Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Stowarzyszenie wątpliwe

15.11.2013

Rozmowa z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: Na tydzień przed szczytem dot. stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską rosyjskie serwisy internetowe donoszą, że prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė miała zostać w młodości tajnym współpracownikiem sowieckiego KGB. Prezydent zaprzecza. Jednak te doniesienia łączą się z problemami Ukrainy, która nie rozwiązała obecnie sprawy Julii Tymoszenko. Czy w tej sprawie ktoś miesza?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Skoro portale rosyjskie piszą w ten sposób o Dalii Grybauskaite to jest to dość silna wskazówka o co może tu chodzić. Oczywiście niczego nie można wykluczyć, ale wypłynięcie tej wiadomości teraz, na tydzień przed szczytem Unii, którego gospodarzem jest Litwa, popierająca stowarzyszenie Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii z UE, jest niewątpliwie aktem rosyjskiej polityki państwowej. Polityka Rosji jest sprzeczna z interesami Litwy, Polski i UE. To jest próba uderzenia w proces przybliżania m.in. Ukrainy do Unii. Należy to więc rozumieć, jako intrygę rosyjską. Natomiast bardziej skomplikowaną sytuację widać na samej Ukrainie. Sądzę, że podejmowana jest tam gra głównych sił w kraju - Janukowycza wraz z Partią Regionów z jednej strony oraz partie opozycyjne z drugiej strony.

O co w tej grze chodzi?

Chodzi o termin stowarzyszenia Ukrainy z Unią. Obie strony chcą ten moment dostosować do własnych potrzeb wyborczych. To jednak jest kalkulacją błędną, ponieważ Unia Europejska nie czeka zniecierpliwiona na moment, w którym Kijów zgodzi się na stowarzyszenie. Tymczasem Wiktor Janukowycz chciałby móc wykorzystać stowarzyszenie z UE w walce o prezydenturę w 2015 roku. To oznacza, że opinia publiczna musiałaby pamiętać o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej w czasie głosowania. A jeśli umowa podpisana zostałaby w listopadzie to mało kto by o tym pamiętał w 2015. I dlatego Janukowyczowi zależy, by sprawę przeciągać. Natomiast opozycja chciałaby, żeby Janukowycz sukcesu nie miał. I ta gra doprowadziła do pata. On dotyczy decyzji o uchwaleniu ustawy, która pozwoliłaby Julii Tymoszenko wyjechać z kraju w celu podjęcia leczenia - jak się wszyscy spodziewają - w Niemczech.

Kto jest odpowiedzialny za tę sytuację?

Właściwie jest to wspólna decyzja, choć podjęta z różnych powodów. Opozycja nie chce, by Janukowycz mógł przypisać sukces dotyczący UE, a prezydent chce sprawę przeciągać ze względów wyborczych. Swój udział mieli tu również oligarchowie ukraińscy, związani z Rosją. Oni oddziaływali na Partię Regionów. To doprowadziło do sytuacji patowej.

Na czym zależy Janukowyczowi?

On chciałby tę sytuację rozwiązać w ten sposób, by Tymoszenko została wyeliminowana z walki o prezydenturę w 2015 roku. Wydawałoby się, że właśnie zwolnienie jej na leczenie za granicą bez zatarcia kary nie stoi w sprzeczności z planami zbliżenia do UE.

Czym to wszystko może się zakończyć?

Decyzje dotyczące Julii Tymoszenko mogą zostać podjęte 19 listopada. Na wtedy zostały przełożone. Tymczasem Rada Ministrów Unii Europejskiej będzie decydowała o ewentualnym stowarzyszeniu Ukrainy z UE 18 listopada. To oznacza, że Rada Ministrów UE będzie decydowała o Ukrainie przed rozwiązaniem sytuacji byłej premier. Można więc się spodziewać, że Unia nie podejmie decyzji dot. Kijowa, albo podejmie decyzję negatywną. Warto wspomnieć, co mówił Jacek Saryusz-Wolski. On deklarował, co należy rozumieć jako ostrzeżenie dla ukraińskiej klasy politycznej, że brak pozytywnych decyzji na Ukrainie ws. Tymoszenko oznaczało będzie brak stowarzyszenia.

Czyli sprawa Ukrainy jest już przesądzona?

Właściwie można by sądzić, że sprawa jest już negatywnie przesądzona. Sądzę, że wypowiedź Saryusza-Wolskiego należy odczytywać jako ostrzeżenie dla Ukrainy, że sytuacja jest dramatyczna, że jeśli nie będzie działań to kwestia stowarzyszenia zakończy się negatywnie. Unia choćby ze względów prestiżowych nie może się ugiąć, nie może powiedzieć, że choć warunki nie spełnione umowa może zostać podpisana. Co więcej, stowarzyszenie Ukrainy z UE ma wielu przeciwników, choćby dlatego, że ono zaogni stosunki z Rosją. Kijów dostarcza UE świetnego pretekstu, by projekt stowarzyszenia zawiesić. Obecnie ryzyko, że pod koniec listopada nie dojdzie do stowarzyszenia Ukrainy z Unią jest duże.

Jednak co się odwlecze to nie uciecze...

Nie jest przesądzone, że jeśli obecnie się nie uda stowarzyszenie Kijowa z UE będzie miało miejsce za rok. Stowarzyszenie może zostać odłożone przynajmniej na czas po wyborach prezydenckich w 2015 roku. Jednak nie wiadomo, czy wtedy ktoś będzie chciał zbliżenia UE i Ukrainy. W mojej ocenie obecnie mamy koniunkturę, która może się już nie powtórzyć. Dotychczasowi poplecznicy zasady, że dla Unii przede wszystkim Rosja, czyli Francja i Niemcy, obecnie stali się bardziej sceptyczni wobec Moskwy. To jednak może się już nie powtórzyć. Jeśli więc Ukraina nie wykorzysta obecnej sytuacji, po 2015 roku Kijów może być w znaczie gorszej sytuacji. Ukraina nie jest zwykle głównym obiektem zainteresowania unijnego. To, że teraz jest, jest sytuacją szczególną. Za dwa lata sytuacja może być zupełnie inna. Ukraińcy robią błąd.

Rozmawiał TK
[Fot. Longin Wawrynkiewicz/Senat.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook