Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: MSZ celem ataków opozycji

05.04.2017

Przemysław Żurawski vel Grajewski podniósł w „Gazecie Polskiej Codziennie”, że MSZ stało się dziś dla opozycji jednym z głównych celów ataku, a gra na arenie międzynarodowej „jest wdzięcznym polem do tej manipulacji”.

Profesor przypomina spór wokół nominacji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. -31 stycznia 2017 r. w liście do 27 szefów państw i rządów krajów członkowskich UE, Tusk jako główne zagrożenie dla Europy obok Chin, Rosji oraz „wojen, terroru i anarchii na Bliskim Wschodzie i w Afryce” wymienił USA (!!!). Od tego momentu było wiadomo, że nie może być popierany przez Polskę jako jej kandydat na jakiekolwiek stanowisko- stwierdził Żurawski vel Grajewski. 

Politolog zauważa, że zdezawuowanie Tuska jako reprezentanta Polski gdziekolwiek i w czymkolwiek stało się w tym momencie polską racją stanu. -W dyplomacji nieznana zaś jest formuła dezawuowania przez poparcie. Polska nie mogła zapobiec wyborowi Tuska na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej, mogła jednak (i zrobiła to w swoim dobrze pojętym interesie) uczynić niemożliwym jakiekolwiek kojarzenie jego wypowiedzi ze stanowiskiem Rzeczypospolitej- pisze profesor.

Przemysław Żurawski vel Grajewski dodaje, że sposób, w jaki Donald Trump przyjął kanclerz Angelę Merkel, w zestawieniu ze sposobem, w jaki sekretarz stanu USA Rex Tillerson przyjął ministra Witolda Waszczykowskiego, potwierdzają zasadność dokonania tego kroku. -Tusk zdążył już zresztą wejść w konflikt także z Wielką Brytanią w sprawie Gibraltaru. Teraz to Merkel będzie jadła tę żabę, a nie my. To był jej kandydat, nie nasz. Świat nie kończy się na grze w ramach Unii Europejskiej- podnosi profesor.

Jego zdaniem w ten sposób obroniona została oczywista zasada, że jedynym podmiotem uprawnionym do określania tego, kto jest, a kto nie jest kandydatem Polski na jakiekolwiek stanowisko w którejkolwiek organizacji czy instytucji międzynarodowej, jest legalny rząd RP i nikt inny. -Abdykacja w tej sprawie (co doradza nam opozycja) nie byłaby dowodem „silnej pozycji Polski w UE”. Odwrotnie – byłaby ilustracją dowcipu o pewnym państwie – satelicie ZSRS, które „nie wtrącało się nawet w swoje sprawy wewnętrzne”- przypomina profesor. 

I dodaje, że „gra dopiero się zaczęła, a nie skończyła”. Według niego Polska wymogła publiczną deklarację UE dotyczącą potrzeby sprecyzowania procedury wyboru szefa RE, dotąd niejasnej i jest szansa, ze zasada, iż kandydatem na to stanowisko nie może być nikt, kto nie uzyska poparcia kraju, z którego pochodzi, zostanie ostatecznie przyjęta. -W UE wiedzą, że to my mieliśmy rację co do zasady. Czekajmy na finał tej rozgrywki- zaznacza profesor. Żurawski vel Grajewski zauważa, że osobnym nurtem krytyki pod adresem MSZ są „wynurzenia oderwane od rzeczywistości oparte na wizji świata sprzed ponad 70 lat lub jeszcze dawniejszej”. -Można by wzruszyć ramionami, czytając tę listę komunałów, gdyby nie płynący z nich wniosek , że głównym błędem Polski jest sprzeciwianie się Rosji. Gdybyśmy zrezygnowali z tego sprzeciwu, Rosja „uznałaby nas za partnerów”. Śmiertelnym zagrożeniem dla Polski jest przy tym kult Bandery na Ukrainie- pisze Żurawski vel Grajewski. 

fot. [Fratria]

pc/”Gazeta Polska Codziennie”

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook