Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Przywódca tego typu wzbudza zaufanie

08.04.2013

Rozmowa z politologiem, zajmującym się sprawami międzynarodowymi Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: Margaret Thatcher, była premier Wielkiej Brytanii, zmarła w poniedziałek. Czy jej przesłanie, jej sposób prowadzenia polityki są dziś aktualne?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Sądzę, że tak. Jednak pamiętajmy, że należy unikać prostych analogii. Thatcher działała bowiem w specyficznej - bardzo stabilnej, głęboko zakorzenionej - kulturze politycznej. Ta kultura charakteryzuje się nie tylko przywiązaniem do prawa, ale również występowaniem dużego stopnia zaufania społeczeństwa do elit politycznych i instytucji państwowych w ogóle. Wielka Brytania charakteryzuje się również dużą dozą realizmu. Brytyjczycy nie działają w oparciu o plan: wymyślamy ideę i każemy się społeczeństwu do niej dostosować. Oni raczej identyfikują problemy i szukają sposobów ich rozwiązania. I dopiero w tej kulturze można wskazać, że Margaret Thatcher podjęła zdecydowaną reformę państwa i wyprowadziła je z głębokiego kryzysu, w jakim się znalazło po latach rządów Laburzystów.

Dlaczego sprawa kultury politycznej jest taka istotna?

To dało o sobie znać, czy Thatcher weszła w spór z górnikami. To był spór nie ideologiczny, ale dotyczący spraw bytowych. Te zmiany wymuszały zmianę stylu życia wielu grup społecznych w regionach, w których żyło się z górnictwa przynajmniej od dwóch wieków. Jednak to nie tylko nie rozchwiało kraju, ale wzmocniło rząd Thatcher. Ona wygrała kolejne wybory. Złamała potęgę związków zawodowych, ale w sposób demokratyczny. Przekonała do swoich postulatów obywateli. Ja słuchałem kilku wystąpień Thatcher i nawet jeśli się z nią nie zgadzałem podziwiałem rodzaj jej argumentowania. Ona miała zdolność przekonywania i forsowania swojego konsekwentnego i zdrowego programu politycznego. Jednak znów należy wskazać, że to trzeba widzieć w kontekście tej kultury politycznej, o której mówiłem. Nie sądzę, by ten styl uprawiania polityki można było zastosować wszędzie. Tu nie jedynie o system chodzi, ale również o zaufanie do elit kształtujących życie publiczne, o wiedzę społeczeństwa itd.

Dlaczego Thatcher stała się ikoną konserwatystów na całym świecie?

Sądzę, że przede wszystkim z uwagi na sukces. Ona rządziła Wielką Brytania w chwili zwycięstwa Zachodu nad Związkiem Sowieckim. Można śmiało mówić o nierównej, ale jednak parze Reagan-Thatcher w walce z ZSRS. Oni byli traktowani jako gracze polityczni oraz szermierze idei wolnorynkowej. Oni uwalniali gospodarkę, odchodzili od modelu państwa utrzymującego nie obywateli, ale klientów. Oni mówili o odpowiedzialności za własne losy, dawali narzędzia, by każdy brał życie w swoje ręce. I druga sprawa - szczególnie ważna dla Brytyjczyków, czyli zwycięska wojna o Falklandy. Odbicie wysp, z racji potwierdzenia powagi państwa brytyjskiego, pokazało, że państwo daje prawdziwe gwarancje bezpieczeństwa swoim obywatelom. Wojna pokazała, że brytyjscy obywatele w sytuacji zagrożenia mogą liczyć na pomoc swojego państwa. To było czymś nowym, po wojnie bowiem Londyn raczej się wycofywał z polityki imperialnej. W tym kontekście działania ws. Falklandów pomagały zyskiwać Thatcher poparcie również dla polityki wewnątrzkrajowej. Przywódca tego typu wzbudza zaufanie. Dodatkowy smaczek wynikał z tego, że premierem była kobieta.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook