Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: Przeceniona prezydencja

14.12.2011

Od czasu wejścia w życie traktatu lizbońskiego prezydencja nie ma istotnego znaczenia w sterowaniu merytorycznym pracami Unii. To jest sterowanie techniczne – mówi portalowi Stefczyk.info politolog Przemysław Żurawski vel. Grajewski.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia polską prezydencję?

Przemysław Żurawski vel. Grajewski: Jest ona mocno przeceniona. I to niezależnie od jakości polskiego rządu. Należy pamiętać, że od czasu wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego prezydencja nie ma istotnego znaczenia w sterowaniu merytorycznym pracami Unii. To jest sterowanie techniczne.

Słychać jednak opinie, że poradziliśmy sobie w trudnym momencie

Trzeba pamiętać, że wstrząsy obserwowane w UE miały miejsce w obszarach, które nie dotyczą Polski. Przecież my, ani nie jesteśmy w strefie euro, ani nie jesteśmy mocarstwem. To sprawia, że nie możemy występować z poważnymi pomysłami, za którymi stałby potencjał państwa. Możemy jedynie występować z propozycjami: my mamy pomysł, a wy zapłaćcie. To również oznacza, że nie mieliśmy szans odegrać aktywnej roli podczas prezydencji.

Ona wzmocniła Polskę?

Przedstawianie prezydencji Polski, jako ważnego wydarzenia oraz poprawienie pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej, jest nieuprawnione. Prezydencje po traktacie z Lizbony nie mają większego znaczenia. Polska prezydencja nie odbiegała niczym od tego stwierdzenia.

Z czego w takim razie wynikają tak entuzjastyczne opinie polityków europejskich?

Sytuacja, w jakiej znalazła się Unia Europejska, wzmocniła szczególnie dwa wielkie kraje Wspólnoty – Niemcy i Francję. Polska popiera ich pomysły w każdej sytuacji. W związku z tym jest chwalona. Warszawa nie sprawia problemów, a mogłaby. Polska mogła przecież zachować się podczas ostatniego szczytu jak Węgrzy czy Czesi i nie przyjąć na razie propozycji niemiecko-francuskiej. To od naszej decyzji zależało, czy brytyjski sprzeciw znajdzie oparcie w Europie Środkowej. Jednak myśmy poparli propozycję Berlina i Paryża. I jesteśmy w związku z tym chwaleni.

Od lat staramy się płynąć z głównym nurtem

Postanowiliśmy również wycofać zastrzeżenia wobec polityki rosyjskiej, które mieliśmy w ostatnich latach. To również w budujących strategiczne partnerstwo z Moskwą Niemcach i Francuzach jest mile widziane. Polska, jako kraj niezajmujący się forsowaniem własnych pomysłów, sprzecznych z interesami unijnych potęg, odbierana jest jako spolegliwa. Jest w związku z tym chwalona. Warto pamiętać, że przedwojenna Czechosłowacja również była chwalona za swój pragmatyzm, gdy ulegała żądaniom europejskich mocarstw.

Pochwały na forum europejskim są często wykorzystywane w debacie publicznej w Polsce. Słusznie?

Na cudzych pochwałach nie można budować żadnej laurki. To nie może być źródło naszej oceny merytorycznej działań polskich władz.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. EPA/CHRISTOPHE KARABA]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook