Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: Elity unijne tracą kontakt z rzeczywistością

13.07.2016

"Zachód przegrywa wojnę informacyjną z Rosją. [...] UE stoi wobec strukturalnych zagrożeń dla swego istnienia".

Okres pierwszej „Solidarności” – od sierpnia 1980 do wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 – łączył się z przyśpieszonym uzupełnianiem oraz korygowaniem wiedzy na temat świata, w którym żyłem. Zwłaszcza na temat mechanizmów działania tego, co nazywano realnym socjalizmem.

Zagadka trwałości

Zastanawiałem się, jak to możliwe, że system społeczny oparty na ideologii zawierającej tyle fałszywych założeń, dławiący oddolną energię społeczną, blokujący swobodę działalności gospodarczej, cenzurujący obieg informacji jest w stanie trwać już tyle dekad. W jaki sposób w krajach, w których nie istniało społeczeństwo obywatelskie, wolne media, wolne badania naukowe, gdzie nie było klimatu swobodnej dyskusji, rządzący potrafili na tyle skutecznie reagować na problemy, że system społeczny zachowywał zdolność funkcjonowania.

Towarzysz Michał Atłas

Odpowiedź znalazłem po wprowadzeniu stanu wojennego. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych jako akademicki nauczyciel filozofii wziąłem udział wraz z kilkoma setkami innych osób w czymś w rodzaju szkolenia ideologiczno-pedagogicznego. Wykłady prowadzili ówcześni partyjni prominentni filozofowie (chyba też ekonomiści) oraz działacze partyjni.

Niewiele pamiętam z tego wydarzenia poza wystąpieniem ówczesnego kierownika Wydziału Administracyjnego Komitetu Centralnego PZPR Michała Atłasa. Wydział ten nadzorował m.in. wojsko i organa bezpieczeństwa (czyli tajne służby). O ile inni mówcy partyjni gęsto posługiwali się partyjną nowomową (frazeologia walki klas, wrogów socjalistycznej ojczyzny, wizji odnowy partii etc.), to wystąpienie Atłasa było inne. Mówił konkretnie. Podawał liczby uczestników manifestacji pro solidarnościowych, mówił o ujawnionych grupach podziemnych, nielegalnych drukarniach etc. Charakteryzował problemy przeciwdziałania solidarnościowemu podziemiu. Rysował rzeczowy obraz sytuacji.

Tajne służby jako namiastka wolnej prasy

Pomyślałem wtedy, że w tajnych służbach (w odróżnieniu od komunistycznych mediów) najwyraźniej nie płaci się za lanie wody; że mają tam procedury weryfikacji danych, które przecież przekazują sobie samym. Że wśród różnych strumieni informacji, jakimi dysponuje kierownictwo PRL, dane uzyskiwane metodami tajnymi, są czy nie w najmniejszym stopniu ideologicznie zdeformowane.

Poprawność polityczna zamiast cenzury?

Przypomniało mi się to ostatnio, gdy zaczęły (jak w karnawale pierwszej „Solidarności”) odsłaniać się oznaki tego, że spora część elit kierujących Unią Europejską postępuje tak, jakby straciła kontakt z rzeczywistością.

Tylko trzy przykłady. Po pierwsze, przegrywanie Zachód wojny informacyjnej z Rosją, której stale udaje się znajdować popleczników swoich interesów i narracji. Po drugie, nierealistyczne wyobrażenia natury obecnego kryzysu migracyjnego, czego drobną, ale znamienną ilustracją było milczenie mediów niemieckich po masowych atakach na kobiety w ostatnią noc 2015. Po trzecie, skupienie się przez część elit Unii na Polsce, jako na kraju, w którym rzekomo ograniczana jest wolność i demokracja, w sytuacji, gdy UE stoi wobec strukturalnych zagrożeń dla swego istnienia.

Funkcjonariusze jako sygnaliści?

Funkcjonariusze służb niektórych krajów UE i NATO na co dzień, często z niebezpiecznej bliskości, obserwują dwa bodaj czy nie główne zagrożenia zewnętrzne – terroryzm oraz oddziaływanie Rosji (agentura, inwestycje nie tylko w sektorze energetycznym, korumpowanie elit opiniotwórczych). Nie dziwi, iż funkcjonariusze ci niekiedy mają poważne zastrzeżenia co do nadmiernie ugodowej postawy swoich polityków. Zastrzeżenia te nie są publicznie wyrażane. I w zasadzie to jest słuszne. To demokratycznie wybierani politycy, a nie ludzie służb mają tworzyć politykę. Co jednak wtedy, gdy wpływowi politycy zachowują się tak, jakby nie chcieli przyjąć do wiadomości faktów ukazujących rangę zagrożeń?

Nawet w demokratycznych systemach władzy występują patologie korupcyjne, z którymi trudno się uporać w ramach obowiązujących procedur. Dlatego popiera się tzw. sygnalistów. Ten polski neologizm oddaje angielski zwrot whistle blowers (dosłownie: dmuchający w gwizdek). Chodzi o funkcjonariuszy państwa, którzy w reakcji na bierność kolegów i przełożonych, często narażając swoją własną karierę, informują opinię publiczną, o nadużyciach. I nie idzie o tych, którzy dmuchają w gwizdek dla samego dźwięku.

Andrzej Zybertowicz

Tekst ukazał się w tygodniku "wSieci".

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook