Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: To tworzenie pozorów sukcesu

05.08.2012

O kolejnej nagrodzie dla Donalda Tuska oraz interpretacji podobnych wydarzeń portal Stefczyk.info rozmawia z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: Kancelaria Premiera informuje, że Donald Tusk otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem od szwajcarskiej grupy wydawniczej Ringier Holding AG. Przyznała mu Nagrodę Europejską za działalność na arenie międzynarodowej. Wcześniej laureatami jej byli m.in. były prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, sekretarz generalny Światowej Organizacji Handlu Pascal Lamy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Czy kolejne nagrody dla Tuska do dowód uznania dla Polski?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Należy odróżnić państwo polskie od premiera Tuska. Nagrody dla premiera należy traktować jako dowód uznania dla linii politycznej, którą objął rząd Polski. Ta linia jest korzystna dla tych, którzy przyznają nagrody. Tak trzeba to interpretować. Należałoby jednak prześledzić dokładnie działalność koncernu, którzy przyznał nagrodę Tuskowi, by coś więcej powiedzieć.

Media zawsze mówią w takiej sytuacji, że to sukces dyplomatyczny polskiego polityka i dowód jego silnej pozycji

Kilka lat temu śp. prezydent Lech Kaczyński w czasie swojej wizyty w Turcji otrzymał nagrodę dla najważniejszego polityka europejskiego. Turcja przyznała ją polskiemu prezydentowi, ponieważ opowiadał się on otwarcie za rozszerzeniem UE o Turcję. Ten mechanizm nie jest, ani niczym dziwnym, ani nagannym. Przecież również Polska przyznaje nagrody. One trafiają do tych, którzy są zasłużeni dla interesów polskich, a nie do tych, którzy z Polską walczą o swoje interesy. W przypadku nagród dla Tuska jest podobnie. Zauważmy, że ostatnia nagroda nie jest nagrodą państwową, ale przyznawaną przez podmiot gospodarczy. Myślę, że to nie jest wydarzenie wysokiej rangi. Premier otrzymywał już nagrody, być może otrzyma jeszcze jakieś inne.

Tę otrzymał za co?

Warto spojrzeć na skład wcześniejszych laureatów. Jest wśród nich premier Luksemburga. Można domniemywać, że podmiot przyznający nagrodę należy do grupy interesów, która uznaje funkcjonowanie unii gospodarczo-walutowej za istotne z punktu widzenia własnych korzyści. Ta grupa popiera konsolidację władzy w ramach tej unii wraz z marginalizacją państw peryferyjnych, ponieważ to jej zdaniem jest najlepsze rozwiązanie. Ponieważ rząd Tuska wspiera tę linię polityczną, więc premier jest nagradzany. W interesie Polski jednak leży walka o podmiotowość i możliwość współdecydowania w ramach tej grupy. Nasz rząd wybrał inaczej.

Wszelkie nagrody przyznawane premierowi są w Polsce nagłaśniane i przedstawiane przez media jako dowód na sukcesy rządu. Można mówić o tym, że nagrody są sposobem ingerowania w wewnętrzną sytuację Polski?

Tak, oczywiście. Przyznawanie nagród to jest tworzenie pozorów sukcesu. Tak samo było z objęciem przez Jerzego Buzka fotela szefa Parlamentu Europejskiego. Wystarczy się zapytać w Polsce, kto był przed Buzkiem szefem PE, by uznać, że nie jest to żadna znacząca postać ani stanowisko. Tymczasem w Polsce objęcie przez Buzka fotela szefa PE przedstawiano jako sukces dziesięciolecia. Tego typu decyzje i posunięcia mają znaczenie manipulacyjne. W odniesieniu do polskiej opinii publicznej są skuteczne, więc będą kontynuowane.

Rozmawiał TK
[Fot. Grzegorz Rogiński/KPRM]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook