Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski vel Grajewski: Czas się obudzić i zbroić

11.03.2014

Rosyjska agresja na Krym rozwiała złudzenie, że wojna w Europie jest nie do pomyślenia. „Dziś – mówiono – liczy się ekonomia. Zamiast czołgów i samolotów, do ekspansji używa się potęgi gospodarczej” – pisze dr Przemysław Żurawski vel Grajewski na łamach „Gazety Polskiej Codziennie”.

Według niego Rosja od czasów Iwana Kality, tzn. od przełomu XIII i XIV w., rosła wskutek podbojów ze średnią szybkością jednego kraju wielkości Belgii rocznie. „Największa katastrofa geopolityczna XX w.” – jak Putin nazywa rozpad ZSRS – cofnęła ten proces, ale nie zmieniła imperialnej natury państwa moskiewskiego. Rosjanie nigdy nie mieli innego państwa, jak tylko takie właśnie – zorganizowane z myślą o podbijaniu sąsiadów i temu jedynemu celowi służące, wysysające dlań wszystkie siły żywotne z zamieszkującej je ludności”- przekonuje politolog.

Jego zdaniem Rosja nieprowadząca podbojów to Rosja okresu „smuty”. Gdy „smuta” przemija, państwo wraca do jedynego zadania, do którego zostało powołane. „Sąsiedzi Rosji zaś nie mogą - twierdzi Żurawski vel Grajewski - zapominać, że to od ich siły zbrojnej zależy ich byt niepodległy, wolność i życie”. „Polska ostatnich lat zapomniała, gdzie leży i z kim graniczy. Tak złego stosunku sił wojskowych między Rzecząpospolitą a Rosją nie było od czasów saskich. Rządy PO-PSL zrujnowały zdolność obronną Wojska Polskiego. „Strategia obronności Rzeczypospolitej Polskiej” z 2009 r. jest pierwszym dokumentem koncepcyjnym opracowanym przez struktury państwa polskiego, który nie zawiera odniesień do powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej” – wskazuje ekspert.  Nie przewiduje się według niego w niej konieczności samodzielnej obrony kraju w razie braku wsparcia ze strony sojuszników. Dokument nie zawiera też żadnej wzmianki o możliwości przywrócenia zawieszonego poboru i szkolenia wojskowego obywateli. „Wiara w sojusze, w potęgę NATO i USA to jedno, ale najlepszy nawet sojusz nie uchyla wniosku, że pierwszym i najważniejszym instrumentem obrony Rzeczypospolitej powinno być Wojsko Polskie.

Tymczasem z Wojskiem Polskim jest źle” – podkreśla. Oraz zaznacza, że wskutek motywowanego względami wyborczymi wprowadzenia ochotniczej armii zawodowej, liczba żołnierzy WP spadła po 2008 r. o ok. 25 proc., a stany osobowe w latach 2011–2012 wahały się między 98,5 a 97,7 tys., z tego w wojskach lądowych zaledwie 45,7 tys. „Polska ma drastycznie niski stosunek ilościowy obywateli mobilizowanych do obrony kraju na wypadek wojny do całkowitej liczby ludności, który wynosi zaledwie 0,27 proc. Niższy wskaźnik w tym zakresie w Europie mają tylko Czechy (0,17 proc.) i Luksemburg (0,18 proc.). Sąsiedzi Rosji, jak Finlandia (7,16 proc.) i Estonia (3,11 proc.), mają te wskaźniki na wysokim poziomie. Rosja według planów mobilizuje 2,16 proc. populacji, Ukraina 2,47 proc., a Białoruś 3,77 proc.” – wylicza Żurawski vel Grajewski.

I pyta: „Skoro nie ilość to może jakość?”. Ale także tu odpowiedź jest negatywna. „W Polsce, podkreślana przy każdej okazji reguła budżetowa 1,95 proc. PKB na zbrojenia nie jest wykonywana” – uważa politolog. W konsekwencji ciągłych cięć budżet obronny co roku jest o wiele niższy niż zakładano. Na wszystkich tych cięciach – dodaje Żurawski vel Grajewski – ucierpiał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych, z którego nie wydatkowano 14 proc. środków. I konkluduje: „Czas się zbudzić i zbroić. Wszak jeden z naszych sąsiadów, Rosja, uznał, że granice w Europie znów wytycza się mieczem”.

Ryb, GPC

Fot. [mon.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook