Jedynie prawda jest ciekawa


Przybek: Zwiastuny wiosny

21.03.2014

Oczekiwanie na zwiastuny wiosny i klucze ptaków zbiegły się z dramatycznymi informacjami dotyczącymi masowego zabijania tych zwierząt w Libanie - pisze Andżelika Przybek.

Niewątpliwie przedwiośnie za nami a wiosna właśnie puka do drzwi. Kwiaty kaskadą barw stopniowo ubarwiają przydomowe ogrody i okoliczne łąki. Krokusy, przylaszczki, przebiśniegi, oto  jedne z najpiękniejszych zwiastunów wiosny.

Kolejnym sygnałem końca zimy są stada, a właściwie klucze gęsi masowo migrujące o tej porze roku w nasze strony. Biebrzański Park Narodowy donosi, że także żurawie zawitały na polskiej ziemi.

W regionie lubelskim pierwsze czarne bociany zaobserwowano w miniony weekend a zaledwie kilka dni później pojawiły się również białe boćki.

Niestety, tegoroczne oczekiwanie na zwiastuny wiosny i klucze ptaków zbiegły się z dramatycznymi informacjami dotyczącymi masowego zabijania tych zwierząt w Libanie. Strzelanie do ptaków w tym, do bocianów, żurawi, pelikanów jest tam powszechnie stosowaną praktyką. Zbrodni tej dokonują nawet dziesięcioletnie dzieci. Polowanie jest o tyle łatwe, gdyż  ptaki zmęczone trudnym przelotem nad pustynnymi terenami Azji w stronę Afryki stają się łatwym łupem dla pseudomyśliwych. Tym samym, tamtejsze łowiectwo, to niemal sport, forma rozrywki, a  zdobycz traktowana jest jak trofeum.

Nic dziwnego, że liczebność naszych bocianów z roku na rok maleje. W tym celu Grupa EkoLogiczna oraz wiele innych organizacji takich jak, Grupa Badawcza Bociana Białego, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura", czy Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN oraz lokalne i regionalne grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wystosowali wniosek do ambasadora Libanu w Polsce, aby podjęto konkretne działania mające na celu rozwiązania  problemu zabijania ptaków.

Należy zauważyć, iż są to osobniki, które łączą się w pary na całe życie, każdego roku zasiedlające to samo gniazdo. Tracąc partnera, trudniej im sprostać realiom życia. Zakładam, że i poczucie osamotnienia nie jest im obce. Stąd okrucieństwo ze strony człowieka winno być solidnie karane i natychmiast zakończone, bo bocian to ptak wyjątkowy, symbol rodziny, płodności, mądrości i szczęścia. To również nieodzowny zwiastun wiosny i nadziei na lepszy czas.

Andżelika Przybek
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook