Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Sytuacja w USA niepokoi

11.10.2013

Rozmowa z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: W USA trwają rozmowy, które mogą zakończyć kryzys konstytucyjno-finansowy, jaki widać w Stanach. Jednak jeśli okaże się, że negocjacje między Barackiem Obamą a Republikanami zakończą się fiaskiem może dojść do bankructwa Ameryki. Na ile poważna jest obecna sytuacja?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Z naszego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na obraz tej sytuacji na świecie. On powoduje osłabienie prestiżu USA, choć być może przesadne w stosunku do realiów. Jednak wiemy, że decyzje polityczne podejmowane są na podstawie obrazu rzeczywistości, a nie rzeczywistości. W tym rozumieniu więc mamy groźną sytuację. Ona powoduje, że Stany Zjednoczone są politycznie niezdolne do poważnej reakcji na wyzwania w polityce zagranicznej. To z kolei może prowokować do testowania przez różne państwa skali okresowej słabości Stanów Zjednoczonych. Kryzys amerykański jest więc czynnikiem, który destabilizuje sytuację międzynarodową poprzez ukazanie Stanów jako kraju niezdolnego do politycznych reakcji. To dotyczy również przyszłości, ponieważ obecny paraliż budżetowy dotyka wydatków wojskowych.

To łączy się również z brakiem konsekwencji USA wokół Syrii.

Rzeczywiście USA w bardzo nieodległym czasie manewrowały sprawą Syrii i swoimi zapowiedziami w tej sprawie. Działania Waszyngtonu wywołały podobne do obecnego odczucie, że Stany są niezdolne do działania. Teraz to odczucie jest pogłębiane. Abstrahuję od oceny, na ile obraz amerykański jest prawdziwy, jednak demonstrowanie paraliżu przez USA jest faktem. To jest niebezpieczne.

Nie wiem czy to można ocenić, ale sądzi pan, że elity polityczne USA są świadome, jaki sygnał wysyłają?

Sądzę, że część amerykańskich elit tak. Jednak zawsze w polityce widać prymat spraw wewnętrznych nad zagranicznymi. Szczególnie sprawy finansowe są ważne dla oceny polityków. Wyborcy nie będą patrzeć czy dana partia czy polityk załagodzili konflikty w odległych od USA krajach, ale raczej będą sprawdzać, jakie koszty ponoszą podatnicy amerykańscy w wyniku działań tej czy innej formacji. W tym wymiarze będą oceniani politycy USA. To, co się dzieje w Syrii czy krajach nadbałtyckich, nie będzie miało znaczenia. Nie jest to dobra sytuacja, bowiem jeśli nawet elity USA zdają sobie sprawę z wysyłanych światu sygnałów, to z ich kalkulacji wynika, że lepiej tak właśnie postąpić.

USA na tym nie stracą?

Stany Zjednoczone mogą sobie pozwolić na błędy w polityce zagranicznej. Istnieje bowiem przekonanie, że gdy będą chciały odrobić straty to odrobią. To być może będzie bardziej kosztowne, być może będzie dłużej trwało, ale zapewne miałyby taką możliwość. Takie wyobrażenie istnieje. Warto również pamiętać, że cenę amerykańskich zaniedbań będą płacić inni.

W lukę wiarygodności na świecie, jaka jest skutkiem działań administracji USA, wchodzi jakiś kraj? Ktoś na tej sytuacji zyskuje?

Ciężko oceniać takie rzeczy choćby z dużym prawdopodobieństwem, nie mówiąc już o pewności. Można jednak wskazać, że polityka rosyjska obecnie jest bardzo ekspansywna. Widać i bardzo intensywne manewry wojskowe i presję na kraje Partnerstwa Wschodniego. Sądzę, że to może być pewne pokłosie wrażenia, że USA wycofują się z tego regionu, choć nie jest to zapewne związane z ostatnim kryzysem w USA. Jeśli jednak spojrzymy na świat oczami Kremla, zobaczymy pogrążoną w kryzysie - mniejszym niż Rosjanie się spodziewali, ale jednak - Unię Europejską oraz USA, które cofają się przed interwencją w Syrii, a obecnie są pogrążone w kryzysie konstytucyjno-finansowym. To jest wykluczenie Zachodu z wielkiej rozgrywki strategicznej w danym momencie. To może być postrzegane, jako pewna okazja, karta, którą można zagrać, by ugrać więcej. W tym sensie jest to niebezpieczne. W ten sposób obecną sytuację mogą odbierać Chiny czy inne mniejsze państwa wrogie USA.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook