Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Na Ukrainie rozpoczął się kryzys

04.07.2012

O sytuacji politycznej na Ukrainie, kryzysu dot. języka rosyjskiego i przyszłości kraju portal Stefczyk.info rozmawia z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: Ciekawe doniesienia dochodzą do nas z Ukrainy. Po uchwaleniu ustawy, która podnosi status języka rosyjskiego, nastąpiły strajki, dwóch członków prezydium parlamentu zrezygnowało ze stanowiska. Z czym mamy do czynienia na Ukrainie?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Mamy do czynienia z ewidentnym kryzysem politycznym. Jeśli osoby z pierwszej linii polityków ukraińskich podały się do dymisji, czym poczyniły krok ku podtrzymaniu konfliktu wokół ustawy językowej, to znaczy, że spodziewają się, że istnieją dostatecznie duże siły polityczne, które poprą ich w tym proteście. Sądzę, że weszliśmy w okres kryzysu na Ukrainie.

Co z niego może wyniknąć?

Nie byłbym optymistą. Ruchy rewolucyjne są nieprzewidywalne, więc trudno mówić ostatecznie, ale wydaje się, że nie ma dziś na Ukrainie potencjału rewolucyjnego. Podejrzewam, że wokół spraw językowych nie da się wytworzyć takiego potencjału. Mamy do czynienia z pierwszorzędną kwestią symboliczną. Czy ten symbol jest na tyle istotny, by doprowadzić do zmian również niesymbolicznych? Nie czuję się na siłach, by to przewidywać. Konflikt jest jednak ostry, ale nie będzie to miało znaczenia dla procesów ukrainizacji lub dezukrainizacji.

Wielu może powiedzieć, że nic się zmienia, a ustawa tylko opisuje stan faktyczny

Stan, który istniał, czyli faktyczna dwujęzyczność wschodniej Ukrainy przy formalnej jednojęzyczności, był stanem stabilnym i naturalnym. Obecnie ta ugoda została zerwana i złamana. W związku z tym sądzę, że obecnie czeka nas era Janukowycza. Czekają nas wybory na Ukrainie, ale nie jestem przekonany, że będą to wybory uczciwe.

Dlaczego Janukowycz zdecydował się na taki krok?

On takie rozwiązania obiecał wyborcom ze wschodniej części kraju. Jest to więc spełnienie jego obietnic wyborczych. Podniesienie rangi języka rosyjskiego jest więc próbą konsolidacji swoich wyborców. Pytanie, czy zyski polityczne z konsolidacji elektoratu przewyższą straty związane z konsolidacją przeciwników tego kroku. To jest kwestia podstawowa i symboliczna.

Kto się tą sprawą emocjonuje?

Eksperci zaznaczają, że ten spór zajmuje głównie elity, co znaczy, że ta sprawa może nie mieć żadnego przełożenia na realia wyborcze. Dla elit jest to więc spór podstawowy. Jeśli jednak elitom nie uda się pociągnąć ze sobą szerszych grup społecznych ta sprawa może nie mieć większego odzewu.

Czy jakieś siły zewnętrzne mogą wykorzystać obecną sytuację?

Jedynie Rosja może skorzystać na tej sytuacji. Przede wszystkim, dlatego, że chodzi o język rosyjski. Z drugiej strony wschodnia Ukraina jest zdominowana przez media rosyjskie. One mogą rozgrywać tę sprawę i oddziaływać na opinię publiczną Ukrainy w sposób korzystny dla Moskwy. Inne podmioty międzynarodowe nie mają takich narzędzi oddziaływania. Rosjanie będą starali się zapewne wykorzystać te zapisy. Warto zaznaczyć, że to sprawa ogólnokrajowa, ponieważ ustawa podnosi status języka rosyjskiego w każdym regionie, w którym mniejszość rosyjska stanowi 10 procent.

Decyzja dotycząca języka rosyjskiego zagraża jedności kraju? Pojawiają się w mediach często opinie dotyczące możliwym rozpadzie Ukrainy

Takie opinie to stara teza propagandy rosyjskiej. Nic nigdy wykluczyć nie można, ale podział Ukrainy oznaczałby wojnę. Nie sądzę, by do tego obecnie doszło.

Rozmawiał saż
[Fot. Strajk w Kijowie, PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook