Jedynie prawda jest ciekawa


Przybek: Zwiastuny wiosny

21.03.2014

Oczekiwanie na zwiastuny wiosny i klucze ptaków zbiegły się z dramatycznymi informacjami dotyczącymi masowego zabijania tych zwierząt w Libanie - pisze Andżelika Przybek.

Niewątpliwie przedwiośnie za nami a wiosna właśnie puka do drzwi. Kwiaty kaskadą barw stopniowo ubarwiają przydomowe ogrody i okoliczne łąki. Krokusy, przylaszczki, przebiśniegi, oto  jedne z najpiękniejszych zwiastunów wiosny.

Kolejnym sygnałem końca zimy są stada, a właściwie klucze gęsi masowo migrujące o tej porze roku w nasze strony. Biebrzański Park Narodowy donosi, że także żurawie zawitały na polskiej ziemi.

W regionie lubelskim pierwsze czarne bociany zaobserwowano w miniony weekend a zaledwie kilka dni później pojawiły się również białe boćki.

Niestety, tegoroczne oczekiwanie na zwiastuny wiosny i klucze ptaków zbiegły się z dramatycznymi informacjami dotyczącymi masowego zabijania tych zwierząt w Libanie. Strzelanie do ptaków w tym, do bocianów, żurawi, pelikanów jest tam powszechnie stosowaną praktyką. Zbrodni tej dokonują nawet dziesięcioletnie dzieci. Polowanie jest o tyle łatwe, gdyż  ptaki zmęczone trudnym przelotem nad pustynnymi terenami Azji w stronę Afryki stają się łatwym łupem dla pseudomyśliwych. Tym samym, tamtejsze łowiectwo, to niemal sport, forma rozrywki, a  zdobycz traktowana jest jak trofeum.

Nic dziwnego, że liczebność naszych bocianów z roku na rok maleje. W tym celu Grupa EkoLogiczna oraz wiele innych organizacji takich jak, Grupa Badawcza Bociana Białego, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura", czy Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN oraz lokalne i regionalne grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wystosowali wniosek do ambasadora Libanu w Polsce, aby podjęto konkretne działania mające na celu rozwiązania  problemu zabijania ptaków.

Należy zauważyć, iż są to osobniki, które łączą się w pary na całe życie, każdego roku zasiedlające to samo gniazdo. Tracąc partnera, trudniej im sprostać realiom życia. Zakładam, że i poczucie osamotnienia nie jest im obce. Stąd okrucieństwo ze strony człowieka winno być solidnie karane i natychmiast zakończone, bo bocian to ptak wyjątkowy, symbol rodziny, płodności, mądrości i szczęścia. To również nieodzowny zwiastun wiosny i nadziei na lepszy czas.

Andżelika Przybek
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook