Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Rząd nie rozumie natury negocjacji

15.11.2012

O unijnych negocjacjach ws. budżetu oraz taktyce polskich władz portal Stefczyk.info rozmawia z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: Do Polaków docierają kolejne doniesienia związane z negocjacjami budżetu UE. Widząc dotychczasowy przebieg rozmów czego się Pan spodziewa po tych rozmowach?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Sądzę, że będzie istotny problem z dojściem do kompromisu ws. budżetu. Porozumienie z Brytyjczykami może być trudne. Z drugiej strony Niemcy wcale nie chcą wypychać Wielkiej Brytanii poza unijną konstrukcję. Dlatego presja grożenia wetem może być skuteczna, szczególnie że Londyn ma silną pozycję - jest donatorem Unii, a nie beneficjentem. Jeśli oni zostaną wsparci przez innych płatników unijnych, to może powstać silny obóz państw, które chcą redukcji budżetu. To oznacza, że nasze postulaty, związane z wysokim poziomem finansowania polityki spójności. Państwa, które postulują przyjęcie dużego budżetu, nie mają silnej pozycji. Wśród nich najsilniejszą pozycję mają Włochy, ale i one są w kiepskiej sytuacji, z racji kryzysu. Obecnie nie dysponują potencjałem jak w zwykłych czasach.

Co z unijną biurokracją?

Mamy wsparcie Komisji Europejskiej, czy Jose Barroso i Hermana Van Rompuya. Jednak w warunkach kryzysu znaczenie ciał unijnych znacznie spadło. W tym kierunku idą również zmiany związane z traktatem lizbońskim. Sądzę, że jeśli grupa mówiąca podobnie do Polski nie użyje weta - a tego się nie spodziewam - kompromis będzie wypełniał raczej postulaty klubu "oszczędnościowego".

Na co powinniśmy więc "grać"?

Wydaje się, że powinniśmy działać na rzecz zawieszenia decyzji w sprawie budżetu. Pamiętajmy, że niepodjęcie decyzji w tej sprawie powoduje automatyczne działanie według prowizorium budżetowego w oparciu o poprzedni budżet. To będzie budżet coroczny, a nie wieloletni. Taką ewentualność możemy wykorzystywać, jako element presji w czasie negocjacji. Takie rozwiązanie bowiem nie jest korzystne dla donatorów unijnych. To jest pewien instrument presji. Nie jestem pewien, czy on będzie skuteczny, ale warto z niego skorzystać.

Jak Pan ocenia szanse na kompromis?

Skala rozbieżności w żądaniach poszczególnych stron jest tak rozbieżna, że kiepsko to widzę. Warto zaznaczyć, że idzie tu o ważną również dla nas politykę unijną. Dwie pierwsze pozycje budżetowe to polityka rolna i polityka spójności. Polityka rolna ma silnego promotora w postaci Francji. Nie spodziewam się więc istotnych cięć właśnie ze względu na opór Paryża. Druga pozycja to polityka spójności. Tu zapewne będą najważniejsze cięcia w unijnym budżecie. To oznacza, że obszar nas najbardziej interesujący jest obszarem największych możliwych cięć. Bez kroków drastycznych, czyli weta, wydaje się, że wiele nie ugramy.

Rząd wykorzystuje w negocjacjach wszystkie swoje atuty?

Błędem jest decyzja władzy, która nie wykorzystuje amunicji propagandowej, jaką daje jej opozycja. Radykalna postawa opozycji, domaganie się weta i dobrych rozstrzygnięć nie powinna być traktowana jak szaleństwo, nie powinna być ośmieszana i atakowana. To buduje bowiem szansę na skuteczną taktykę w UE. Postawa opozycji może być wykorzystana w rozmowach zewnętrznych. Rząd może pokazywać, że jest pod silną presją, może pokazywać, że musi coś ugrać, żeby mieć silną pozycję w kraju. Władza powinna mówić swoim sojusznikom, że jeśli chcą ją wspomóc to muszą jej coś dać czy załatwić, żeby rząd miał się czym chwalić. Taki mechanizm powoduje rozpisanie ról w polskiej polityce. Opozycja gra radykalnie i forsuje żądania, a rząd używa tego do negocjacji. Rząd nie powinien straszyć Polaków opozycją, ale używać jej postulatów w negocjacjach. To, co robi rząd, jest niezrozumieniem natury negocjacji.

Mówiąc o negocjacjach unijnych nie sposób uciec od wywiadu, jakiego BBC udzielił minister Radosław Sikorski. Mówił o tym, że trzeba budować unię polityczną w UE. Swoim radykalizmem zdawał się nawet zadziwiać dziennikarza prowadzącego rozmowę. Jak Pan komentuje to wystąpienie?

Sądzę, że minister Sikorski chciałby zająć jakieś ważne stanowisko w unijnych instytucjach. Żeby mieć szansę w walce o takie stanowisko musi prezentować podobne opinie, jak te, które pan przytacza. Jednak nie widzę, by te słowa wspierały polskie interesy. Unia Europejska idzie w kierunku struktury hierarchicznej, a nie struktury stowarzyszenie podmiotów równych prawnie. W związku z tym domaganie się pogłębienia integracji, przy postępującej marginalizacji ciał wspólnotowych oraz tendencji tworzenia koncertu mocarstw, z dominacją Niemiec, nie leży w interesie Polski. W tym wywiadzie doszukiwałbym się więc motywów osobistych.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook