Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: Zaufanie do Węgier wzrośnie

08.08.2013

Teza o tym, że egzekwowanie zobowiązań od zewnętrznych potężnych podmiotów ekonomicznych miałoby kończyć się wycofywaniem się inwestorów, jest nie bardzo rozpowszechniona, a zarazem nieprawdziwa. Przykład Węgier jest tego najlepszym dowodem – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski politolog i ekspert ds. międzynarodowych

Stefczyk.info: Węgry spłaciły przed terminem dług zaciągnięty wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jest ot chyba dowód na skuteczność polityki Orbana – także w aspekcie ekonomicznym?

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski: W wymiarze politycznym jest to dowodem na to, że Orban nie chciał wykonywać poleceń MFW ani w żadnym innym wymiarze być od niego zależnym. Dlatego też forsował – jak widać skutecznie – własny projekt uzdrowienia gospodarczego po rządach postkomunistów. Przedterminowa spłata długu świadczy o tym, że Orban dąży do prowadzenia autonomicznej polityki i nie chce, aby MFW bądź inna instytucja zagraniczna stanowiła jakikolwiek instrument nacisku na jego rząd. Niezależność ekonomiczna jest ogromnie istotna. Jednym ze źródeł finansowania programu ekonomicznego rządu Orbana jest opodatkowanie banków zagranicznych. Banki te w innych krajach – na przykład w Polsce – cieszą się daleko idącymi przywilejami czy też prowadzą praktykę prowadzenia operacji w rodzaju ukrywania rzeczywistych zysków unikając w ten sposób opodatkowania.

Premier Węgier nie bał się jednak wystąpić przeciwko między innymi przeciwko takim właśnie praktykom. I – jak się okazuje – okazało się to jednak nie tylko możliwe, ale i opłacalne.

Teza o tym, że egzekwowanie zobowiązań od zewnętrznych potężnych podmiotów ekonomicznych miałoby kończyć się wycofywaniem się inwestorów, jest nie bardzo rozpowszechniona, a zarazem nieprawdziwa. Przykład Węgier jest tego najlepszym dowodem.  Gdyby to była prawda, Orban nie miałby funduszy na spłacenie zadłużenia wobec MFW.

Czy spłacenie długu wobec MFW to oznaka, że węgierska gospodarka wychodzi na prostą?

Trudno mi ocenić, czy jest to efekt długofalowego procesu, czy też może skondensowanego wysiłku podjętego na rzecz likwidacji zadłużenia i uniezależnienia się od zewnętrznych elementów nacisku. Teraz pojawia się pytanie, czy ten stan uda się utrzymać i jak długo. Mam nadzieję, że się uda. Możliwe, że komentarze w sprawie tego wydarzenia będą zależne od sympatii politycznych, którzy albo będą twierdzili, że jest to efemeryda, która się długo nie utrzyma albo będą wieszczyli jakieś inne katastrofy. Ci, którzy popierają politykę Orbana, będą z kolei twierdzili, że przedterminowe spłacenie długu jest dowodem na sprawność polityki węgierskiego premiera.

Ekonomii jednak nie da się oszukać. Jeśli Orban potrafił spłacić zobowiązania finansowe wobec MFW, zadaje to kłam tezie o jego nieudolności. Antyorbanowska propaganda traci jeden ze swoich filarów?

Sądzę, że nagonka na premiera Węgier była intencjonalna. Nie można zapominać o tym, że w kwestiach finansowych ogromną rolę odgrywa zaufanie. Jeśli tworzy się negatywny wizerunek danego podmiotu gospodarczego – w tym przypadku państwa węgierskiego – niezależnie od tego, jaka jest jego sytuacja rzeczywista, może mieć ono problem ze spłatą kredytów czy prolongatą terminów ich spłaty. Takie państwo zaczyna uchodzić za kraj niewypłacalny bądź o wysokim ryzyku wypłacalności. Przedterminowa spłata zadłużenia Węgier z całą pewnością znacznie poprawi wizerunek tego kraju – nie tylko w wymiarze materialnym, ale i psychologicznym.  Będzie to na pewno oddziaływało pozytywnie na sytuację ekonomiczną Węgier. Przestaną one być postrzegane jako kraj wysokiego ryzyka. Siłą rzeczy zaufanie do Węgier wzrośnie, co będzie oczywiście miało konkretne przełożenie na pieniądze. Poza kwestiami ekonomicznymi, przedterminowa spłata zadłużenia to także ważny sukces wizerunkowy.

Odwróćmy tę sytuację – czy zatem stracą wizerunkowo instytucje unijne, które rozpętały nagonkę przeciwko Orbanowi?

Nie sądzę. Siła oddziaływania unijnego aparatu propagandowego jest ogromna. Możliwość głoszenia rozmaitych teorii przez instytucje unijne i Węgry jest nieporównywalna. Pojedyncze kraje nie mają możliwości przeprowadzenia skutecznej kampanii informacyjnej we własnych sprawach. Wiodące agencje ratingowe, których siedziby mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, wykonują tę jednak tę pracę za Węgry. Agencie te pokazują rzeczywisty stan gospodarki unijnej. Tu z kolei Unia jest bezbronna. Istniał wprawdzie pomysł powołania unijnej agencji ratingowej, ale aby opinie miały znaczenie ekonomiczne, muszą być wiarygodne. Powołanie agencji  służącej propagandzie  sukcesu, mija się z celem. Węgrom prowadzenie antyunijnej kampanii propagandowej nie jest natomiast do niczego potrzebne. Powinny one prowadzić raczej kampanię pozytywną, pokazywać, co im się udało i w jaki sposób to przeprowadzili. Rozsądni ludzie sami wyciągną z tego wnioski.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Żurek

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook