Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Potrzebna powszechna obrona

27.11.2013

Rozmowa z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: Polska w najbliższych latach ma wydać 140 mld złotych na modernizację i zakupy dla wojska. Na tym skupia się opinia publiczna w kraju. Tymczasem jeden z profesorów Akademii Obrony Narodowej alarmuje, że polska armia nie jest w stanie nie tylko obronić naszego terytorium, ale nawet strzec ważnych obiektów. Czy powinniśmy skupiać się jedynie na zakupach sprzętu?

Przemysławem Żurawski vel Grajewski: Oczywiście nie należy się jedynie skupiać na nowym sprzęcie. Polska potrzebuje dualistycznego systemu obrony. Jedna jego część powinna zabezpieczać Polskę przed uderzeniami przy użyciu rodzajów Sił Zbrojnych nasyconych wysoką techniką. Mówię o uderzeniach lotniczych czy rakietowych. Celem takich punktowych ataków mogłoby być sterroryzowanie społeczeństwa i pokazanie mu, że wybrało awanturniczy rząd, który naraża kraj na tego typu konflikty, nie mając żadnych instrumentów osłony przed nimi. Celem takiego ataku nie byłoby zajęcie czy zniszczenie kraju, ale próba zmiany rządu. Taki scenariusz został przećwiczony na Gruzji w 2008 roku. Moskwa nie podbiła wtedy kraju, ale przekonała społeczeństwo, że jeśli w Tbilisi będzie nadal rządziła ta sama władza, to agresja może się powtórzyć. Wobec takich zagrożeń Polska potrzebuje rozwoju własnej wysokiej techniki wojskowej, czyli systemów antyrakietowych, ochrony przestrzeni powietrznej. To jednak jest instrument obrony jedynie przed jednym typem zagrożenia militarno-politycznego.

Jaki jest ten drugi typ i jak się przed nim bronić?

Drugim zagrożeniem jest próba zajęcia Polski. Wtedy znaczenia nabiera "siła żywa", czyli ludzie, którzy są w stanie bronić terytorium przed atakiem. Jednak obecnie polska armia zlikwidowała system szkolenia rezerw. Porównując zdolności mobilizacyjne Polski i innych państw naszego kręgu cywilizacyjnego, można zobaczyć, że sytuacja wygląda tragicznie. Polska plasuje się na poziomie Luksemburga czy Czech. Średnia europejska wskaźnika zdolności mobilizowania obywateli do obrony kraju to 1,66 proc. populacji. W Polsce ten wskaźnik wynosi jedynie 0,27. Oczywiste jest, że ten wskaźnik należy odbudować. To jednak wymaga wysiłku, wojskowego, administracyjnego i edukacyjno-politycznego. To bowiem oznacza nałożenie na obywateli ciężarów.

Związanych z poborem?

Chodzi o nałożenie obowiązku służby wojskowej na obywateli. W warunkach demokracji Polacy muszą się na to zgodzić. Trzeba więc rozpocząć kampanię przekonywania Polaków do takich zmian, albo znaleźć inny sposób mobilizacyjny. To jednak wydaje się trudne do stworzenia. Nie stać Polski, nie ma ona również takiego potencjału demograficznego, by utrzymywać - jak USA - dostatecznie liczną zawodową armię. Polska sytuacja wymaga bardziej tradycyjnych rozwiązań, czyli nałożenia na obywateli obowiązku wojskowego.

Takie głosy od dawna spotykają się ze stwierdzeniem, że wojsko poborowe to była patologia, a w czasie służby nic się nie działo

Rzeczywiście takie głosy się pojawiają. Jednak one są przedziwne i niesłuszne. Ich podstawą jest pamięć o źle zorganizowanym systemie służby wojskowej, odziedziczonym po PRL-u. To jednak nie może dezawuować powszechnego systemu służby wojskowej. Taki model Sił Zbrojnych obowiązuje w Finlandii, Izraelu, Estonii czy Szwajcarii. Żaden z tych krajów nie uchodzi za państwo posiadające wojsko pozorne, czy takie, które zajmuje się przewracaniem śniegu na czystą stronę, czy malowaniem trawy na zielono. Nie chodzi więc o powrót do tego, co było, ale o stworzenie nowego skutecznego systemu. To jest potrzebne, by potencjalny agresor widział, że w czasie ewentualnej napaści będzie mu się przeciwstawiała nie tylko malutka armia zawodowców, która zostanie szybko rozbita i spacyfikowana - on musi wiedzieć, że zajęcie kraju nie będzie oznaczało ustania oporu. Chodzi o podnoszenie kosztów ewentualnej agresji. Do tego potrzebna jest obrona narodowa, czyli powszechna.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Wojsko-polskie.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook