Jedynie prawda jest ciekawa


Związkowi liderzy przeciw antypracowniczej polityce rządu

20.05.2013

Premierowi Donaldowi Tuskowi udało się jedno – skonsolidowanie organizacji związkowych. W poniedziałek w siedzibie Komisji Krajowej „S” w Gdańsku spotkali się szefowie trzech central związkowych NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda, OPZZ – Jan Guz oraz Forum ZZ – Tadeusz Chwałka.

Cel spotkania to koordynacja działań przeciwko rządowym planom zmian w prawie pracy, które zdaniem związkowców czynią z zatrudnionych pracowników na rozkaz. Porozumienie trzech największych central związków zawodowych zakłada wspólne akcje protestacyjne, by jak mówią związkowcy, zmusić rząd do pracy.

- Spotkaliśmy się by omówić sytuację i koordynować wszystkie działania po przestawieniu rządowi wspólnych postulatów. Wszystkie ręce na pokład. Nasze warunki brzegowe się nie zmieniły. Warunkiem przystąpienia do rozmów z rządem jest wycofanie z Sejmu rządowego i poselskiego (autorstwa posła PO Adama Szejnfelda) projektu zmian w prawie pracy. Premier gra na czas. Dialog z rządem nie przynosi żadnych efektów – mówił Piotr Duda, zapowiadając skoordynowane akcje protestacyjne.

Jan Guz apelował o jedność w upominanie się o godność pracy.

- Zagrożona jest demokracja. Społeczeństwo jest ubogie. W takich sytuacjach Polacy się integrują. Nie odpuścimy rządowi lenistwa w tworzeniu miejsc pracy. Nie pozwolimy rzucić się na kolana. Nie pozwolimy się lekceważyć. Oczekujemy aktywności rządu i odejścia od dramatycznego rozwarstwienia dochodów. Ktoś kto zarabia w milionach nie ma 10 złotych na podwyżkę płacy minimalnej? To działanie przeciwko gospodarce i dławienie popytu – powiedział lider OPZZ i dodał, że to w Polsce jest już najbardziej elastyczne prawo pracy wskazując na umowy śmieciowe, zatrudnianie na czas określony, agencje pracy tymczasowej.

Pierwszą wspólną akcją w tej odsłonie nacisku na rząd PO-PSL będzie wtorkowa demonstracja  we Wrocławiu. - Naszym celem nie jest strajk, a załatwienie problemów. My pomagamy temu rządowi, uprzedzamy o niebezpieczeństwach, do jakich prowadzi złe prawo – podkreślił z ironią Guz.

Wcześniej takie wspólne akcje były prowadzone w Gdańsku m.in. w obronie służb mundurowych. Związkowcy zapowiadają też na wrzesień akcje protestacyjne w obronie praw pracowników w stolicy. - My pojedziemy do Warszawy po zwycięstwo – zapowiedział Piotr Duda.

Szefowie Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych spotkali się, by ustalić wspólne działania przeciw planowanym zmianom w prawie pracy do czasu rozstrzygnięcia związkowych referendów. Takie referenda wśród załóg w ślad za „S” rozpiszą też OPZZ i FZZ.  Związkowcy sprzeciwiają się zmianom w prawie pracy dotyczącym uelastycznienia czasu pracy. Oznacza ta zmiana w kodeksie pracy oddanie pracodawcom możliwości  rozliczania czasu pracy w rocznym okresie.  Dodatkowo zmiany dotyczące wynagradzania za nadgodziny spowodują faktyczną obniżkę pensji. Kolejną osią sporu z rządem jest zbyt niska płaca minimalna i generowane przez nią zjawisko „ubogich pracujących”.

Płaca minimalna na 2014 rok powinna wzrosnąć o 120 zł do poziomu 1720 zł brutto. Najpewniej rząd zaproponuje jej podniesienie o 88 zł. - Pracodawcy już ustalili ile ma wynosić. Rząd oraz pracodawcy mają wspólne stanowisko w sprawie płacy minimalnej na rok 2014. Wzrost ma wynosić 88 zł. Dialog w Komisji trójstronnej to kpina. Dość tego. Minimum, o którym możemy rozmawiać to 1720 zł – stwierdził Tadeusz Chwałka, przewodniczący FZZ i zapowiedział, że kierowana przez niego organizacja będzie wzywała załogi do podejmowania sporów zbiorowych.

- Ludzie mają dość tych rządów, mają dość Platformy Obywatelskiej. Refleksja w rządzie miała nastąpić po przepchnięciu jak dekretem ustawy emerytalnej. My już nie ustąpimy o milimetr. Chcemy się dobrze przygotować – zapowiedział Duda.

Zdaniem Krzysztofa Dośli, przewodniczącego ZRG NSZZ „S” wspólne działanie głównych central związkowych
- Mamy większą siłę i skuteczność. Postulaty są wspólne. Obecny rząd osiągnął duży sukces konsolidując organizacje związkowe.  Ten rząd wyczerpał swoje intelektualne możliwości co widać po banalności spraw, którymi ten rząd się zajmuje, w znacznej części sam je generując. Jednocześnie posługując się środkami finansowymi rząd wywołuje chaos informacyjny, udowadniając, że nie bezrobocie, nie bezdomność, nie niedożywione dzieci, brak pracy dla absolwentów, wyludnianie się połaci naszej ojczyzny są istotne, a szereg tematów zastępczych – komentuje gdańskie spotkanie Krzysztof Dośla.

ASG

[fot. Paweł Glanert]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook