Brytanii "wystąpił tzw. syndrom Frasyniuka". – Badania pokazywały, że głosy są podzielone, ale nikt nie pisał scenariuszy Brexitu. Podobno, gdy były pierwsze wolne wybory prezydenckie w Polsce okazało się, że ktoś miał zadzwonić do Frasyniuka, a on powiedział, ze Mazowiecki ma wygraną w kieszeni, bo wszyscy jego znajomi będą na niego glosować – przypomniał prof. Zybertowicz. – Ludzie często żyją w swoich grupach społecznych i nie docierają do nich inne głosy. To jest wizja elity, której się wydaje, że wyraża poglądy całej ludzkości – przekonywał socjolog.

Wracając do nerwowych reakcji europejskich eurokratów, prof. Zybertowicz powiedział, że wynika ona z obawy przed "efektem domina". – W tej całej układance zapominamy o Rosji, w której są wybory we wrześniu. W Ameryce tez sytuacja jest niestabilna, bo kampania się nasila – wskazał socjolog.

"Brexit odbył się między ćwiczeniami Anakonda-16 a szczytem NATO"

– Ważne jest, że kilka tygodni po Brexixcie mamy szczyt NATO w Polsce, że Brexit odbył się między ćwiczeniami Anakonda-16 a szczytem NATO, które jednak konsolidują politykę bezpieczeństwa. Nie tylko polskie służby i dyplomatyczne, i tajne są zogniskowane na tym, żeby ten szczyt przebiegł na poziomie bezpieczeństwa fizycznego uczestników, ale i jego ustaleń – ocenił socjolog.  

LL, telewizjarepublika.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook