Jedynie prawda jest ciekawa


Związkowi liderzy przeciw antypracowniczej polityce rządu

20.05.2013

Premierowi Donaldowi Tuskowi udało się jedno – skonsolidowanie organizacji związkowych. W poniedziałek w siedzibie Komisji Krajowej „S” w Gdańsku spotkali się szefowie trzech central związkowych NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda, OPZZ – Jan Guz oraz Forum ZZ – Tadeusz Chwałka.

Cel spotkania to koordynacja działań przeciwko rządowym planom zmian w prawie pracy, które zdaniem związkowców czynią z zatrudnionych pracowników na rozkaz. Porozumienie trzech największych central związków zawodowych zakłada wspólne akcje protestacyjne, by jak mówią związkowcy, zmusić rząd do pracy.

- Spotkaliśmy się by omówić sytuację i koordynować wszystkie działania po przestawieniu rządowi wspólnych postulatów. Wszystkie ręce na pokład. Nasze warunki brzegowe się nie zmieniły. Warunkiem przystąpienia do rozmów z rządem jest wycofanie z Sejmu rządowego i poselskiego (autorstwa posła PO Adama Szejnfelda) projektu zmian w prawie pracy. Premier gra na czas. Dialog z rządem nie przynosi żadnych efektów – mówił Piotr Duda, zapowiadając skoordynowane akcje protestacyjne.

Jan Guz apelował o jedność w upominanie się o godność pracy.

- Zagrożona jest demokracja. Społeczeństwo jest ubogie. W takich sytuacjach Polacy się integrują. Nie odpuścimy rządowi lenistwa w tworzeniu miejsc pracy. Nie pozwolimy rzucić się na kolana. Nie pozwolimy się lekceważyć. Oczekujemy aktywności rządu i odejścia od dramatycznego rozwarstwienia dochodów. Ktoś kto zarabia w milionach nie ma 10 złotych na podwyżkę płacy minimalnej? To działanie przeciwko gospodarce i dławienie popytu – powiedział lider OPZZ i dodał, że to w Polsce jest już najbardziej elastyczne prawo pracy wskazując na umowy śmieciowe, zatrudnianie na czas określony, agencje pracy tymczasowej.

Pierwszą wspólną akcją w tej odsłonie nacisku na rząd PO-PSL będzie wtorkowa demonstracja  we Wrocławiu. - Naszym celem nie jest strajk, a załatwienie problemów. My pomagamy temu rządowi, uprzedzamy o niebezpieczeństwach, do jakich prowadzi złe prawo – podkreślił z ironią Guz.

Wcześniej takie wspólne akcje były prowadzone w Gdańsku m.in. w obronie służb mundurowych. Związkowcy zapowiadają też na wrzesień akcje protestacyjne w obronie praw pracowników w stolicy. - My pojedziemy do Warszawy po zwycięstwo – zapowiedział Piotr Duda.

Szefowie Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych spotkali się, by ustalić wspólne działania przeciw planowanym zmianom w prawie pracy do czasu rozstrzygnięcia związkowych referendów. Takie referenda wśród załóg w ślad za „S” rozpiszą też OPZZ i FZZ.  Związkowcy sprzeciwiają się zmianom w prawie pracy dotyczącym uelastycznienia czasu pracy. Oznacza ta zmiana w kodeksie pracy oddanie pracodawcom możliwości  rozliczania czasu pracy w rocznym okresie.  Dodatkowo zmiany dotyczące wynagradzania za nadgodziny spowodują faktyczną obniżkę pensji. Kolejną osią sporu z rządem jest zbyt niska płaca minimalna i generowane przez nią zjawisko „ubogich pracujących”.

Płaca minimalna na 2014 rok powinna wzrosnąć o 120 zł do poziomu 1720 zł brutto. Najpewniej rząd zaproponuje jej podniesienie o 88 zł. - Pracodawcy już ustalili ile ma wynosić. Rząd oraz pracodawcy mają wspólne stanowisko w sprawie płacy minimalnej na rok 2014. Wzrost ma wynosić 88 zł. Dialog w Komisji trójstronnej to kpina. Dość tego. Minimum, o którym możemy rozmawiać to 1720 zł – stwierdził Tadeusz Chwałka, przewodniczący FZZ i zapowiedział, że kierowana przez niego organizacja będzie wzywała załogi do podejmowania sporów zbiorowych.

- Ludzie mają dość tych rządów, mają dość Platformy Obywatelskiej. Refleksja w rządzie miała nastąpić po przepchnięciu jak dekretem ustawy emerytalnej. My już nie ustąpimy o milimetr. Chcemy się dobrze przygotować – zapowiedział Duda.

Zdaniem Krzysztofa Dośli, przewodniczącego ZRG NSZZ „S” wspólne działanie głównych central związkowych
- Mamy większą siłę i skuteczność. Postulaty są wspólne. Obecny rząd osiągnął duży sukces konsolidując organizacje związkowe.  Ten rząd wyczerpał swoje intelektualne możliwości co widać po banalności spraw, którymi ten rząd się zajmuje, w znacznej części sam je generując. Jednocześnie posługując się środkami finansowymi rząd wywołuje chaos informacyjny, udowadniając, że nie bezrobocie, nie bezdomność, nie niedożywione dzieci, brak pracy dla absolwentów, wyludnianie się połaci naszej ojczyzny są istotne, a szereg tematów zastępczych – komentuje gdańskie spotkanie Krzysztof Dośla.

ASG

[fot. Paweł Glanert]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook