Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: Czesi nie osłaniają korupcji...

17.06.2013

O aferze korupcyjnej w Czechach i jej odniesieniach do sytuacji w Polsce rozmawiamy z dr Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim, politologiem i ekspertem ds. międzynarodowych.

Stefczyk.info: Korupcja wywróciła do góry nogami czeską politykę. Premier Petr Neczas podaje się do dymisji. Czy wyobraża pan sobie, że do podobnej sytuacji mogłoby dojść w Polsce?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Nie. Polskie służby odpowiedzialne za zwalczanie korupcji w strukturach państwowych zostały decyzjami obecnie rządzącej koalicji skutecznie do tego typu akcji zniechęcone. Kiedy ją podejmowały, doszło do dymisji szefa tych służb i silnej ich reorganizacji. Ludzie, którzy byli mentalnie gotowi do podjęcia działań antykorupcyjnych zostali usunięci, a reszta ostrzeżona, żeby tego nie robiła.

Może Czesi są szczególnie przeżarci korupcją?

To nie tak, że jakiś naród jest podatny na korupcję, a inny na nią odporny. Problem w tym, czy służby państwowe skutecznie ją zwalczają. Oczywiście podłoże kulturowe odgrywa swoją rolę, czego dowodem są kraje skandynawskie, gdzie korupcja - można rzec tradycyjnie - jest najmniejsza. Ale mamy też przykład dogłębnie skorumpowanej, postsowieckiej, Gruzji, która w ciągu kilku lat rządów Micheila Saakaszwiliego awansowała w międzynarodowym rankingu na pierwsze miejsce wśród państw wolnych od korupcji. Wszystko zależy od determinacji klasy politycznej w zakresie stworzenia sprawnych służb państwowych zwalczających korupcję. A nie od apeli moralnych, czy zakodowanych „genetycznych” skłonności do ulegania korupcji.

Co jest, w porównaniu z Polską, wyróżnikiem Czech sprawiającym, że korupcję zwalcza się tam bez względu na polityczne konsekwencje?

Decyduje zespół czynników. Po pierwsze – brak osłony politycznej dla wysoko postawionych urzędników ulegających korupcji. Nie są chronieni na bazie solidarności politycznej w ramach własnego ugrupowania. Po drugie – inna natura mediów. Naświetlają sprawę  zgodnie z rzeczywistością, a nie z interesem sił politycznych, z którymi sympatyzują. I po trzecie - ostateczną i rozstrzygającą instancją są wyborcy. Jeśli akceptują uleganie korupcji, to ona się szerzy. Wyborcy w Polsce mieli wyraźnie sygnały, przed podjęciem decyzji wyborczych, co do rzeczywistości. Zignorowali te sygnały, więc za to płacą. Wyborcy czescy zachowali się inaczej, więc mają inną sytuację.

Gdyby aferę hazardową przenieść do Czech, to jakby tam się zakończyła?

To political fiction, ale myślę, że normalnym działaniem służb odpowiedzialnych za ściganie tego typu przestępstw, następnie postępowaniem prokuratorskim i sądowym, a w finale -  wyrokami. Nie jestem dyspozytorem informacji, które pozwoliłyby na zakreślenie takiego scenariusza. W każdym razie niewątpliwie rzecz byłaby wyjaśniona, a nie zapomniana i przytłumiona jak w Polsce.

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[na zdjęciu Petr Neczas; fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook