Jedynie prawda jest ciekawa

Żurawski vel Grajewski: Przeceniona prezydencja

14.12.2011

Od czasu wejścia w życie traktatu lizbońskiego prezydencja nie ma istotnego znaczenia w sterowaniu merytorycznym pracami Unii. To jest sterowanie techniczne – mówi portalowi Stefczyk.info politolog Przemysław Żurawski vel. Grajewski.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia polską prezydencję?

Przemysław Żurawski vel. Grajewski: Jest ona mocno przeceniona. I to niezależnie od jakości polskiego rządu. Należy pamiętać, że od czasu wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego prezydencja nie ma istotnego znaczenia w sterowaniu merytorycznym pracami Unii. To jest sterowanie techniczne.

Słychać jednak opinie, że poradziliśmy sobie w trudnym momencie

Trzeba pamiętać, że wstrząsy obserwowane w UE miały miejsce w obszarach, które nie dotyczą Polski. Przecież my, ani nie jesteśmy w strefie euro, ani nie jesteśmy mocarstwem. To sprawia, że nie możemy występować z poważnymi pomysłami, za którymi stałby potencjał państwa. Możemy jedynie występować z propozycjami: my mamy pomysł, a wy zapłaćcie. To również oznacza, że nie mieliśmy szans odegrać aktywnej roli podczas prezydencji.

Ona wzmocniła Polskę?

Przedstawianie prezydencji Polski, jako ważnego wydarzenia oraz poprawienie pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej, jest nieuprawnione. Prezydencje po traktacie z Lizbony nie mają większego znaczenia. Polska prezydencja nie odbiegała niczym od tego stwierdzenia.

Z czego w takim razie wynikają tak entuzjastyczne opinie polityków europejskich?

Sytuacja, w jakiej znalazła się Unia Europejska, wzmocniła szczególnie dwa wielkie kraje Wspólnoty – Niemcy i Francję. Polska popiera ich pomysły w każdej sytuacji. W związku z tym jest chwalona. Warszawa nie sprawia problemów, a mogłaby. Polska mogła przecież zachować się podczas ostatniego szczytu jak Węgrzy czy Czesi i nie przyjąć na razie propozycji niemiecko-francuskiej. To od naszej decyzji zależało, czy brytyjski sprzeciw znajdzie oparcie w Europie Środkowej. Jednak myśmy poparli propozycję Berlina i Paryża. I jesteśmy w związku z tym chwaleni.

Od lat staramy się płynąć z głównym nurtem

Postanowiliśmy również wycofać zastrzeżenia wobec polityki rosyjskiej, które mieliśmy w ostatnich latach. To również w budujących strategiczne partnerstwo z Moskwą Niemcach i Francuzach jest mile widziane. Polska, jako kraj niezajmujący się forsowaniem własnych pomysłów, sprzecznych z interesami unijnych potęg, odbierana jest jako spolegliwa. Jest w związku z tym chwalona. Warto pamiętać, że przedwojenna Czechosłowacja również była chwalona za swój pragmatyzm, gdy ulegała żądaniom europejskich mocarstw.

Pochwały na forum europejskim są często wykorzystywane w debacie publicznej w Polsce. Słusznie?

Na cudzych pochwałach nie można budować żadnej laurki. To nie może być źródło naszej oceny merytorycznej działań polskich władz.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. EPA/CHRISTOPHE KARABA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook