Jedynie prawda jest ciekawa


Przybek: Zwiastuny wiosny

21.03.2014

Oczekiwanie na zwiastuny wiosny i klucze ptaków zbiegły się z dramatycznymi informacjami dotyczącymi masowego zabijania tych zwierząt w Libanie - pisze Andżelika Przybek.

Niewątpliwie przedwiośnie za nami a wiosna właśnie puka do drzwi. Kwiaty kaskadą barw stopniowo ubarwiają przydomowe ogrody i okoliczne łąki. Krokusy, przylaszczki, przebiśniegi, oto  jedne z najpiękniejszych zwiastunów wiosny.

Kolejnym sygnałem końca zimy są stada, a właściwie klucze gęsi masowo migrujące o tej porze roku w nasze strony. Biebrzański Park Narodowy donosi, że także żurawie zawitały na polskiej ziemi.

W regionie lubelskim pierwsze czarne bociany zaobserwowano w miniony weekend a zaledwie kilka dni później pojawiły się również białe boćki.

Niestety, tegoroczne oczekiwanie na zwiastuny wiosny i klucze ptaków zbiegły się z dramatycznymi informacjami dotyczącymi masowego zabijania tych zwierząt w Libanie. Strzelanie do ptaków w tym, do bocianów, żurawi, pelikanów jest tam powszechnie stosowaną praktyką. Zbrodni tej dokonują nawet dziesięcioletnie dzieci. Polowanie jest o tyle łatwe, gdyż  ptaki zmęczone trudnym przelotem nad pustynnymi terenami Azji w stronę Afryki stają się łatwym łupem dla pseudomyśliwych. Tym samym, tamtejsze łowiectwo, to niemal sport, forma rozrywki, a  zdobycz traktowana jest jak trofeum.

Nic dziwnego, że liczebność naszych bocianów z roku na rok maleje. W tym celu Grupa EkoLogiczna oraz wiele innych organizacji takich jak, Grupa Badawcza Bociana Białego, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura", czy Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN oraz lokalne i regionalne grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wystosowali wniosek do ambasadora Libanu w Polsce, aby podjęto konkretne działania mające na celu rozwiązania  problemu zabijania ptaków.

Należy zauważyć, iż są to osobniki, które łączą się w pary na całe życie, każdego roku zasiedlające to samo gniazdo. Tracąc partnera, trudniej im sprostać realiom życia. Zakładam, że i poczucie osamotnienia nie jest im obce. Stąd okrucieństwo ze strony człowieka winno być solidnie karane i natychmiast zakończone, bo bocian to ptak wyjątkowy, symbol rodziny, płodności, mądrości i szczęścia. To również nieodzowny zwiastun wiosny i nadziei na lepszy czas.

Andżelika Przybek
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook