Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Rosjanie zawsze wzmagają niepokoje

31.01.2013

Portal Stefczyk.info rozmawia z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim o stosunkach USA-Rosja.

Stefczyk.info: Od czasu uchwalenia w USA ustawy Magnitskiego oraz rosyjskiej odpowiedzi w postaci zakazu adopcji rosyjskich dzieci dla Amerykanów widzimy ciągłe uszczypliwości na linii Waszyngton-Moskwa. Ostatnio amerykańskie NGO's ewakuowały z Rosji swoich współpracowników, Rosjanie z kolei wypowiedzieli wspólny traktat ws. działań antynarkotykowych. Czy te wydarzenia na linii USA-Rosja powinny nas niepokoić?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Należy stwierdzić przede wszystkim, że dla Polaków niepokojące jest zbliżenie amerykańsko-rosyjskie. Najlepsze stosunki na linii USA-Rosja były w Jałcie. Wskazuje to, że napięcia na linii Waszyngton-Moskwa nie powinny nas martwić. W mojej ocenie nie należy przeceniać tego, co się dzieje obecnie. Rosjanie nie są gotowi na wojnę z USA, ponieważ natychmiast by ją przegrali, ale trzeba pamiętać, że obecna administracja amerykańska podjęła decyzję o drastycznych cięciach budżetu Pentagonu. To powoduje wycofanie się USA z podtrzymywanej do tej pory doktryny zdolności do toczenia dwóch dużych wojen jednocześnie. To przy koncentracji na Wschodzie będzie zmniejszało nie tyle wolę, ale wręcz możliwości USA zaangażowania w stabilizację Europy Środkowej. To z kolei poszerza możliwości Rosji w naszym regionie. To z kolei nas powinno niepokoić. Starcia dyplomatyczne, o które pan pyta, nie są jednak jeszcze oznaką głębokiego konfliktu.

 

Co może się stać kością niezgody?

Głębokim konfliktem z kolei jest natomiast groźba rozkładu gospodarki rosyjskiej przez inicjowaną przez USA rewolucję łupkową. Ona spowoduje spadek cen surowców energetycznych na świecie, doprowadzi do rozwoju rynku gazu skroplonego. Maszyną napędową tego jest amerykańska gospodarka. To z kolei jest śmiertelnym zagrożeniem dla Moskwy. Nerwowość na Kremlu jest więc czymś naturalnym. Dla nas niewiele to jednak oznacza. Warto bowiem pamiętać o słowach, które wymknęły się Obamie w czasie spotkania z Miedwiediewem. W czasie spotkania mówił mu przy włączonym mikrofonie, że w czasie swojej drugiej kadencji będzie bardziej spolegliwy wobec Rosji. Obecnie sytuacja w samych Stanach jest niejasna. Mamy zmianę na stanowisku sekretarza stanu, mamy tarcia między Republikanami a Obamą. Sprawa ustawy Magnitskiego jest również przejawem braku zgody część elit politycznych na dalszy reset z Rosją. On do tej pory nic dobrego USA nie dał. Obecnie nie sądzę, by Amerykanie mieli ochotę prowadzenia aktywnej konkurencji wobec Rosji na obszarze uważanym przez nią za swój obszar wpływu. Redukcje budżetu na wojsko w USA, będzie oznaczały również redukcję zobowiązań w Europie Środkowej. To będzie powodowało wzrost aktywności Rosji. Reakcją na tę aktywność ze strony Stanów będzie zapewne jedynie retoryka, opóźniająca zorientowanie się Moskwy, że jest wolne miejsce do testowania skuteczności zobowiązań Amerykańskich. Najważniejsze zmiany decydujące w tej sprawie wynikają z kwestii budżetowych.

 

W jaki trend się one układają?

Amerykanie redukują pieniądze na zbrojenia, a Rosjanie wciąż przeznaczają więcej środków na ten cel. Przepaść między nimi jest tak duża, że sytuacja nie jest zdestabilizowana. Jednak podąża w niekorzystnym dla Polski kierunku.

 

Kiedy Rosji będzie się opłacało wzmacnianie niepokojów w naszym regionie?

Wzmaganie napięć w naszym regionie, które się tlą, a nie wybuchają w sposób niekontrolowany, jest zawsze na rękę Rosji. Głównym sposobem działalności rosyjskiej polityki jest wzmaganie niepokojów w sąsiedztwie. Takie działanie jest widoczne od kilkuset lat. Jednak akcje poważniejsze, jak np. wojna w Gruzji, możliwe są w sytuacji dużego zaangażowania Amerykanów w poważniejszy konflikt w innym regionie, np. wokół Iranu, na płw. Koreańskim. Rejony potencjalnych konfliktów są oddalone i są poważne. Gdyby tam się coś poważne zaczęło dziać, aktywność Rosji w Europie Środkowej się zwiększy.


Czy Polska powinna się zatem godzić na otwartość wobec Rosji, np. w sektorze energetycznym?

Nie, w żadnym wypadku nie powinniśmy się na to godzić. Rosja nie prowadzi polityki gospodarczej. Rosjanie używają gospodarki do celów politycznych. To jest wszystko pod kontrolą "siłowików". Wielki biznes w Rosji jest kontrolowany przez służby sowieckie i postsowieckie. W żadnym wypadku nie należy się więc otwierać na ekspansję rosyjską.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook