Jedynie prawda jest ciekawa

Żurawski: Sprawa wymaga wyjaśnień

15.12.2012

Po 10 kwietnia ta informacja może być traktowana jako tropów do sprawdzenia - mówi portalowi wpolityce.pl politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Gdyby ostrzeżenie, które dotarło do SWW mówiło o zagrożeniu głowy państwa, mielibyśmy daleko posuniętą wyrazistość tej notatki – mówi portalowi wPolityce.pl Przemysław Żurawski vel. Grajewski. Politolog zaznacza, że notatka ujawniona przez portal wPolityce.pl, powinna zostać sprawdzona.

Przemysław Żurawski vel Grajewski komentuje informacje dotyczące ostrzeżeń, jakie trafiły do polskich służb przed 10 kwietnia 2010 roku. Portal wPolityce.pl informował, że Służba Wywiadu Wojskowego przyznała, że otrzymała sygnał o możliwym zagrożeniu dla samolotu jednego z państw UE.

Politolog wskazuje, że taki sygnał zawiera zbyt mało danych, by kategoryczne oceniać tę sprawę. „Wiadomo, że coś miało się stać z jednym z samolotów państw Unii Europejskiej. Taka wiadomość mówi zarówno dużo, jak i mało. Notatka dziwnie mówi o kraju UE. Gdyby była mowa choćby o państwie Europy Środowej, można byłoby mówić konkretniej. Sprawa została podana w sposób zbyt ogólny, by mówić kategorycznie. Nie można mówić, że to rzecz bez znaczenia, ale wagi sprawy bym nie oceniał. To jest trop, który trzeba podjąć i wyjaśnić” - zaznacza rozmówca wPolityce.pl.

Naukowiec dodaje, że prokuratura powinna obecnie przyjrzeć się tej sprawie. „Po katastrofie mamy inną sytuację. Obecnie powinno dojść do zbadania każdego wątku. Po 10 kwietnia taka informacja może być traktowana jako jeden z tropów do sprawdzenia. Jednak na razie to wszystko. Tam jest zbyt mało informacji” - wyjaśnia.

Dodaje również, że każda podróż zagraniczna prezydenta powinna być ochraniana w sposób bardzo dokładny. „Wydaje się, że jedyną formą zwiększenia ochrony może być odwołanie wizyty. Gdyby ostrzeżenie, które dotarło do SWW mówiło o zagrożeniu głowy państwa, mielibyśmy daleko posuniętą wyrazistość tej notatki” - zaznacza Żurawski vel Grajewski, pytany czy sygnały dotyczące zagrożenia powinny skutkować zwiększeniem poziomu zabezpieczenia ochrony Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nal,wPolityce.pl
[Fot. Prezydent.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook