Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: raczej nie będzie interwencji USA w Syrii

14.06.2013

Mimo odkrycia, że reżim syryjski użył broni chemicznej przeciwko powstańcom świat wstrzymał oddech. Teraz wszyscy czekają na decyzję Stanów Zjednoczonych, które zapowiedziały, że dowiedzenie, że użyto broni chemicznej będzie przekroczeniem "cienkiej czerwonej linii". Czy za nią będzie wojna rozmawiamy z dr. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim, politologiem i ekspertem ds. międzynarodowych.

STEFCZYK.INFO: Po potwierdzeniu, że w Syrii reżim użył przeciwko rebeliantom broni chemicznej wszyscy zaczęli się zastanawiać ja zareagują Stany Zjednoczone. Będzie wojna?

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski: Wojna to już jest, domowa. Pytanie, czy będzie interwencja zewnętrzna. Zdaje się, że podmiot który byłby w najlepszej pozycji do przeprowadzenia skutecznej interwencji – czyli Turcja – zaczyna się pogrążać w chaosie wewnętrznym, który zmniejsza możliwość takie rozwoju wydarzeń.

Natomiast nie sądzę, aby same Stany Zjednoczone miały ochotę na angażowanie się w kolejną wojnę z nieznanym celem politycznym. Będąc w Afganistanie, mając doświadczenia irackie nie wydaje mi się, aby interwencja była celem USA, no chyba że zostaną do tego zmuszone.

Od południa mamy jeszcze poważny problem – ze strony Libanu, który jest penetrowany przez Hesbollah, które bojówki biorą udział w wojnie w Syrii. A jednocześnie są siłą sterowaną przez Iran i skrajnie wrogą wobec Izraela, który też graniczy z Syrią i gdzie wobec wycofywania się sił ONZ ze Wzgórz Golan, także istnieje możliwość uwikłania się Izraela w wojnę. Ale jego interewencja nie będzie miała na celu pacyfikacji Syrii, a jedynie pogranicza syryjsko-izraelskiego. To nie jest kraj, który może sobie pozwolić na okupację tak dużego obszaru jakim się Syria.

Tak więc czarne scenariusze są możliwe, jak choćby wciągnięcie w konflikt Izraela, co zmusi USA do interwencji. Pamiętajmy też, że Rosja złożyła propozycję rozmieszczenia swych wojsk na Wzgórzach Golan, co oczywiście zostało odrzucone przez Izrael, a co świadczy o demonstrowanie przez Rosję zainteresowanie tamtejszymi problemami, bo przecież Putin nie łudził się, że Izrael zgodzi się na rosyjskie wojska na Wzgórzach Golan. Poza tym Rosjanie mają bazę w Taurusie.

Zatrzymajmy się może na chwilę przy Turcji. Czy faktycznie nie jest ona w stanie zaangażować się w konflikt?

Nie potrafię powiedzieć, czy trwające tam starcia z policją są na tyle poważne, że zdestabilizują państwo, ale niewątpliwie władze nie są w stanie obecnie podjąć decyzji o zakrojonej na szerszą skalę interwencji armii tureckiej w Syrii. Ale jak dobrze wiemy w historii świata różnie się zdarzało, bo np. wojna o Falklandy wybuchła, aby generał Loopoldo Galtieri mógł stłumić demonstrację Argentyńczyków przeciwko swojemu rządowi – przy pomocy wojny stworzył oś konsolidacji wokół sprawy narodowej. Więc jeśli ktoś sobie wyobrazi we władzach tureckich, że interwencja zewnętrzna jest dobrym instrumentem do uspokojenia sytuacji wewnętrznej, to może podjąć decyzję o zaangażowaniu zbrojnym w Syrii.

Po potwierdzeniu, że w Syrii zastosowano broń chemiczną Stany Zjednoczone zasugerowały jakąś formę interweencji. Ale będzie to miało raczej formę pomocy wojskowej, logistyki i być może wysłaniu doradców wojskowych, tak?

Użycie broni chemicznej przeciwko powstańcom jest wystarczającym pretekstem do interwencji. Ale uważam, że Amerykanie nie mają na to ochoty. Natomiast faktycznie mogą otworzyć szerzej zaopatrzenie dla wojsk powstańczych, choć one są bardzo politycznie zróżnicowane i niekoniecznie sympatyczne.

Z jednej strony jest to gra Amerykanów na osłabienie znaczenia Rosji w tym regionie, z drugiej strony chodzi o wyparci wpływów Iranu, który jest wrogiem i Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Pytanie zasadnicze: wystąpienie którego z tych dwóch państw – USA, czy Izrael będzie bardziej antagonizujące. No i raczej nie ma wątpliwości, że Izrael.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook