Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Polska na tym ucierpi

16.09.2014

Rozmowa z Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim, specjalizującym się w polityce międzynarodowej.

Stefczyk.info: Premier David Cameron apelował w emocjonalnym przemówieniu, by Szkoci nie niszczyli Zjednoczonego Królestwa. Szef rządu mówił, że głosowanie na „tak” w referendum dot. niepodległości Szkocji będzie oznaczało bolesny rozwód. Czy sądzi Pan, że taki scenariusz jest możliwy?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Mam nadzieję, że ten scenariusz nie jest możliwy i się nie ziści. To bowiem rzeczywiście byłoby bolesne, również dla Polski. Doprowadziłoby to do osłabienia Wielkiej Brytanii, która w obecnej formie przestałaby istnieć. A to właśnie ona jest przecież podstawą ścisłych związków USA z Europą. Dodatkowo, problemy Brytyjczyków oznaczałyby osłabienie obozu krajów spoza euro w Unii Europejskiej. Nie ma w tym obozie żadnego innego mocarstwa poza Wielką Brytanią.

Kto tę grupę stanowi?

Obecnie mamy Szwecję, Danię, Wielką Brytanię i nowe państwa unijne. Problemy Brytyjczyków oznaczałyby wzrost i tak zbyt dużej rangi Niemiec. To wszystko może mieć kolejne skutki. Nie można wykluczyć reakcji łańcuchowej. W Hiszpanii zapewne doszłoby do wygrania referendum dotyczącego niepodległości Katalonii przez zwolenników samodzielności.

Do czego to mogłoby doprowadzić?

Madryt na pewno nie uznałby takiego referendum, a więc doszłoby do poważnego wstrząsu politycznego. Można sądzić, że w czasie tego kryzysu mogłoby dojść do pojawienia się fali przemocy na dużą skalę. To zajęłoby Zachód na tyle skutecznie, że Rosja miałaby znacznie większe możliwości na Wschodzie.

To oznacza, że dla Polski to niekorzystne scenariusze?

Żaden z nich nie odpowiada Polsce. Liczę, że Brytyjczycy zachowają się ze szkocką „flegmą” i nie będą rozbijali struktur europejskich. Tu nie chodzi bowiem tylko o Szkocję. Gdyby to była sprawa izolowana, to nie byłoby to dla nas negatywne rozwiązanie. Jednak zwycięstwo „tak” w referendum może być dla nas niebezpieczne.

W Pana ocenie Londyn uzna referendum bez względu na wynik?

Sądzę, że tak. To oczywiście będzie bolesny rozwód dla obu stron, ale sądzę, że decyzja zostanie uszanowana. Należy się natomiast spodziewać aktywnej postawy Hiszpanii. Zapewne ona będzie blokowała Szkocji wejście do Unii i NATO. Nie ze względu na samą Szkocję, ale właśnie na Katalonię. Madryt będzie chciał zademonstrować Katalończykom, jak ciężka czeka ich droga, gdyby zdecydowali się na ogłaszanie niepodległości Katalonii. Decyzja o niepodległości Szkocji będzie bardzo niszcząca politycznie i dla NATO, i dla UE. To obniży pozycję Zachodu jako takiego.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook