Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Polska najgłębiej rozbrojona

01.01.2012

Rok 2011 był już kolejnym po zniesieniu w Polsce powszechnego poboru do wojska. Dodatkowo, mamy do czynienia z faktycznym fiaskiem projektu powstania Narodowych Sił Rezerwy – mówi w wywiadzie dla Stefczyk.info politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Stefczyk.info: Czy rok 2011 zmienił coś w poziomie bezpieczeństwa Polski? Jesteśmy tak samo bezpieczni?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Miniony rok był już kolejnym po zniesieniu w Polsce powszechnego poboru do wojska. Polska już od lat pozostanie bez istotniejszych rezerw mobilizacyjnych. Dodatkowo, mamy do czynienia z faktycznym fiaskiem projektu powstania Narodowych Sił Rezerwy. To powoduje, że jesteśmy jednym z najgłębiej rozbrojonych krajów w całej Europie. W podobnej sytuacji militarnej są jedynie Luksemburg i Czechy.

Czy otoczenie międzynarodowe się zmienia? Jeden z polskich polityków straszył niedawno Polaków wojną…

W kilku bliskich nam regionach obserwujemy negatywną ewolucję. Niepokojąca jest sytuacja na Ukrainie. Ona odpływa coraz dalej od zachodnich standardów. To jest mocno manifestowane przez Kijów. Świadczy o tym z jednej strony porażka projektu zbliżenia Ukrainy do UE, a z drugiej zesłanie Julii Tymoszenko do więzienia. Te zmiany powodują, że cele Polski związane z południowym-wchodem zakończyły się zupełnym fiaskiem.

Co z Rosją? Jak ostatnie manifestacje widoczne w tym kraju wpływają na Polskę?

Sytuacja w Rosji stoi pod dużym znakiem zapytania. Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby doszło tam obecnie do destabilizacji reżimu, choć w Rosji niczego wykluczyć nie można. Manifestacje, które towarzyszyły wyborom do Dumy, mogą się powtórzyć przy okazji wyborów prezydenckich w tym kraju. W zależności od tego, czy system zbudowany przez Putina okaże się odporny, będziemy mieli destabilizację kraju lub do niej nie dojdzie.

Destabilizacja może pozwolić na zwiększenie demokracji?

Nie sądzę. W Rosji nie ma żadnej znaczącej opozycji. Destabilizacja skończy się więc raczej wzrostem nacjonalizmu. To kolejny znak zapytania dla Polski i potencjalne niebezpieczeństwo.

Co z coraz silniejszą współpracą rosyjsko-niemiecką? Powinna nas niepokoić?

Mało mówi się w mediach o ostatnim wydarzeniu, które dobrze pokazuje zagrożenia płynące z tej współpracy. Podpisano ostatnio kontrakt na budowę centrum szkolenia armii rosyjskiej. Budowę tę będzie realizowała niemiecka spółka Rheinmetall. To centrum ma spełniać standardy Bundeswehry. To już drugi, po sprzedaży okrętów Mistral z Francji, duży transfer technologii NATOwskiej do Rosji. Tym razem dotyczy on naszego najbliższego sąsiada oraz sojusznika z Paktu Północnoatlantyckiego.

NATO, które ma być gwarantem m.in. polskiego bezpieczeństwa, w ogóle przeżywa coraz większy kryzys. W minionym roku mieliśmy kilka wydarzeń, które świadczą o słabej kondycji Sojuszu.

Sądzę, że NATO coraz bardziej przypomina klub dyskusyjny. Operacje prowadzone przez Sojusz są prowadzone ad hoc. Nie widać już spoistości całego Paktu. Widać to było w Libii. W tym kraju mieliśmy akcję koalicji brytyjsko-francuskiej. Tymczasem m.in. Niemcy i Polska odcięły się od tej kampanii. Operacja dowodził również, że bez USA Sojusz nie ma szans. Logistyczne wsparcie Stanów pozwoliło przeprowadzić akcję w Libii.

Taki podział nie służy wizerunkowi Paktu

Obraz był taki, że NATO nie zachowało spoistości politycznej. Drugie najważniejsze państwo Sojuszu, czyli Niemcy, odcięło się od operacji. Z kolei sama akcja, jak na potęgę Sojuszu, trwała niezwykle długo. To pokazuje, że jako instrument „eksportu stabilizacji” w zakresie operacji spoza artykułu 5. NATO wyczerpało swoje możliwości. Działają tylko koalicje zawierane na bieżąco.

To może rzutować na przyszłość?

Myślę, że zaangażowanie całego Sojuszu w operacje ekspedycyjną, poza własnym obszarem, może być niemożliwe w przewidywalnej przyszłości. Możemy mieć już do czynienia jedynie z koalicjami zawieranymi na bieżąco przez część członków. Europa pokazała, że wśród krajów nie ma jedności dotyczącej operacji.

Co z Unią Europejską?

Kwestia Libii pokazała po raz kolejny, że nie istnieje jako podmiot militarny. W kwestii bezpieczeństwa twardego ona się zupełnie nie liczy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

[Fot. Mik]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook