Jedynie prawda jest ciekawa


Zwijanie państwa - głupota czy dywersja?

31.12.2012

Nie ma w zasadzie miesiąca, aby nie słyszeć informacji o likwidacji następnej linii kolejowej. Transport można porównać do krwioobiegu. Jeśli się go przetnie pacjent umiera. Jeśli zniszczy się infrastrukturę transportową, to co się stanie z państwem? O polityce obecnych władz Polski w dziedzinie transportu i infrastruktury rozmawiamy z Jerzym Polaczkiem, posłem PiS, byłym Ministrem Transportu.

Dlaczego polskie państwo się zwija? Chodzi głównie o zamykanie urzędów pocztowych na prowincji, oddziałów banków państwowych, likwidacje posterunków policji, no i oczywiście likwidacja lokalnych linii kolejowych.

Dosadna odpowiedź brzmi, że jest to dzieło idiotów. Ale gdyby potraktować to w ramach elementarnej powagi państwa i jego funkcji wobec obywateli , to zewnętrzny obserwator mógłby dojść do wniosku, że jest to dzieło dywersantów.

Czyli oznaczałoby to, że Warszawa celowo ignoruje prowincję, Polskę lokalną. Dlaczego?

Jeśli przykładowo prezes PKP Jakub Karnowski kilka tygodni temu w wywiadzie dla jednej z gazet stwierdza, iż nie będzie budowy nowych szlaków kolejowych, bo one są drogie i nieopłacalne, to jest historyczna wypowiedź osoby odpowiedzialnej za jeden z najważniejszych sektorów, w które są również ulokowane miliardy niewykorzystanych do dzisiaj środków europejskich. Po pięciu latach rządów PO wykorzystanie środków europejskich na inwestycjach kolejowych  to ok. czterech procent, a poziom zakontraktowania tych inwestycji nie przekracza chyba 50 procent.

Czy Polska może się w ogóle rozwijać, gdy cięta jest wszelka infrastruktura? Przecież z historii rozwoju wielu potęg gospodarczych wiemy, że infrastruktura komunikacyjna ma przełomowy w zasadzie wpływ na rozwój państwa.

Dzisiaj mamy taką sytuację, że menadżerowie zatrudnieni przez ministra transportu zarabiają ok. 100 tys. złotych miesięcznie, np. prezes PKP, czy prezes Polskich Linii Kolejowych, a największą aktywność przejawiają w zlecaniu różnym firmom międzynarodowych  ekspertyz i analiz, na które są wydawane kolejne dziesiątki milionów złotych, a efektem tych analiz są  np.propozycje – jak to się eufemistycznie nazywa – optymalizacji linii kolejowych o znaczeniu państwowym, czyli po prostu likwidacji około trzech tysięcy kilometrów torów kolejowych. To jest dość wstydliwie skrywany dokument jaki nieujawnił dotąd  rząd Donalda Tuska.

Czyli to oznacza de facto regres cywilizacyjny Polski. Bo przecież nic na to miejsce nie powstaje. A ludzie tam zostają, nie znikną przecież.

Z punktu widzenia obywatela oznacza to dezintegrację państwa w wymiarze najbardziej podstawowym, czyli dostępności komunikacyjnej. Pozytywna i prorozwojowa funkcja państwa przestaje istnieć. Podam taki ostatni  przykład dezintegracji komunikacyjnej  w Polsce. W województwie śląskim, gdzie mieszka pięć milionów ludzi, po przejęciu całości połączeń kolejowych w województwie przez nową spółkę - Koleje Śląskie – której właścicielem jest marszałek województwa, a władzę tam sprawuje PO, mamy taki oto skutek: z dniem 9 grudnia zlikwidowano wszystkie kasy spółki Przewozy Regionalne, które prowadziły sprzedaż biletów wszystkich przewoźników pasażerskich w Polsce; od PKP Intercity do Kolei Mazowieckich i innych. Na to miejsce wprowadzono sprzedaż biletów tylko na własne koleje – Koleje Śląskie. Skutek dla pasażerów jest taki, że chcąc kupić bilet na pociąg do innego województwa, czy do innego kraju, to może to zrobić jedynie w siedmiu kasach na terenie całego województwa! A jeśli dodamy do tego fakt, że biletu na pociągi międzynarodowe nie można kupić na stacjach, na których te pociągi się zatrzymują, np. w Czechowicach-Dziedzicach, Raciborzu, to mamy obraz totalnego chaosu.

Przypomnę, że działalność w obszarze transportu kolejowego jest regulowana przez państwo, przez konstytucyjnego ministra. Jeśli państwo generuje tu bałagan i naraża obywateli na różnego rodzaju straty, to naprawdę zasadne jest pytanie, czy rząd Donalda Tuska nie prowadzi polityki gospodarczego sabotażu. Tylko, że o tych „drobnych” skutkach dewastacji państwa nie usłyszeliśmy w mediach „mętnego”nurtu… Przecież wszystkiemu winny ..jest PIS!    

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl: właśnie zlikwidowano połączenie kolejowe Olecka z Ełkiem]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook