Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Trzeba wskazać możliwe skutki

27.07.2013

Rozmowa z politologiem, ekspertem ds. międzynarodowych Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: W Kijowie odbywają się obchody 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej. W czasie przemówienie Wiktor Janukowycz i obecny na Ukrainie Władimir Putin mówili o jedności łączącej oba narody. Prezydent Ukrainy dziękował przywódcy rosyjskiemu za przyjazd, a prezydent Putin zapowiedział dalszą współpracę. Ich spotkanie odbywa się na kilkanaście tygodni przed planowanym podpisaniem umowy stowarzyszeniowej przez UE i Ukrainę. Czy w kontekście unijnym to spotkanie jest istotne?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: To jest wydarzenie istotne w wymiarze symbolicznym. To jest podkreślenie jedności kulturowej Rosji i Ukrainy w wykonaniu tych sił, które usiłują grać tą sprawą politycznie. To jednak nie powinno zaskakiwać - Rosja od zawsze tak robi, uzurpując sobie tradycje Rusi Kijowskiej. Ona ma z nią związki, ale Ruś i Moskwa stanowią dwie odrębne drogi rozwoju kulturowego aż do XVII wieku i podboju Ukrainy przez Moskwę. Tworzenie narracji, jaką zaprezentowali prezydenci, nie powinno nikogo dziwić, ani oburzać. Ono jest sprzeczne jednak z naszymi interesami. Lepiej dla Polski byłoby, gdyby Kijów zaznaczał odrębność kulturową z Rosją. Przecież gros rozwoju Ukrainy dotyczy okresu rozłączności z Rosją, a nie łączności. Analizując to spotkanie przez pryzmat bieżących wydarzeń należy pamiętać, że Janukowycz wywodzi się z Partii Regionów, a jego elektorat przyjaźnie patrzy na tego typu deklaracje.

Co to oznacza dla Unii?

To może być sygnał dla UE, że Ukraina ma opcje, ma inny wybór. To więc rodzaj pewnego przetargu politycznego, choć nie sądzę, by był on specjalnie skuteczny. W Unii nie sentymenty będą decydowały, a możliwość podpisania umowy stowarzyszeniowej nie jest pewna. Ja jestem sceptyczny. Mamy jednak jeszcze kilka miesięcy, może coś się zmieni. Oczywiście nam powinno zależeć na podpisaniu tej umowy, jednak ta sprawa zależy od decyzji Unii, Ukrainy i Rosji.

Rosji? Dlaczego?

Jeśli Rosja wyraźnie zademonstruje, że takie zbliżenie między Rosją a UE zostanie drastycznie źle przyjęte w Moskwie, to w Unii i na Ukrainie znajdą się siły, które uznają, że lepiej się nie narażać. A pretekstów, by Ukrainie nie udzielić wsparcia jest dostatecznie dużo. Sam Wiktor Janukowycz daje wiele. Obchody rocznicy chrztu Rusi są sygnałem, ale nie mają mocy rozstrzygającej.

Jak w tym kontekście oceniać sprawę uchwały dotyczącej Rzezi Wołyńskiej? Polska strona przyjęła uchwałę o łagodniejszej treści, argumentując to dobrem stosunków z Ukrainą, a Kijów opowiada się jawnie po stronie rosyjskiej.

Sprawa uchwały wołyńskiej jest wielowątkowa i skomplikowana. Zupełnie zrozumiałe i naturalne są nastroje istotnej części obywateli polskich, którzy domagają się upamiętnienia tej zbrodni, jej potępienia, potępienia sił na Ukrainie, które do dziś do tradycji UPA się odwołują. To stanowisko części polskiego społeczeństwa sprawiło, że uchwałę w Sejmie w ogóle przyjęto. Przez długi czas Polska przecież nie przyjmowała żadnych uchwał. A zatem, obecna sytuacja jest z punktu widzenia Ukrainy zaostrzeniem sytuacji. I to bez względu na treść uchwały. Już samo podniesienie tematu oddziałuje niekorzystnie na stosunki polsko-ukraińskie.

Trzeba było znów nie zajmować stanowiska?

Tego nie powiedziałem. Być może konieczne było przyjęcie uchwały, być może cena tej decyzji powinna zostać przez Polskę zapłacona. Jednak trzeba mieć jej świadomość, ponieważ ona pozostaje ceną, kosztem w relacjach między naszymi krajami. Mamy zresztą tego skutki. We Lwowie zgłoszono projekt usunięcia Szczerbca z Mogiły Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich i przyjrzenia się symbolice polskiej na zachodniej Ukrainie. Mam oczywiście nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale propozycja padła. Dotąd partia Swoboda wysadzała pomniki Lenina na Ukrainie Wschodniej. Działania polskie mogą spowodować, że zacznie wysadzać polskie pomniki na Ukrainie zachodniej. To nie są dobre skutki. Rzeź Wołyńska była straszną zbrodnią, wymordowano setki tysięcy naszych rodaków w sposób bardzo okrutny. To ludobójstwo przeraża. I być może należało przyjąć uchwałę w tej sprawie. Jednak trzeba mieć świadomość, że działania będą przynosiły skutki. Te skutki były do przewidzenia. I mamy do czynienia obecnie z ożywieniem frontu sporu polsko-zachodnioukraińskiego. A na tym tle grała będzie wschodnia Ukraina, ponieważ jej politycy - z Partii Regionów i komuniści - popierali ostry wydźwięk polskiej uchwały. Oni nie robili tego we względów moralnych, ale dla celów politycznych. W Polsce jednak nie zastanawiał się nikt, dlaczego postulaty części polskich środowisk - również niepodległościowych - współbrzmiały z głosem tych, którzy opowiadają się za jednością wschodniosłowiańską pod rosyjską dominacją. Ze względów praktycznych, politycznych należało sobie zadać pytanie, dlaczego doszło do takiej sytuacji. Warto się nad tym pochylić i zastanowić się, czy to dla nas dobra sytuacja. Partia Regionów będzie wykorzystywała tę sprawę przeciwko nacjonalistom z zachodu.

Z drugiej strony jednak trudno odmówić racji tym, którzy oczekują prawdy dot. Wołynia.

Oczywiście środowiska kresowe, środowiska patriotyczne mają pełne prawo oczekiwania prawdy w tej sprawie. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, ma swoje konsekwencje. Oczywiście możemy przyjąć, że one są dla nas do przyjęcia. Ale należy się nad nimi pochylić i zobaczyć na co chcemy się zdecydować. Sytuacja nie jest dla nas sympatyczna w obu przypadkach. Musimy albo przymykać oczu na Banderowców i zwolenników UPA, albo solidaryzować się z komunistami i orędownikami jedności imperium rosyjskiego. To wybór jak między Dżumą a Cholerą.

Co Pan by wybrał?

Ktoś w tej sytuacji jest groźniejszy, a ktoś słabszy. Ktoś ma przykrą retorykę, a ktoś może budować siłę materialną, która może nam zagrozić. To powinno być rozstrzygające. Niestety nie widzę w Polsce zrozumienia, że ta sprawa ma wiele wątków i może mieć różne negatywne skutki. Na razie dominował przekaz dotyczący prawdy historycznej i moralności. One oczywiście są ważne, Polacy mają do nich prawo. Temu nie wolno przeczyć, ale należy pamiętać, że w tej sprawie możemy grać pewne role.

Co to oznacza?

Polska powinna być zdolna do gry przy użyciu różnych instrumentów. Czym innym jest Sejm, czym innym rząd, czym innym dziennikarze i publicyści, czym innym komentatorzy. Każdy z nich ma swoje zadanie i powinien się zajmować tym właśnie zadaniem. Zadaniami nie powinniśmy się zamieniać. Jedni mogą prezentować ostre stanowisko, a inni powinni tego nie robić. Każdy ma swoją rolę do zagrania. A część polskiej opinii publicznej uznaje, że wszyscy powinni zachowywać się jednakowo. To tak nie działa, to powinno być zniuansowane. Tu widzę pewne błędy, ale możliwe, że one były nie do uniknięcia.

W dyskusji na ten temat pojawiły się opinie, że stosunki polsko-ukraińskie nie są dziś specjalnie ważne, że aktywności nie ma. Może warto było teraz przyjąć ostrą uchwałę?

Rzeczywiście można uznać, że stan skonkretyzowania stosunków polsko-ukraińskich jest tak niski, że naszym stosunkom nic już nie zaszkodzi. Przyjęcie ostrej uchwały w Sejmie obecnie byłoby jak eksplozja kontrolowana. Emocje wybuchłyby teraz, a w przyszłości, gdyby stosunki z Ukrainą zaczęły mieć jakąś treść, ich nie byłyby już takie silne. Teraz nie ma czego burzyć. Jednak z drugiej strony również wtedy trzeba by ponieść koszty tego, co by się wydarzyło. Takimi kosztami jest eskalacja napięcia, np. w Radzie Lwowa, o czym mówiłem. I możemy mieć obecnie eskalacje emocji i kontrakcje. Ku uciesze Moskwy Polska i Ukraina może się pogrążyć w emocjach i konflikcie. W takiej sytuacji zapewne na Kremlu będą świętować. Być może warto było przeprowadzić operację eksplozji kontrolowanej, ale obecnie jest po sprawie, bowiem uchwała została przyjęta.

Sama treść uchwały miała dla Ukraińców znaczenie?

Być może nie. Jak wspominałem samo jej podjęcie jest dla Ukrainy znaczącym wydarzeniem. Wydaje się, że każda uchwała przyjęta w tej sprawie mogłaby doprowadzić do tych samych skutków, czyli do eskalacji napięcia między Polską, a zachodnią Ukrainą. Zostaliśmy wmanewrowani w sytuację wynikającą z historii. Ona jest moralnie słuszna, ale niezwykle skomplikowana. Siły prorosyjskie i Rosja będą grały na tej sprawie. Dziwię się, że nikt o tym nie dyskutował i nie wskazywał. Wszystko odbierane jest, jakby nie miało znaczenia. Ja oczywiście - co chcę znów podkreślić - rozumiem, że możemy uznać, że chcemy ponieść koszty decyzji dot. Rzezi Wołyńskiej, że liczymy się ze skutkami, ale trzeba je wskazać i rozumieć, że one istnieją. Tam gdzie to możliwe, trzeba działać tak, by niwelować te skutki, również w porozumieniu z racjonalnymi środowiskami na Ukrainie. A tam są środowiska, z którymi można wspólnie przyjąć, że dzielące nas kwestie nie powinny być pożywką dla Rosji. Warto pamiętać, że bieżąca polityka zachodniej Ukrainy skupia się wokół bieżącej wrogości wobec Rosji, a nie Polski. Oczywiście animozje historyczne są wymierzone z nas, ale bieżąca polityka w Rosję.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook