Jedynie prawda jest ciekawa

Przybek: Zwiastuny wiosny

21.03.2014

Oczekiwanie na zwiastuny wiosny i klucze ptaków zbiegły się z dramatycznymi informacjami dotyczącymi masowego zabijania tych zwierząt w Libanie - pisze Andżelika Przybek.

Niewątpliwie przedwiośnie za nami a wiosna właśnie puka do drzwi. Kwiaty kaskadą barw stopniowo ubarwiają przydomowe ogrody i okoliczne łąki. Krokusy, przylaszczki, przebiśniegi, oto  jedne z najpiękniejszych zwiastunów wiosny.

Kolejnym sygnałem końca zimy są stada, a właściwie klucze gęsi masowo migrujące o tej porze roku w nasze strony. Biebrzański Park Narodowy donosi, że także żurawie zawitały na polskiej ziemi.

W regionie lubelskim pierwsze czarne bociany zaobserwowano w miniony weekend a zaledwie kilka dni później pojawiły się również białe boćki.

Niestety, tegoroczne oczekiwanie na zwiastuny wiosny i klucze ptaków zbiegły się z dramatycznymi informacjami dotyczącymi masowego zabijania tych zwierząt w Libanie. Strzelanie do ptaków w tym, do bocianów, żurawi, pelikanów jest tam powszechnie stosowaną praktyką. Zbrodni tej dokonują nawet dziesięcioletnie dzieci. Polowanie jest o tyle łatwe, gdyż  ptaki zmęczone trudnym przelotem nad pustynnymi terenami Azji w stronę Afryki stają się łatwym łupem dla pseudomyśliwych. Tym samym, tamtejsze łowiectwo, to niemal sport, forma rozrywki, a  zdobycz traktowana jest jak trofeum.

Nic dziwnego, że liczebność naszych bocianów z roku na rok maleje. W tym celu Grupa EkoLogiczna oraz wiele innych organizacji takich jak, Grupa Badawcza Bociana Białego, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura", czy Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN oraz lokalne i regionalne grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wystosowali wniosek do ambasadora Libanu w Polsce, aby podjęto konkretne działania mające na celu rozwiązania  problemu zabijania ptaków.

Należy zauważyć, iż są to osobniki, które łączą się w pary na całe życie, każdego roku zasiedlające to samo gniazdo. Tracąc partnera, trudniej im sprostać realiom życia. Zakładam, że i poczucie osamotnienia nie jest im obce. Stąd okrucieństwo ze strony człowieka winno być solidnie karane i natychmiast zakończone, bo bocian to ptak wyjątkowy, symbol rodziny, płodności, mądrości i szczęścia. To również nieodzowny zwiastun wiosny i nadziei na lepszy czas.

Andżelika Przybek
[Fot. Stefczyk.info]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook