Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: raczej nie będzie interwencji USA w Syrii

14.06.2013

Mimo odkrycia, że reżim syryjski użył broni chemicznej przeciwko powstańcom świat wstrzymał oddech. Teraz wszyscy czekają na decyzję Stanów Zjednoczonych, które zapowiedziały, że dowiedzenie, że użyto broni chemicznej będzie przekroczeniem "cienkiej czerwonej linii". Czy za nią będzie wojna rozmawiamy z dr. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim, politologiem i ekspertem ds. międzynarodowych.

STEFCZYK.INFO: Po potwierdzeniu, że w Syrii reżim użył przeciwko rebeliantom broni chemicznej wszyscy zaczęli się zastanawiać ja zareagują Stany Zjednoczone. Będzie wojna?

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski: Wojna to już jest, domowa. Pytanie, czy będzie interwencja zewnętrzna. Zdaje się, że podmiot który byłby w najlepszej pozycji do przeprowadzenia skutecznej interwencji – czyli Turcja – zaczyna się pogrążać w chaosie wewnętrznym, który zmniejsza możliwość takie rozwoju wydarzeń.

Natomiast nie sądzę, aby same Stany Zjednoczone miały ochotę na angażowanie się w kolejną wojnę z nieznanym celem politycznym. Będąc w Afganistanie, mając doświadczenia irackie nie wydaje mi się, aby interwencja była celem USA, no chyba że zostaną do tego zmuszone.

Od południa mamy jeszcze poważny problem – ze strony Libanu, który jest penetrowany przez Hesbollah, które bojówki biorą udział w wojnie w Syrii. A jednocześnie są siłą sterowaną przez Iran i skrajnie wrogą wobec Izraela, który też graniczy z Syrią i gdzie wobec wycofywania się sił ONZ ze Wzgórz Golan, także istnieje możliwość uwikłania się Izraela w wojnę. Ale jego interewencja nie będzie miała na celu pacyfikacji Syrii, a jedynie pogranicza syryjsko-izraelskiego. To nie jest kraj, który może sobie pozwolić na okupację tak dużego obszaru jakim się Syria.

Tak więc czarne scenariusze są możliwe, jak choćby wciągnięcie w konflikt Izraela, co zmusi USA do interwencji. Pamiętajmy też, że Rosja złożyła propozycję rozmieszczenia swych wojsk na Wzgórzach Golan, co oczywiście zostało odrzucone przez Izrael, a co świadczy o demonstrowanie przez Rosję zainteresowanie tamtejszymi problemami, bo przecież Putin nie łudził się, że Izrael zgodzi się na rosyjskie wojska na Wzgórzach Golan. Poza tym Rosjanie mają bazę w Taurusie.

Zatrzymajmy się może na chwilę przy Turcji. Czy faktycznie nie jest ona w stanie zaangażować się w konflikt?

Nie potrafię powiedzieć, czy trwające tam starcia z policją są na tyle poważne, że zdestabilizują państwo, ale niewątpliwie władze nie są w stanie obecnie podjąć decyzji o zakrojonej na szerszą skalę interwencji armii tureckiej w Syrii. Ale jak dobrze wiemy w historii świata różnie się zdarzało, bo np. wojna o Falklandy wybuchła, aby generał Loopoldo Galtieri mógł stłumić demonstrację Argentyńczyków przeciwko swojemu rządowi – przy pomocy wojny stworzył oś konsolidacji wokół sprawy narodowej. Więc jeśli ktoś sobie wyobrazi we władzach tureckich, że interwencja zewnętrzna jest dobrym instrumentem do uspokojenia sytuacji wewnętrznej, to może podjąć decyzję o zaangażowaniu zbrojnym w Syrii.

Po potwierdzeniu, że w Syrii zastosowano broń chemiczną Stany Zjednoczone zasugerowały jakąś formę interweencji. Ale będzie to miało raczej formę pomocy wojskowej, logistyki i być może wysłaniu doradców wojskowych, tak?

Użycie broni chemicznej przeciwko powstańcom jest wystarczającym pretekstem do interwencji. Ale uważam, że Amerykanie nie mają na to ochoty. Natomiast faktycznie mogą otworzyć szerzej zaopatrzenie dla wojsk powstańczych, choć one są bardzo politycznie zróżnicowane i niekoniecznie sympatyczne.

Z jednej strony jest to gra Amerykanów na osłabienie znaczenia Rosji w tym regionie, z drugiej strony chodzi o wyparci wpływów Iranu, który jest wrogiem i Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Pytanie zasadnicze: wystąpienie którego z tych dwóch państw – USA, czy Izrael będzie bardziej antagonizujące. No i raczej nie ma wątpliwości, że Izrael.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook