Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Trzeba prowadzić grę

12.03.2013

Rozmowa z Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: W zeszłym tygodniu BBN podpisał umowę z Rosją ws. współpracy w dziedzinie wojskowej. Na mocy tego porozumienia mamy wymieniać m.in. informacje o polityce bezpieczeństwa. Jak oceniać to porozumienie?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Sądzę, że ocena funkcjonująca w mediach związana z tym porozumieniem jest zbyt krytyczna. Na wstępie trzeba zdać sobie sprawę, że wizyta gen. Stanisława Kozieja była wizytą realizowaną w pewnym cyklu. On został zapoczątkowany w 1997 roku. Wydarzeniem byłoby odwołanie tej wizyty, a nie jej odbycie. To są wizyty rutynowe i mają miejsce od dawna. W mojej ocenie nie ma podstaw, by krytykować Biuro w tej sprawie. Bowiem różnica w pozycji BBN oraz Radą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które podpisały tę umowę, jest korzystna dla nas. Te organa nie są równoprawne - BBN jest organem doradczym, opiniotwórczym, nie decyzyjnym, RB Rosji jest z kolei częścią władzy wykonawczej. Na jej czele stoi prezydent, członkami są ministrowie. Jej decyzje są przekładane na dekrety prezydenckie. W tym rozumieniu umowę, o której mówimy, należy dobrze ocenić. Ten dokument można wykorzystać dla celów propagandowo-retorycznych w kontaktach z naszymi partnerami z Zachodu. Musimy grać wobec nich rolę państwa nienaburmuszonego na Rosję. Z drugiej strony podpisanie tej umowy przez BBN jest rozsądne, ponieważ ogranicza do minimum otwarcie struktur państwa polskiego na infiltrację ze strony rosyjskiej. Gdyby te kontakty były na szczeblu MON czy MSZ to byłoby znacznie mniej rozsądne. Obecne porozumienie daje podstawy do gry propagandowej, daje pewne możliwości rozpoznania intencji rosyjskich przy minimalizacji zagrożenia związanego z rozpoznaniem intencji polskich.

Jednak w mediach pojawiło się wielu komentatorów, którzy mówili o swoich wątpliwościach.

Do wyjaśnienia pozostaje kilka spraw. Należy postawić BBN pytanie np. czy w czasie rozmów nt. umowy Polska uzyskała gwarancje wzajemności. Jeśli dyskutujemy z Rosją o tarczy antyrakietowej to również będziemy rozmawiać z nimi o rakietach w Obwodzie Kaliningradzkim czy na Białorusi? Jeśli tak, to taką grę należy prowadzić. Ta gra jest symboliczna, to nie jest otwarcie się na penetrację rosyjską. Jedyne do czego można mieć zastrzeżenia to polityka informacyjna BBN. Bowiem opinia publiczna powinna wiedzieć, na jakich zasadach opiera się współpraca. Drugą sprawą, na którą warto wskazać, to konieczność doceniania przez nas wrażliwości krajów w regionie, głównie Estończyków. Nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której oni przestraszą się skutków naszych kontaktów z Rosją. Należy więc utrzymywać kontakt z tym krajem i wyjaśniać, na czym opierają się nasze kontakty i współpraca z Rosją. Jeśli takie informacje są przekazywane, to wszystko jest w porządku.

Sprawa umowy BBN i RB Rosji zbiega się w czasie z publikacją artykułu o raporcie ABW. Agencja wskazuje w nim, że do dziś zagrażać Polsce mogą powiązania SB i KGB. ABW wskazuje, że w polskim życiu publicznym działają ludzie, którzy odbywali kursy organizowane przez służby sowieckie. Jak to wpływa na państwo?

Fakt, że istotna część urzędników państwa polskiego, część kariery cywilnej odbywała w czasach PRLowskich, wywołuje naturalne obniżenie skali zaufania znaczącej części opinii publicznej w Polsce co do użyteczności takich osób, szczególnie na odcinku rosyjskim. To zmniejszone zaufanie jest pewnym obciążeniem politycznym, bez względu na to czy ta nieufność jest uzasadniona czy nieuzasadniona. To sprawia bowiem, że politycy nie mają za sobą zasobu moralnego. To jest trudność obiektywna dla polityków. Nie wiem czy w sprawie gen. Kozieja zasadna jest jakaś nieufność, ale media donosiły np. o tym, że wiceszef BBN miał być na liście tajnych współpracowników SB. Jeśli więc takie osoby pracują w Biurze to obniża wiarygodność tej struktury.

O obniżeniu takim można również mówić w przypadku MSZ. Media często donoszą o tym, że w dyplomacji wciąż pracuje wielu współpracowników SB.

To jest niepokojące. Szczególnie, że minister Radosław Sikorski podejmował kilka decyzji, które były de facto w interesie Rosji. Tak było np. w 2009 roku, gdy Sikorski organizował obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wtedy do zabrania głosu nie zaproszono przedstawicieli Finlandii, Republik Bałtyckich, Ukraińców czy Rumunów, ale premiera Rosji oraz kanclerz Niemiec. Tak samo było w sprawie tarczy antyrakietowej, którą Sikorski oceniał z pewnym dystansem, w sprawie odejścia od polityki jagiellońskiej, czy w sprawie konfliktów Ukrainy z Rosją, w których nie wspieraliśmy Kijowa. Warto również pamiętać o wysyłaniu informacji podatkowych opozycji z Białorusi. Podobnych gestów było więcej. To jest groźniejsze działanie, na MSZ ciążą cięższe zarzuty. Należy pytać publicznie, jakie intencje przyświecały ministrowi, gdy podejmował takie decyzje. Równie niepokojący był gest prezydenta Komorowskiego, który pojechał do USA, by de facto wesprzeć podpisanie traktatu NEW START, który był korzystny dla Rosji. Można wskazać na posunięcia władzy, które szkodzą Polsce.

To może wpływać na postrzeganie Polski w ramach NATO?

To zależy przez kogo. Pamiętajmy, że nie ma już jednego Zachodu. Inaczej będzie nas postrzegała Estonia, a inaczej Niemcy czy Włochy. Jeśli Niemcy, Francja, Włochy sprzedają Rosji technologie wojskowe to brak sprzeciwu Polski i demonstrowanie woli współpracy z Rosją przez te kraje będzie oceniany dobrze. To będzie w interesie najważniejszych europejskich państw NATO. Natomiast w Tallinie patrzą na to zapewne z drżeniem serca.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Bbn.gov.pl/Ambasada RP w Moskwie]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook